Grażyna Łobaszewska

Grażyna Łobaszewska & Ergo Band (Kazimierz Plewiński, Marian Napieralski, Jerzy Lisewski, Hubert Szymczyński, Jan Mazurek, Jerzy Główczewski, Jerzy Kurek) – Obibok, Live in Opole 1977

Oprac. Ewa Kałużna. Fot. Marlena Bielińska, bibliotekapiosenki.pl, Filip Błażejowski, wybrane albumy

Grażyna Łobaszewska
Fot. Marlena Bielińska

Grażyna Łobaszewska 1972
Fot. bibliotekapiosenki.pl

Grażyna Łobaszewska Album 1977

Grażyna Łobaszewska 2019
Fot. Filip Błażejowski

Grażyna Łobaszewska Album 2017

Dziś, 19 lipca 2021, 69 lat kończy GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA (ur. 19 lipca 1952),

wokalistka jazzowa i popowa, uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich piosenkarek.

Krzysztof Ścierański, wybitny basista i kompozytor, mówi Grażyna to najczarniejsza z białych kobiet.

Krytycy bez wahania porównują ją z Arethą Franklin czy Billie Holiday.

Publiczność zachwyca się nie tylko wykonaniem piosenek, pisanych specjalnie dla Grażyny Łobaszewskiej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych, gospel, czy niezwykle osobiste wersje kolęd i pastorałek z całego świata.

Unika bycia celebrytką, jest jedną z bardziej tajemniczych gwiazd polskiej estrady, a jednak widownia na jej koncertach jest zawsze pełna.

Grażyna Łobaszewska jest rodowitą gdańszczanką.

W tym mieście stawiała pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-1972 była słuchaczką Studia Piosenki PRiTV, prowadzonego przez Renatę Gleinert.

Dziadek Grażyny grał na gitarze rosyjskie romanse, mama była pianistką, a ojciec, marynarz i wielbiciel soulu, występował amatorsko w orkiestrze.

Sama odkryła swój talent dużo wcześniej, nim wyruszyła w stronę prawdziwej kariery wokalnej. Już jako dziecko, wyrywała się, by śpiewać podczas rodzinnych uroczystości, stając na środku pokoju, zanim jeszcze któryś z krewnych zdążył ją o to poprosić.

DEBIUT

Po raz pierwszy, polski muzyczny świat usłyszał o Grażynie w 1971, podczas festiwalu w Zielonej Górze.

Rok później, w 1972, artystka przeniosła się do Poznania, który na kilka lat stał się jej drugim domem. Wyszła za mąż za kierownika zespołu Ergo Band. Zamieszkaliśmy u teściowej, co miało ten minus, że ona najbardziej na świecie kochała mojego męża. Ja gotowałam rosół, ona pomidorową, i to się przekładało na wszystko. Mieliśmy z mężem inne charaktery” – wspomina artystka.

Urodził im się syn Michał, ale związek nie przetrwał.

Pierwsze lata kariery to niezwykle trudna, ale i pozwalająca na zdobycie doświadczenia praca. Grażyna Łobaszewska śpiewała wówczas w chórkach podczas występów gwiazd polskiej sceny – Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego i Elżbiety Wojnowskiej.

ŁOBASZEWSKA & S-26 (vel 26 S)

W okresie 1975-1977 piosenkarka współpracowała z grupą S-26 (vel 26 S) Andrzeja Ellmanna – kompozytora, aranżera, producenta i piosenkarza (zm. 2017). Grupa nawiązała współpracę z łódzką orkiestrą Karola Nicze, co zaowocowało wspólnymi trasami koncertowymi z serii Kontrasty i porównania


Grażyna Łobaszewska & S-26 – Bądź mym dopełnieniem, Opole 1975, Audio

ŁOBASZEWSKA & ERGO BAND

Następnie koncertowała w kraju oraz w Niemczech, Czechosłowacji i na Węgrzech, z zespołem Ergo Band. Współtwórcą formacji był Aleksander Maliszewski, liderem – gitarzysta basowy Kazimierz Plewiński, a solistką – Grażyna Łobaszewska.

W skład wchodzili muzycy
Grażyna Łobaszewska – lead vocal
Jerzy Kurek – guitar, violin, sitar, vocal
Jerzy Główczewski – alto sax, tenor sax
Marian Napieralski – trumpet, flute, vocal
Jerzy Wojtek Lisewski – Hammond organ, electric piano, clavinet, vocal
Bożena Bruszewska – vibraphone, congas, percussion
Kazimierz Plewiński – bass guitar, harmonica, vocal, leader
Andrzej Tylec – drums, vocal.

Największa świetność Ergo Band przypadła na 1975. Zespół czerpał wzorce z takich zespołów zagranicznych, jak Earth, Wind & Fire czy Blood, Sweat and Tears. Był to dość nowatorski pomysł, jak na tamte czasy. Muzyka była bliska temu, co w amerykańskiej muzyce określa się brzmieniem filadelfijskim. Zespół interpretował światowe standardy, a jego brzmienie było oparte na muzyce funk, ocieplonej przez smyczkowe aranżacje i partie wokalne.

Te doświadczenia muzyczne poprzedziły powstanie Alex Band, z którym Grażyna Łobaszewska także później współpracowała.

Z Ergo Band, w nieco zmienionym składzie, Grażyna Łobaszewska wydała w 1977 pierwszą płytę. Skład formacji tworzyli na albumie
Grażyna Łobaszewska – lead vocal
Jerzy Kurek – guitar, vocal
Jacek Deląg – alto sax, tenor sax
Marian Napieralski – trumpet
Hubert Szymczyński – trombone
Jerzy Wojtek Lisewski – Hammond organ, electric piano, clavinet, Moog
Kazimierz Plewiński – bass guitar, vocal
Bożena Bruszewska – vibraphone, congas, percussion
Jan Mazurek – drums.

Wielkim, ponadczasowym hitem z tej płyty okazał się utwór Gdybyś
Gdybyś from Grażyna Łobaszewska & Ergo Band 1977

Grażyna Łobaszewska & Ergo Band – Full Album 1977

WARSZAWA

Po przeprowadzce z Poznania do Warszawy, Grażyna jeździła w trasy z Ewą Bem, Andrzejem Zauchą i kabaretem Elita, zabierając ze sobą dziecko na koncerty.

W stolicy jednak nie czuła się dobrze. Mieszkałam tam 4,5 roku, ale to nie jest miasto dla mnie. Za duży szum, ciągła gonitwa. I czasami czułam się, jakbym była na cmentarzu. Dla mnie Warszawa jest miastem z pożogi” – ocenia.

OPOLE

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974.

Później śpiewała na tym festiwalu wielokrotnie, początkowo z formacjami S-26 i Ergo Band.

W 1976 zdobyła nagrodę dziennikarzy, za Nocny spacer
Grażyna Łobaszewska & Ergo Band – Nocny spacer, Live in Opole 1976

https://www.dailymotion.comvideox21w129

Grażyna Łobaszewska & Ergo Band (Kazimierz Plewiński, Marian Napieralski, Jerzy Lisewski, Hubert Szymczyński, Jan Mazurek, Jerzy Główczewski, Jerzy Kurek) – Obibok, Live in Opole 1977

Na festiwalu w Opolu ’78, Aleksander Maliszewski zdobył 3. nagrodę, za piosenkę Zwierciadło czasu, zaśpiewaną przez Grażynę Łobaszewską

Grażyna Łobaszewska $ Crash -Zwierciadło czasu , Live in Opole 1978

Grażyna Łobaszewska & Piotr Schulz – Może za jakiś czas, Live in Opole 1978

Grażyna Łobaszewska – Czas nas uczy pogody, Live in Opole 1980, Audio

ŁOBASZEWSKA & CRASH

W latach 1978-1983 Grażyna Łobaszewska była wokalistką formacji jazz fusion – Crash, której liderował basista Andrzej Pluszcz. Członkowie zespołu na przestrzeni lat to Juliusz Mazur (piano, electric piano, Moog), Stanisław Zybowski (acoustic guitar), Romuald Frey (guitar), Władysław Kwaśnicki (alto sax, soprano sax), Zbigniew Czwojda (trumpet, leader), Tomasz Grabowy (bass guitar), Andrzej Pluszcz (bass guitar), Jose Torres (percussion), Ireneusz Nowacki (drums), Zbigniew Levanek Lewandowski (drums, percussion), Adam Bielawski (drums, violin, vocal), Natalia Lubrano-Pluszcz (vocal), Grażyna Łobaszewska (vocal).

SENNA OPOWIEŚĆ 1979

W 1979 Grażyna Łobaszewska wydała z Crash album Senna opowieść Jana B.
Grażyna Łobaszewska – vocal
Stanisław Zybowski – acoustic guitar
Władysław Kwaśnicki – alto sax, soprano sax
Juliusz Mazur – electric piano, synthesizer
Andrzej Pluszcz – bass guitar, leader
Zbigniew Levandek Lewandowski – drums
Senna opowieść Jana B. 1979

Chociaż niewiele, ale zawsze from Senna opowieść Jana B. 1979

Niespokojny duszek from Senna opowieść Jana B. 1979

Grażyna Łobaszewska & Crash (Zbigniew Czwojda, Juliusz Mazur, Władysław Kwaśnicki, Stanisław Zybowski, Andrzej Pluszcz, Zbigniew Levandek Lewandowski) – Dzień, jak blues, Live in Opole 1978

Grażyna Łobaszewska & Crash – Michałek Pejzaże, EP-ka 1978

Wokalistka wystąpiła z Crash na koncertach głównych Jazz Jamboree w latach 1977-1978 oraz 1981.

INNA WSPÓŁPRACA

W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer, z którą dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych.

Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktor Q Tadeusza Klimondy, z orkiestrą Zbigniewa Górnego.

WSZYSTKO, CO ZŁE, OMIJA MNIE, GRAND PRIX OPOLE ’91

28. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole ’91 upłynął pod znakiem kryzysu, z powodu niedawnej przemiany ustrojowej w Polsce.

Po przesłuchaniu piosenek premierowych, jury pod przewodnictwem Ewy Bem uznało za najlepsze dwa utwory – Sobą być w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego i Wszystko, co złe, omija mnie, zaśpiewany przez Grażynę Łobaszewską.

Dla artystki, która sił w konkursie próbowała wiele razy, Grand Prix w Opolu ’91 to był największy sukces.

Piosenka Wszystko, co złe, omija mnie, z muzyką Stanisława Sojki, do słów Waldemara Chylińskiego i Grażyny Łobaszewskiej, nie zdobyła tak wielkiej popularności, jak Czas nas uczy pogody, ale też nie była dostatecznie dobrze promowana. Dodatkowo, współautor Waldemar Chyliński, nie przyjechał do Opola. Później tłumaczył, że nie z powodu bojkotu, protestu czy lenistwa, ale z prozaicznej przyczyny – niewiary w sukces. Wstydzę się tej niewiary do dzisiaj, bo dla mnie, jako autora, pierwsze miejsce to był największy splendor – wyjaśniał.

Telewizja nie przypomina tej piosenki, nie ma na YouTube klipu, a szkoda. Można jedynie wysłuchać wersji audio

Grażyna Łobaszewska – Wszystko, co złe, omija mnie, Live in Opole 1991 (Grand Prix), Audio

ŁOBASZEWSKA & ŚMIETANA

Dokonała licznych nagrań dla radia, z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim.

Od 1997 współpracowała z triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii a nawet w Kuwejcie.

PROWINCJA JEST PIĘKNA 2006

Od 2000 Grażyna Łobaszewska współpracuje z młodymi trójmiejskimi jazzmanami – Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem.

W 2006 ukazała się płyta Prowincja jest piękna, będąca owocem współpracy Grażyny Łobaszewskiej z autorem tekstów, Krzysztofem Loganem Tomaszewskim, i młodymi trójmiejskimi jazzmanami.

Album ten to zbiór przepięknych kompozycji, będących spojrzeniem na otaczający nas świat, refleksji nad tym, co tak naprawdę w życiu jest ważne

Prowincja jest piękna Audio 2006

ŁOBASZEWSKA & AJAGORE

Od 2008 regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja Ajagore, w składzie
Maciej Kortas – guitar
Sławomir Kornas – bass, vocal
Michał Szczeblewski – drums.

Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz wydawnictwa muzyczne.

DZIWNY JEST… 2010

W 2010, ukazał się album Grażyny Łobaszewskiej i Ajagore Dziwny jest…, poświęcony pamięci Czesława Niemena.

Marek Zawadka napisał w Jazz Forum Muzykom Ajagore udało się wyczarować melanż rocka przełomu lat 60. i 70. z R&B, zgrabnie zasygnalizowany trzaskami winylowej płyty, z której – jako intro do nowej wersji Wspomnienia – rozbrzmiewa przez chwilę głos mistrza. O atutach wokalu solistki, jej ekspresji i soulowym feelingu nie będę rozpisywał się, bo zachwycał się nimi sam Niemen. Skład zespołu (gitara, bas, perkusja) sugerowałby, że możemy spodziewać się kompozycji z okresu formacji Niemen Enigmatic, ale z tego czasu jest tu tylko Jednego serca, a dominują piosenki z okresu Akwarel. Niektóre z nich – Wspomnienie, Ach, jakie oczy, Stoję w oknie – Niemen wykonywał z Niebiesko-Czarnymi, to jednak bardziej wryły się w pamięć w późniejszych, 'akwarelowych’ wersjach (jazzforum.com.pl).

Wspomnienie

Ach, jakie oczy

Stoję w oknie

Jednego serca

Najdłuższa noc, z funkowo brzmiącą gitarą i bezpretensjonalnym dialogiem wokalnym ze śpiewającym basistą

Jeszcze sen, podana bez wymyślnych zabiegów aranżacyjnych, z oszczędnie dozowaną ekspresją wokalną i pastelową gitarą

Bezpretensjonalnie zostały nagrane utwory do wierszy polskich poetów, z muzyką Niemena
Nim przyjdzie wiosna Iwaszkiewicza

Moja piosnka Norwida

Dziwny jest ten świat nasuwa tu skojarzenia z oryginałem i późniejszą, koncertową wersją Niemena z zespołem Perfect

Wszystko tu przekazane jest w nowoczesnych aranżacjach, skutecznie przypominających twórczość Mistrza sprzed lat, ale również przybliżających tę twórczość słuchaczom młodszym, być może nie znającym tych utworów.

W lutym 2018 wydawnictwo MTJ wznowiło płytę Dziwny jest….

Album zachwyca jazzowo-bluesowymi aranżacjami utworów Czesława Niemena w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej i zespołu Ajagore. Płyta to hołd złożony wielkiemu artyście, ukazujący jego twórczość w nowej odsłonie, pełnej nowoczesnych brzmień. Najnowsze wydawnictwo MTJ to kompilacja 11 piosenek z różnych okresów aktywności twórczej Niemena (mtj.pl).

40-LECIE – SKLEJAM SIĘ, 2017

Najnowsza płyta Grażyny Łobaszewskie to Sklejam się z 2017.

Ostatnio mnie nosi. Tyle się dzieje, a raczej tyle się stało, że czuję, jak pęka mi serce, a mózg podpowiada, że trzeba się skleić. To sklejam się! – w taki prosty, ale wymowny sposób Grażyna Łobaszewska opisuje album Sklejam się.

Krążek na 40-lecie działalności wokalistki nagrany został z formacją Ajagore.

O wspólnej pracy przy teledysku do singla Sklejam się tak mówi jego reżyserka, Izabela Izes Sawicka Jestem zaszczycona, że mogłam pracować z legendą polskiej sceny. Grażyna Łobaszewska do tej pory kojarzyła mi się z siłą charakteru oraz głosem, który dociera głęboko. Po wspólnym doświadczeniu wiem, że poza tym jest to kobieta o wielkim sercu, bardzo mocno zaangażowana w to, co robi. Zależało mi, by stworzyć lekki wideoklip, z Gdynią w tle, która nie jest dosłowna, nachalna. Dodatkowo, w klipie znajdują się ujęcia koncertowe Grażyny Łobaszewskiej z zespołem Ajagore. Największą ich siłą są koncerty, dlatego chciałam przekazać w obrazie chociaż zapowiedź tej energii, której można doświadczyć podczas ich występów.

Album Grażyny Łobaszewskiej Sklejam się to efekt współpracy wokalistki z muzykami zespołu Ajagore oraz wybitnymi autorami tekstów. Stylistycznie to wciąż muzyka dla ludzi wrażliwych i z wyrobionym gustem, od pop, poprzez soul, aż do rocka

Sklejam się – Official Video 2016
Grażyna Łobaszewska – vocal
Maciej Kortas – guitar
Sławomir Kornas – bass
Michał Szczeblewski – drums

Para-finał from Sklejam się, Live TV 2017
Grażyna Łobaszewska – vocal
Maciej Kortas – guitar
Sławomir Kornas – bass
Michał Szczeblewski – drums

PRACA PEDAGOGICZNA

Wspaniały kontakt z młodzieżą, chęć dzielenia się ogromną wiedzą i doświadczeniem, a także miłością do muzyki, sprawiają, że artystka jest również lubianym pedagogiem. Praca dydaktyczna stanowi bardzo ważny aspekt życia wokalistki, której pogoda ducha i wielkie poczucie humoru uwielbiają studenci i warsztatowicze.

Grażyna Łobaszewska prowadzi zajęcia z emisji głosu i interpretacji piosenki.

Od 1997 do 1999 prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku.

W latach 2001-2002 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a także we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Od 1998 do 2003 prowadziła warsztaty wokalne, organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Artystka jest również jurorem na festiwalach piosenki.

W 2012 Grażyna Łobaszewska otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wybrana DYSKOGRAFIA
1977 Grażyna Łobaszewska & Ergo Band (with Ergo Band)
1979 Senna opowieść Jana B. (with Crash)
1982 Something Beautiful, But Not Expensive
1982 Every Day a Trial
1984 Solo i w duecie (with Piotr Schulz)
1988 Brzydcy
1997 Kolędy (z Mieczysławem Szcześniakiem)
2000 Złota kolekcja – Czas nas uczy pogody
2003 Nieszpory gospel o Miłosierdziu Bożym ‎(with Adam Kamiński, Ewa Uryga, Marek Bałata)
2006 Prowincja jest piękna
2009 Zimowe sny (with Ajagore)
2010 Dziwny jest… (with Ajagore)
2012 Przepływamy
2013 Koncert jubileuszowy w PR (with Staszek Sojka, Kuba Badach, Floyd Anthony Phifer)
2014 Kolędy
2017 Sklejam się (with Ajagore).

O SOBIE

Piosenkarka mówi w wywiadach o tym, że nauczyła się akceptować siebie i swą przeszłość. Noszę na twarzy pamięć o tym, co wydarzyło się, a w sercu zgodę na blizny, bo wraz z nimi dostałam nowe życie. I nową mądrość na to życie – ciesz się chwilą! Teraz moja dusza ma świadomość, że szczęście mogę podarować sobie sama. Dobrze jest, gdy każdego dnia możemy zrobić coś dla siebie, prócz herbaty. Nie rozpamiętuję, nie wracam do przeszłości. Mojej przyszłości jest mniej niż przeszłości, więc trzeba o nią dbać, nie zatruwać złymi myślami”.

Mieszka teraz w Trójmieście, blisko morza. Budzi mnie kot, całując po nosie, bym wstała i zajęła się nim. Potem śniadanie. Wszystko bez pośpiechu. Smaczna, poranna kawa, z ulubionym miesięcznikiem. Rozglądam się po domu, co by tu jeszcze dopieścić. A później obiad. Lubię te swoje obiadki. I już do wieczora nie opuszcza mnie muzyka. Tylko często niedopakowana walizka przypomina o wyjeździe – opowiada Grażyna Łobaszewska w jednym z wywiadów.

KONCERTY 2021

6 sierpnia 2021 Grażyna Łobaszewska wystąpi w Sejnach, a 11 września 2021 – w Kielcach https://www.koncertomania.pl/grazynalobaszewska

Posłuchajmy
Lubię smutek pustych plaż – Official Video 1978

Czas nas uczy pogody – Audio

Lora Szafran, Mietek Szcześniak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski – That’s What Friends Are for, Live Poznań 1990

Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę (Za szybą) – Audio

Grażyna Łobaszewska & Ajagore – Nim przyjdzie wiosna, Live @ Radio Lublin 2017

Grażyna Łobaszewska & CHDK Big Band conducted by Zbigniew Jakubek – Live Full Concert @ Filharmonia Podkarpacka, Rzeszów 2019

JUBILATCE ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

Fot. Marlena Bielińska 1972 (bibliotekapiosenki.pl) Album 1977 2019 Filip Błażejowski Album 2017