Hałda Jazz 2019


Oprac. Ewa Kałużna        https://www.facebook.com/haldajazz/        Bilety na koncert 23 października          Bilety na koncert 10 listopada


12. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HAŁDA JAZZ
Wałbrzych
Filharmonia Sudecka
23 października 2019, 10 listopada 2019

Organizator: Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green

Koncert 23 października 2019
Sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej, Wałbrzych, ul. Słowackiego 4, godz.19:00
INTRO - Prezentacja filmu "Jałda Jazz"

WIĘCEK & GAWĘDA QUINTET feat. RALPH ALESSI
Ralph Alessi
(USA) - trąbka
Kuba Więcek (PL) - saksofon
Mateusz Gawęda (PL) - fortepian
Max Mucha (PL) - kontrabas
Moritz Baumgärtner (GER) - perkusja.

To jeden z tylko trzech koncertów w Polsce, promujących album "BERRY", który ukaże się 18 października 2019, a został nagrany w listopadzie 2016.
Muzykę na płytę napisali i zaaranżowali Kuba Więcek i Mateusz Gawęda.


Tracklist:
1. "Small Talk"
2. "Heh"
3. "Good Memories"
4. "Berry"
5. "45 Minutes Late"
6. "Dance, Dance Rock"
7. "Oczekiwanie, egzekucja"
8. "Stary, nie mam czasu"
9. "Klamka zapadła".
Kuba Więcek - saxophone
Ralph Alessi - trumpet
Mateusz Gawęda - piano
Max Mucha - double bass
Moritz Baumgärtner - drums
Jarek Rerych - photography

Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi - "Dance, Dance Rock" from the album "Berry" Audio 2019W trakcie podróży do Nowego Jorku, Kuba miał okazję poznać jednego z najwybitniejszych amerykańskich trębaczy - Ralpha Alessiego.
Wymiana paru zdań i dźwięków zaowocowała wspólną trasą koncertową oraz nagraniem płyty w 2016, która ukazuje się teraz.
Muzycy zaprosili do projektu jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych w Europie - kontrabasistę Maksa Muchę oraz, mieszkającego w Berlinie, perkusistę Moritza Baumgärtnera.

RALPH ALESSI to wybitny amerykański trębacz, kompozytor, wydający swoje płyty dla prestiżowej ECM.
Jest dyrektorem SIM - School for Improvisational Music, w Nowym Jorku.
Kreatywny improwizator i instrumentalista. Od 1991 aktywny uczestnik nowojorskiej sceny jazzowej i awangardowej.
Współpracuje m. in. z Ravi Coltrane'em, Jasonem Moranem czy Fredem Herschem.
KUBA WIĘCEK - saksofonista i kompozytor.
Mimo młodego wieku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków w Polsce.
Laureat m. in. nagród: Fryderyka oraz Mateusza Trójki, za debiut fonograficzny "Another Raindrop", który jest pierwszym od 28 lat debiutem w kultowej serii Polish Jazz. Absolwent Rytmisk Music Conservatorium w Kopenhadze.
Aktualnie mieszka w Warszawie, studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Regularnie koncertuje na całym świecie.

MATEUSZ GAWĘDA - pianista, kompozytor. Współtworzy wiele awangardowych zespołów m. in. Mateusz Gawęda Trio, Cracow Jazz Collective, Pezda / Gawęda Duo, Silberman.
Ma już na swoim koncie 10 wydanych płyt.
Album Mateusz Gawęda Trio "Overnight Tales" został wyróżniony m.in. nominacją do Fryderyka 2017.
Współpracował z takimi artystami, jak John Scofield, John Medeski, Billy Hart, Ralph Alessi, Maciej Obara, Albert Beger, Janusz Muniak i wieloma innymi.

10 listopada 2019

Sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej, ul. Słowackiego 4, Wałbrzych, godz.19:00

CODA - A HANDFUL of ACCEPDANCE
Martin Wesely (AUT) - gitara klasyczna, mandolina
Piotr Domagała (PL) - gitara elektryczna, gitara akustyczna
Oleg Dyyak (UKR/PL) - akordeon, duduk
Florian Hupfauf (AUT) - kontrabas
Andreas Schiffer (AUT) - perkusja, krotale

Zespół powstał z inicjatywy austriackiego gitarzysty klasycznego, Martina Wesely`ego, i polskiego gitarzysty jazzowego, Piotra Domagały.

Muzycy zaprosili do współpracy swoich przyjaciół, znakomitych instrumentalistów - Olega Dyyaka, Andreasa Schiffera i Floriana Hupfafa.

Tak powstała grupa, składająca się z muzyków, mających swoje korzenie w tradycjach muzycznych całej Europy - od północnej Szwecji, poprzez Polskę, Austrię, aż po słoneczne stepy Ukrainy.

Powstał projekt intrygujący, pełen różnych inspiracji, jednocześnie otwarty i komunikatywny dla współczesnej publiczności.

Muzycy swobodnie mieszają konwencje jazzu, world music, muzyki współczesnej i folku.
Każdy z członków zespołu dzieli się swoim światem inspiracji, technik i doświadczeń, i prezentuje je z szacunkiem dla wzajemnych odmienności i punktów widzenia.
Artyści, tworzący zespół, występowali na całym świecie, brali udział w projektach z Johnem Zornem, Patem Methenym, Tomaszem Stańko, Frankiem Londonem, Guitar4Mation, Silesian String Quartet.
Ich bogate doświadczenie i szerokie horyzonty tworzą wyjątkowy koloryt projektu "a handful of accepDance", będąc źródłem mocy i wartości wspólnej muzyki. Ten europejski projekt powstał z potrzeby przetarcia nowych dróg komunikacji, kooperacji i wzajemnej akceptacji.

MARTIN WESELY - gitarzysta, kompozytor, kształcił się w konserwatorium w Innsbrucku oraz na Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał honorową nagrodę austriackiego ministerstwa kultury.
Odbył też studia podyplomowe w Paryżu w Ecole Normale de Musique et Danse de Paris, u Alberto Ponce'a.
Z sukcesami realizuje się jako gitarzysta klasyczny, w szczególności w projektach z muzyką kameralną.
Światowy sukces odniósł z międzynarodowym kwartetem gitarowym Guitar4mation.
Prowadzi też autorskie projekty z pogranicza jazzu i muzyki rozrywkowej - "Carlos Martin y sus Caballeros" czy "Stringtango", gdzie interpretuje, wraz z kontrabasem i perkusją, różne gatunki na gitarze akustycznej.
Oprócz działalności koncertowej, tworzy muzykę dla teatru i słuchowisk. Wydał siedem płyt z własnymi projektami i nagraniami dla telewizji austriackiej, polskiej, włoskiej i francuskiej.

PIOTR DOMAGAŁA to gitarzysta jazzowy, kompozytor, wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.
Debiutował nagraniem swojego kwartetu Szy-Szy Kaan Jazz Group "InTtime" w 2005. Później ukazały się płyty "Slavonic Tales" (2009) oraz "Pnącza" (2013), nagrane z Adamem Kawończykiem i Sławkiem Bernym.
W 2016, wspólnie ze światowej sławy Kwartetem Śląskim (laureat Gramophone Classical Music Awards), zrealizował awangardowy projekt "Chowańce". Z kolei w 2019, w austriackim wydawnictwie SessionWorkRec.com, ukazała się płyta międzynarodowego projektu "a handful of accepDance" Wesely / Domagała / Schiffer / Dyyak / Hupfauf.

Współpracował z gigantami jazzowej sceny muzycznej, m.in. wziął udział w światowej premierze projektu "Pat Metheny & NOSPR".
Koncertował z amerykańską wokalistką Marguerite Juenemann, bluesmanką Caren Caroll, ale także z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny rozrywkowej - Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Krystyną Prońko, Muńkiem Staszczykiem.
Współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Koncertował na wielu polskich i europejskich festiwalach muzycznych (Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Słowacja, Austria).

OLEG DYYAK - multiinstrumentalista, akordeonista, klarnecista i perkusista.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów akordeonowych. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncertował w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, USA. Wśród wielu nazwisk, z którymi współpracował, są takie znakomitości, jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Jorgos Skolias, Frank London, kwartet smyczkowy Dafo oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia.
Przez ponad dwadzieścia lat związany jest z zespołem The Cracow Klezmer Group, z którym dokonał szeregu nagrań, wydanych nakładem prestiżowego nowojorskiego wydawnictwa Tzadik, należącego do Johna Zorna.

FLORIAN HUPFAUF - kontrabasista, gitarzysta basowy.
Obecnie studiuje kontrabas jazzowy u Petera Herberta w Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu, oraz kontrabas klasyczny u Waltera Rumera w konserwatorium w Innsbrucku.

Koncertuje z wieloma projektami muzycznymi: Flo Hupfauf Trio, Carlosem Martin y sus Caballeros, Jazzcasino Flo i Uni Bigband Innsbruck.
Jest także basistą w produkcjach teatralnych. ANDREAS SCHIFFER - perkusista, kompozytor, pochodzący z Innsbrucku. Jest najbardziej wszechstronnym i kolorowym perkusistą w Tyrolu.
Podkreślają to liczne projekty, w które był zaangażowany.
Swobodnie porusza się w wielu gatunkach i stylach muzycznych - od jazzu, poprzez muzykę klasyczną, aż do współczesnej awangardy.

Współpracował z artystami wizualnymi, realizował także "Soloperformances" na rzeźbach dźwiękowych Kassiana Erharta i Aloisa Langa . Jego ogromna kreatywność i wrażliwość sprawiają, że jest współautorem ponad 80 płyt.
Jako muzyk sesyjny ma w dorobku występy z Randym Breckerem, Bobem Mintzerem, Florianem Bramböckiem, Stephanem Costą, Charlym Fischerem, Amerata Academia Salzburg, Deutsche Oper Berlin, Fujino Art Center Japan.

AccepDanceCollective - "A Handful of AccepDance"
Tracklist
:
1. "Eastern Dance"
2. "Calabaza"
3. "The Kiss of The Sphinx"
4. "Brainspace"
5. "Tanew"
6. "Piotrrrr"
7. "Rien À Dire"
8. "Hypnosis"
9. "Feeling Free"
10. "Waltz No.1"

AccepDanceCollective "A Handful of AccepDance" - Live at Krakow Jazz Night, Album Trailer 2017.
Piotr Domagala - guitars, composition
Martin Wesely - guitars, mandolin, composition
Andreas Schiffer - drums, percussion, composition
Oleg Dyyak - accordion, percussion, clarinet, duduk
Flo Hupfauf - double bassAccepDance "Feelin Free" - Live at Krakow Jazz Night 2017AccepDanceCollective - The Making of "A Handful of Accepdance" 2018Bilety w kasie Filharmonii Sudeckiej oraz tu:

Bilety na koncert 23 października          Bilety na koncert 10 listopada