Henryk Miśkiewicz


Oprac. Ewa Kałużna Fot. discogs.com, dorotamiskiewicz.com, Andrzej Rumianowski

Henryk Miśkiewicz
Fot. Andrzej Rumianowski


HENRYK MIŚKIEWICZ (ur. 2 czerwca 1951),
nestor polskiego saksofonu jazzowego, współtwórca i członek takich legendarnych formacji, jak Stodoła Big Band, Jazz Carriers, Extra Ball, Sounds, zespoły Ptaszyna Wróblewskiego, Quintessence Eryka Kulma czy Full Drive. Chętnie występuje ze swoimi dziećmi - perkusistą Michałem i wokalistką Dorotą.

Za pomocą charakterystycznie brzmiącego saksofonu potrafi wyrazić każde uczucie. Sprawia wrażenie, jakby urodził się z saksofonem w ręku.
Jeden z najpiękniejszych, najbardziej genialnych utworów w polskiej muzyce - "Polskie drogi" Andrzeja Kurylewicza, w wykonaniu Henryka Miśkiewicza budzi szczególny zachwyt:
Henryk Miśkiewicz stoi na czele muzycznej rodziny - jest ojcem perkusisty jazzowego, Michała Miśkiewicza, i wokalistki jazzowej, Doroty Miśkiewicz, oraz mężem dyrektorki agencji koncertowej, Grażyny Miśkiewicz.

Henryk "Misiek" Miśkiewicz urodził się w Żaganiu, a wychowywał w małym Kożuchowie koło Nowej Soli.

Dorota Miśkiewicz opowiada:

"Dziadek Henryka grał na kontrabasie, skrzypcach i dudach. Henryk miał liczne rodzeństwo - aż trzynaście osób, i oni kochali muzykę.
Miał sześciu braci, którzy grali na klarnecie, skrzypcach, a on sam - na saksofonie.
Pobierał lekcje u organisty. Nauczył się wtedy czytać nuty i grał w orkiestrze dętej. Z braćmi grywali głównie w domu i na weselach.
Od siódmego roku życia Henryk uczył się grać na akordeonie, a od dwunastego - na klarnecie. Radził sobie też z perkusją i saksofonem.
W ognisku muzycznym w Kożuchowie występowali z siostrą Barbarą w zespole na akademiach szkolnych. Siostra śpiewała, on grał
" (dorotamiskiewicz.com).

1973 Jazz Carriers: Zbigniew Jaremko - sax, Henryk Miśkiewicz - sax, Paweł Perliński - piano, Marian Komar - bass, Zbigniew Kitliński - drums
Fot. discogs.com)

1980 Album Sun Ship "Follow Us": Władysław Sendecki - piano, Henryk Miśkiewicz -sax, Zbigniew Jaremko - sax, Witold Szczurek - bass, Marek Stach - drums

Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Michał Miśkiewicz (Fot. dorotamiskiewicz.com)