IX Music Festival Master Class w Pile – 110 wystawa Muzeum Jazzu

IX Music Festival & Master Class w Pile i 26 wystawa Grupy Foto Jazz Muzeum Jazzu.

Program IX edycji Music Festival & Master Class, która rozpoczęła się w Pile 12 sierpnia obejmował koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i folkowej. Do udziału
w Master Class zaproszono 46 studentów skrzypiec
i wiolonczeli z Ukrainy, Łotwy, Belgii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rumunii, Brazylii i oczywiście z Polski. Konsultacje  improwizacji jazzowej dla studentów jazzu poprowadził genialny polski skrzypek jazzowy
ADAM BAŁDYCH.

masterclass2017 510px
Wedle słów w folderze informującym o tegorocznym festiwalu, napisanych przez Andrzeja Czaję, Dyrektora festiwalu, Music Festival & Master Class istnieje po to, aby każdy kto pragnie pielęgnować w sobie radość dzięki słuchaniu muzyki jej uprawianiu mógł to robić również w Pile.

Master Class to spotkania młodych, wybitnie utalentowanych muzyków z całego świata z wyjątkowymi profesjonalistami światowych scen, którzy pomagają im otworzyć drzwi do spełnienia marzeń.

Od wielu lat, w tym samym czasie w mieście nad Gwdą, grodzie Staszica, trwa Music Festival. Od dawna wiadomo, że to czego słuchamy ma wpływ na nasze życie. W prostszych, mniej technicznych kulturach, zamiłowanie do tradycyjnej muzyki pozostaje do dziś. Chyba nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez muzyki. Gdziekolwiek się znajdujemy, wszędzie otaczają nas dźwięki. Niektóre odbieramy jako przyjemne, od innych staramy się uciec, ale nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować. Gdy cisza trwa zbyt długo sami zaczynamy szukać muzyki. Jesteśmy uzależnieni od niej. Lecz jest to najprzyjemniejsze i najzdrowsze uzależnienie ze wszystkich znanych człowiekowi. Muzyka powinna towarzyszyć nam przez całe życie, bo na każdym jego etapie przynosi wiele widocznych korzyści. Dlatego specjalnie dla Was zapraszamy solistów, śpiewaków, zespoły kameralne i orkiestry, abyście mogli odczuwać twórczą moc, dźwięku i słowa, tzn. muzyki.

Andrzej Czaja organizator i dyrektor Festiwalu

Przez ostatnie dwa dni, 18 i 19 sierpnia Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna działającej przy Muzeum Jazzu, GRUPY FOTO JAZZ. Przedstawiona wystawa była 26 wystawą GRUPY FOTO JAZZ i 109 wystawą Muzeum Jazzu.

Adam Bałdych.