Janusz Skowron, wspomnienie


Oprac. Radosław Czapski, źródło: Wikipedia.org, YOUTUBE, Fot. Wikipedia.org

Michael Patches StewartJanusz Skowron Quartet, Warszawa, Teatr Capitol, 14.05.2012 r. Realizacja Andrzej Michałowski, Fotogram.PL



Janusz Skowron, 2010
Fot. Wikipedia.org


 

Janusz Skowron
(ur. 23 maja 1957 w Warszawie,
zm. 27 lutego 2019)
polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i aranżer.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, od prywatnych lekcji gry na fortepianie u niewidomej pianistki Stefanii Skibówny, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie organów. Jeszcze w trakcie nauki rozpoczął współpracę z zespołem perkusisty Kazimierza Jonkisza. Wystąpił z nim na festiwalu Jazz Jamboree w 1980 i uczestniczył w nagraniu pierwszego krążka zespołu, płyty Tiritaka.

W 1981 roku rozpoczął współpracę z zespołem String Connection, założonym przez skrzypka Krzesimira Dębskiego. W tym czasie grupa biła rekordy popularności, występowała wielokrotnie na festiwalach Jazz Jamboree i na wszystkich, większych festiwalach jazzowych na świecie. Janusz Skowron nagrał z nimi kilka płyt (m.in. Workoholic, New Romantic Expectation, Live), które niemal zawsze były jazzowymi płytami roku.

W 1985 roku rozpoczął współpracę z zespołem Freelectronic trębacza Tomasza Stańki, z którym występował na festiwalach w Grecji, Niemczech, Francji, Szwajcarii i na rodzimym Jazz Jamboree. Współpraca została zwieńczona nagraniem kilku płyt, m.in. Chameleon, Switzerland, Witkacy Peyotl, Tales For A Girl.

W roku 1990 rozpoczął współpracę z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, z którym koncertował w Polsce i za granicą m.in. w Izraelu, Niemczech i Czechach. Z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego nagrał dwa krążki CD – Without A Talk i The Last Concert.

W 1997 roku zaczął współpracować z zespołem Walk Away perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. W zespole miał możliwość zagrania ze światowej klasy muzykami jazzowymi – Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Deanem Brownem, Randy Breckerem, Davidem Gilmorem. Również ten okres twórczości został przypieczętowany nagraniem płyt, m.in. Changes i Night Life.

W ostatnich latach wraz z Apostolisem Anthimosem założył zespół Anthimos Skowron United.

Nagrywał również z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Łucją Prus, Majką Jeżowską, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Grzegorzem Markowskim i rockową grupą Lady Pank.

Janusz Skowron współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi, m.in. z gitarzystą basowym Krzysztofem Ścierańskim, skrzypkiem Maciejem Strzelczykiem, saksofonistą Zbigniewem Jaremką, z nieżyjącym kontrabasistą Zbigniewem Wegehauptem, performerem Andrzejem Mitanem, perkusistą Mirosławem Sitkowskim. Przez kilka lat występował w duecie z wokalistką Małgorzatą Markiewicz. Ma w swoim dorobku wiele własnych kompozycji i aranżacji, uczestniczył w nagraniu ponad 60 płyt.

Jego karierze poświęcone zostało hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej Ryszarda Wolańskiego w odcinku 143.

Nagrody i odznaczenia

– nagroda Sekcji Publicystów Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w 1982 r.,
– nagroda Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy w 1989 r.
– Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej w 1989 r.
– W ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum zwyciężał:
  – w kategorii fortepian elektryczny w latach 1983–1988, w 1990 r. i w latach 1992–1994
  – w kategorii syntezator w 1990 r., w latach 1993–2007 i 2012–2016
  – wraz z zespołem Walk Away w latach 1997–2002, 2005–2006
– wyróżniony w konkursie Idol 25-lecia fundacji Szansa dla Niewidomych w 2014 r.
– dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydentów RP – w roku 2009 i 2017.