Janusz Strobel

Hanna Banaszak & Janusz Strobel – „Samba przed rozstaniem”, Live in Opole 2013

Oprac. Ewa Kałużna. Fot. Zbigniew Komorowski, discogs.com, Radio PiK

Janusz Strobel
Fot. Zbigniew Komorowski

Alber-Strobel DuoFot. discogs.com

Alber-Strobel Duo

Alber-Strobel Duo

Janusz Strobel & Nula Stankiewicz
Fot. Radio PiK


 
Dziś, 13 listopada 2021. swoje 74. urodziny świętuje

JANUSZ STROBEL

(ur. 13 listopada 1947),

mistrz gitary klasycznej, uznany kompozytor i aranżer, autor wielu utworów z kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej.

Jako jeden z pierwszych muzyków w Polsce, przeniósł charakterystyczne cechy bossa novy na kanwę rodzimej twórczości, tworząc własny język muzyczny.

Po mistrzowsku improwizuje, używając wyrafinowanych harmonii, przy jednocześnie prostym prowadzeniu melodii. Występuje jako solista, głównie z repertuarem klasycznym. Gra utwory Heitora Villi-Lobosa, Isaaca Albeniza, Manuela de Falli, Enrique Granadosa, transkrypcje kompozycji Bacha, Chopina, Mozarta.

Gra na gitarze, zbudowanej specjalnie dla niego, przez polskiego lutnika, Bogusława Teryksa.

TRADYCJE RODZINNE

Janusz Strobel wywodzi się z rodziny o tradycjach muzycznych. Jego ojciec był skrzypkiem i chórmistrzem, matka – pianistką, podobnie jak brat Bogdan, zaś brat Marek – kontrabasistą.

Janusz Strobel wspomina, że ojciec miał nieprawdopodobny dar i wiedzę, związaną z muzyką, „z tajemnicą, jaką ona niesie”. „I nie do końca chyba go wysłuchałem. Z perspektywy lat, gdy dzisiaj do pewnych spraw dochodzę, myślę, że doszedłbym do tego znacznie wcześniej, gdybym był bardziej otwarty na wiedzę, doświadczenie, mądrość i miłość innych ludzi w stosunku do mojej osoby” – mówi Janusz w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

MUZYKA

Uczył się początkowo w liceum plastycznym w Gdyni-Orłowie, w klasie malarstwa i rzeźby. Miał więc zostać artystą rzeźbiarzem. Do dziś dzieli zainteresowania między sztukę plastyczną a muzykę.

Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach i fortepianie. W szkole muzycznej w Gdańsku zdobywał wiedzę w klasie skrzypiec, a później – w klasie gitary. Zwyciężyła fascynacja gitarą.

Zaczął występować publicznie jako nastolatek. Grał w klubach muzycznych Trójmiasta – Żak, Czarny Kot i Kwadratowy.

W 1969 przeniósł się do Warszawy. Początkowo występował w Piwnicy Artystycznej Wandy Warskiej, w Big Bandzie Stodoła, a także akompaniował solistom Klubu Piosenki ZAKR.

ALBER STROBEL DUO

W styczniu 1971 w Warszawie, Janusz Strobel, wspólnie z Henrykiem Alberem, stworzyli legendarny, uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych Alber-Strobel.

W czasie swojej 13-letniej działalności, duet wykonywał muzykę rozrywkową z elementami jazzu, bossa novy i klasyki. Repertuar tworzyły standardy muzyczne i kompozycje własne.

Debiutowali koncertem w Klubie Piosenki ZAKR w Warszawie.

Na festiwalu Jazz nad Odrą ’71 we Wrocławiu zdobyli II nagrodę, w kategorii zespołów nowoczesnych.

Występowali na Jazz Jamboree w latach 1971-1972, wówczas w triu, z Włodzimierzem Nahornym, grającym na saksofonach i fortepianie.

Zagrali w Opolu ’73, brali również udział w festiwalu Jazz Jantar, Musicoramie, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu, Zaduszkach Jazzowych w Krakowie.

Koncertowali w NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Bułgarii, Szwecji, Francji, RFN, Holandii.

Zagrali ponad dwa tysiące koncertów.

W 1977 duet wszedł w skład kwintetu, w którym grali także

Henryk Miśkiewicz – alto sax
Janusz Kozłowski – bass
Zbigniew Kitliński – drums.

W tym składzie dokonali nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

Po rozwiązaniu kwintetu w 1981, duet Alber-Strobel ponownie koncertował w stałym, dwuosobowym składzie.

Zrealizowali recital telewizyjny „Gdy dwóch robi to samo”.

Następnie, na kilka miesięcy, związali się z zespołem jazzu tradycyjnego Gold Washboard, utworzonym jeszcze w 1971, przy warszawskim klubie Stodoła.

Z Markiem Gołębiowskim brali udział w koncertach „Jazz i pantomima”.

DYSKOGRAFIA DUETU

HENRYK ALBER & JANUSZ STROBEL” 1972 (reedycja 2006)
„Motyle” from „Henryk Alber & Janusz Strobel” 1972

Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte.
https://www.youtube.com/watch?v=zO2q5aGzyOk

„Mambo ’68” from „Henryk Alber & Janusz Strobel” 1972

„ALBER-STROBEL. DUET GITAR KLASYCZNYCH” 1981

„Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych” (1981, reedycja 2008)

O płycie „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych” Adam Baruch pisał w 2008, przy okazji wznowienia albumu: „Lata wspólnego grania i dojrzewania sprawiły, że duet stał się potężną siłą muzyczną, a ten album, choć podobny duchowo do ich debiutanckiego z 1972, jest znacznie bardziej zwarty, wyszukany, i po prostu genialny. Materiał jest w większości oryginalny, w przeciwieństwie do debiutu, który zawierał głównie muzykę brazylijską. Duet był dość niezwykłym zjawiskiem na polskiej scenie jazzowej, ponieważ obaj zdecydowali się grać w intymnym formacie, i całkowicie akustycznie, podczas, gdy większość gitarzystów wybiera elektryczną wersję instrumentu. Od początku duet grał mieszankę oryginalnych kompozycji i znanych, głównie brazylijskich, utworów, skomponowanych przez najlepszych kompozytorów. Dopracowane po mistrzowsku na albumie „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych” aranżacje i wirtuozowskie wykonania sprawiają, że płyta jest oczywistym wyborem dla słuchaczy, którzy kochają gitarę akustyczną i południowoamerykański smak muzyki. Chociaż jazz – jako taki – jest tu obecny marginalnie, to jest bardzo mocno obecny, jako element improwizacji, i jest jednym z najlepszych przykładów polskiego jazz fusion. Zdecydowanie warte zbadania i obowiązkowe dla miłośników gitary”.

„Jestem przypadkiem” from „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych”, 1981

„Po piątej” from „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych”, 1981

„Impresje barowe” from „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych”, 1981

„DINDI” 1984

Płyta „Dindi”, wydana w Niemczech w 1984, zawierała utwory w stylach jazz, latin, folk, world, country, bossa nova i swing.

W tym samym, 1984, duet przestał istnieć.

Po rozwiązaniu duetu, Janusz Strobel do 1986 grał solo lub z bratem Markiem za granicą – w klubach jazzowych w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii.

„JUST QUARTET” 1988

Po powrocie zza granicy, wspólnie z Krzysztofem Wolińskim, Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim, założyli zespół Strobel-Woliński Quartet, nayzwany także Just Quartet.
Działalność grupy zwieńczyła płyta „Just Quartet” z 1988, zawierająca kompozycje Wolińskiego, Strobla i Bogdanowicza, oraz utwór „Apello” Roberto Badena Powella de Aquino:
Janusz Strobel – classical guitar
Krzysztof Woliński – electric guitar
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums, percussion
„Hiszpański blues” from „Just Quartet” 1988

„Różowa ballada” from „Just Quartet” 1988

„Apello” from „Just Quartet” 1988

„JANUSZ STROBEL TRIO” 1992

W 1991 Janusz Strobel stworzył nowy zespół, o nazwie Janusz Strobel Trio, z dwoma cenionymi muzykami jazzowymi – kontrabasistą Mariuszem Bogdanowiczem i perkusistą Piotrem Biskupskim.

Repertuar formacji obejmował szeroki wachlarz standardów muzyki brazylijskiej oraz kompozycje Strobla, na gitarę solo lub z orkiestrą.

W 1992 wydali płytę „Janusz Strobel Trio” (wznowienie 2005, 2012), która uzyskała tytuł Płyty Roku ’93. „Wspaniałe interpretacje kompozycji Jobima, Lobo i Strobla, idealnie współgrają z osobowością Janusz Strobla, jego kulturą, dobrym smakiem i nutką szaleństwa” (empik.com).
Janusz Strobel – classical guitar
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums
Guest: Jose Torres – percussion
„Łza” from „Janusz Strobel Trio” 1992

„A Soul of Garden” from „Janusz Strobel Trio” 1992

INNE PROJEKTY

Współpracując z kolejnymi muzykami jazzowymi – Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Andrzejem Jagodzińskim, czy też tworząc różne formacje jazzowe, Janusz Strobel zrealizował wiele projektów.

Wspólnie z Janem Wołkiem stworzył spektakl poetycko-muzyczny „Dwoje na jednośladzie”, z Justyną Szafran i Piotrem Machalicą w rolach głównych.

W setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego, Janusz Strobel był autorem, wraz z Adamem Woronowiczem, spektaklu poetycko-muzycznego „Miłość”, w reż. Janusza Kukuły.

Grał także z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Filharmonii Opolskiej czy Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.

JUBILEUSZ 25-LECIA

9 grudnia 1994, w Studiu S1 Polskiego Radia, odbył się uroczysty koncert, z okazji 25-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla. Wypełniły go kompozycje jubilata w nowych aranżacjach.

Wystąpili Janusz Strobel, Zbigniew Wodecki, Katarzyna Skrzynecka, Dorota Miśkiewicz, Zofia Czernicka, Marian Opania, Ryszard Rynkowski, Justyna Sieńczyłło, Andrzej Jagodziński, Barbara i Zuzanna Jagodzińskie, Piotr Biskupski, Mariusz Bogdanowicz, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Zieliński, Sweet Four oraz Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Krzesimira Dębskiego:

Koncert z okazji 25-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla – Live @ Studio S1, 1994
Part 1

Part 2

KOMPOZYTOR PIOSENEK

Jako kompozytor, Janusz Strobel debiutował jeszcze w latach 70., za namową Łucji Prus i Jana Wołka.

Napisał wtedy muzykę do znanej piosenki „Głupi albo gra”:
Łucja Prus – „Głupi albo gra”, Audio

Jest autorem muzyki do klikudziesięciu piosenek, napisanych na zamówienie Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego czy Hanny Banaszak.

Z Hanną Banaszak często występuje, jako akompaniator:
Hanna Banaszak & Janusz Strobel – „Samba przed rozstaniem”, Live in Opole 1988

Ten film nie jest już dostępny
https://www.youtube.com/watch?v=H_lsRguw3qY

Hanna Banaszak & Janusz Strobel – „Samba przed rozstaniem”, Live in Opole 2013

Pisze muzykę do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego:
Hanna Banaszak – „W moim magicznym domu” (tekst Magda Czapińska), Official Video 1998

Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte.
https://www.youtube.com/watch?v=3OHsDHVSTYc

Hanna Banaszak – „Księżyc w nowiu” (tekst Jonasz Kofta), Official Video

Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich, które zgłosił Hanna Banaszak.
https://www.youtube.com/watch?v=GB3vR6TwYAI

Hanna Banaszak – „Trzeba marzyć” (tekst Jonasz Kofta), Live

Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich, które zgłosił Hanna Banaszak.
https://www.youtube.com/watch?v=hqMr4orOIuY

„STROFY dla CIEBIE” 1999

Twórczość Janusza Strobla znalazła się na płycie: „Strofy dla ciebie” z 1999, z oryginalną muzyką do wierszy polskich i rosyjskich poetów, w interpretacji Anny Romantowskiej i Krzysztofa Kolbergera

„WIELKA PANI – KAROL WOJTYŁA. POEZJE” 1999

Inny poetycko-muzyczny album z udziałem Janusza Strobla, to „Wielka Pani – Karol Wojtyła. Poezje” z 1999, zawierający ponad 20 kompozycji do młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły, w interpretacji Krzysztofa Kolbergera, Joanny Szczepkowskiej i Jerzego Treli.

„WIERNY SOBIE” 2005

W 2005 ukazał się album Janusza Strobla „Wierny sobie”, z wokalizami Doroty Miśkiewicz w dwóch utworach – „Preludium Nr 3” i „Lekki rys szaleństwa”. Na płycie wystapili:
Janusz Strobel – classical guitar
Mariusz Mielczarek – alto sax, flute
Włodzimierz Nahorny – piano
Andrzej Jagodziński – accordion
Dorota Miśkiewicz – vocal.
„Więc jak?” feat. Włodzimierz Nahorny, from „Wierny sobie” 2005

„Preludium nr 4” from „Wierny sobie” 2005

JANUSZ & NULA

Na scenie i w życiu osobistym od wielu towarzyszy Januszowi wokalistka, Anna Nula Stankiewicz, partnerka życiowa:

Anna Stankiewicz & Janusz Strobel – „Trzeba marzyć”, Live 2008

„STROBEL / KOFTA / WOŁEK” 2013

Dwupłytowy album Anny Stankiewicz „Strobel / Kofta / Wołek” z 2013, zawierał 21 piosenek z muzyką Janusza Strobla, do tekstów Jonasza Kofty i Jana Wołka.

„Stylistyka piosenek łączy w sobie najbardziej wartościowe elementy gatunku – piękne melodie, wyrafinowaną harmonię, komunikatywną i przejrzystą formę. Piosenki te śpiewa Anna Stankiewicz. To jeden z najpiękniejszych, bajecznych, zmysłowych głosów. Pozbawione powierzchowności interpretacje są wyważone, a jednocześnie głębokie i poruszające. Najwyższej próby poetyckie teksty, w warstwie muzycznej zachowują jazzowe aranżacje, w których nie brakuje partii, improwizowanych przez wybitnych artystów” (empik.com):
Anna STAnkiewicz – vocal
Henryk Miśkiewicz – alto sax, soprano sax
Robert Majewski – trumpet
Mariusz Fazi Mielczarek – flute, clarinet
Andrzej Jagodziński – piano, accordion
Janusz Strobel – classical guitar
Adam Cegielski – bass
Adam Lewandowski – percussion
Czesław „Mały” Bartkowski – drums.

W rozmowie z CDN, Janusz Strobel opowiedział o albumie „Strobel / Kofta / Wołek”, a także o kondycji polskiej poezji śpiewanej.

„Płyta, zwłaszcza na koncertach, jest przyjmowana bardzo dobrze. Wydaliśmy materiał, który tworzyłem jeszcze wspólnie z Jonaszem Koftą, trzydzieści lat temu. To piosenki, które nigdy wcześniej nie były realizowane. Po trzydziestu latach, wyciągnąłem je z przysłowiowej szuflady, i szczęśliwie udało się nagrać cały album.

Osobiście, mam duży sentyment do tej płyty. Pracowaliśmy nad nią dwa lata, i mam nadzieję, że to słychać.

W pewnym sensie, Ania żyła z tym materiałem przez wiele lat. Poznaliśmy się kilkanaście lat temu, na festiwalu poezji śpiewanej we Włocławku. Wówczas, Ania wygrała konkurs, a ja byłem jurorem. Zaproponowałem jej próbne nagrania i koncerty. I tak nasza współpraca rozpoczęła się. Minęło trochę czasu, zanim dojrzeliśmy do stworzenia wspólnego albumu.

Polska poezja śpiewana jest w znakomitej kondycji. Jest mnóstwo konkursów i festiwali. Rynek sam reguluje się. Byli, są i będą ludzie, którzy słuchają poezji śpiewanej, i kultywują tę tradycję. Piosenka z mądrym tekstem, głębokim przekazem, jest nadal ważna dla pewnej grupy ludzi, i nic im tego nie zabierze.

Współpracuję z wieloma wspaniałymi ludźmi. Przez lata miałem trio jazzowe, teraz doskonale koncertuje mi się z Anią. Nie wiążę się z nikim na zasadzie założenia zespołu na lata, to są raczej spontaniczne działania” (cdn.ug.edu.pl).

„Strobel / Kofta / Wołek” – Album Trailer 2013

„Piosenka o pośpiechu” from „Strobel / Kofta / Wołekz” 2013

„Do góry dnem” from „Strobel / Kofta / Wołek” 2013

„BYLE NIE o MIŁOŚCI” 2017

Wydawnictwo z udziałem Janusza Strobla to także kolejna płyta Nuli Stankiewicz – „Byle nie o miłości. Piosenki Agnieszki Osieckiej”, która ukazała się 9 października 2017, i zawierała teksty Osieckiej z muzyką w aranżacjach Janusza Strobla. „To płyta dla tych, którzy dopiero odkrywają Osiecką, jak i dla tych, którzy chcą raz jeszcze przeżyć zauroczenie jej twórczością”.

Płyta ukazała się pod patronatem Fundacji „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej. Wystąpili:
Nula Stankiewicz – vocal
Janusz Strobel – classical guitar
Paweł Pańta – bass
Cezary Konrad – drums

Artysta opowiadał o swojej twórczości i o płycie „Byle nie o miłości” podczas wywiadu dla Telewizji Świnoujście, przed wspólnym występem z Nulą Stankiewicz, podczas Grechuta Festival Świnoujście 2018:
„Byle nie o miłości” – Interview 2018

Janusz Strobel i Nula Stankiewicz regularnie występują z koncertami „Byle nie o miłości”, poświęconymi pamięci Agnieszki Osieckiej. Pomiędzy utworami wyświetlane są fragmenty wywiadów z poetką, które tworzą niezwykły klimat i są łącznikiem między piosenkami – znanymi, ale odmienionymi przez aranżacje, jak i tymi, które są prawie nieznane, bo zostały znalezione przez Nulę i Janusza w zakamarkach radiowych archiwów. To koncert wyjątkowy, gdyż Agnieszka Osiecka obecna jest w słowie, muzyce, obrazach na fotografii.

Nad koncertem „Byle nie o miłości” patronat objęła Fundacja im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”, zaś patronem medialnym jest Radio dla Ciebie, w którym Janusz i Nula prowadzą stałą audycję:
Stankiewicz / Strobel / Mielczarek – „Byle nie o miłości”, Live in Siedlce 2017

„ŚLAD” 2016

Premiera kolejnego autorskiego przedsięwzięcia Janusza Strobla, albumu „Ślad”, miała miejsce 7 października 2016. Artysta do współpracy zaprosił Pawła Pańtę, Luisa Ribeiro oraz orkiestrę Sinfonia Viva:

„Ślad” from „Wierny sobie” 2002

Janusz Strobel – „Ślad”, Live @ Warszawski Festiwal Gitarowy 2007

JUBILEUSZ 50-LECIA

Płyta „Ślad” oraz koncert premierowy wpisywały się w obchody 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla.

16 listopada 2016 muzyk zapraszał na koncert, podczas rozmowy w radiowej Jedynce. „Ciągle biegam w krótkich spodenkach i ciągle wydaje mi się, że wszystko przede mną” – mówił gitarzysta

Premierowy koncert w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, z okazji wydania płyty „Ślad”, połączony był z obchodami 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla. Koncert składał się z dwóch 40-minutowych części. Wystąpili:
Janusz Strobel – classical guitar
Paweł Pańta – bass
Luis Ribeiro – percussion
Sinfonia Viva Orchestra, conducted by Tomasz Radziwonowicz.
Wykonano utwory w aranżacjach Janusza Strobla, Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza, Krzesimira Dębskiego i Włodzimierza Nahornego. Koncert poprowadził Artur Andrus, a zarejestrowała go TVP Kultura.

„WYBRANE” 2017

10 listopada 2017 na rynek muzyczny trafił album „Wybrane”. To 15 piosenek Jonasza Kofty, Jana Wołka i Wojciecha Młynarskiego, z muzyką Janusza Strobla, w wykonaniu Anny Stankiewicz. Były to utwory, wyselekcjonowane spośród tych, które ukazały się na albumie „Strobel / Kofta / Wołek” z 2013.

JAGODZIŃSKI & STROBEL 2017

19 maja 2017 ukazał się album „Jagodziński & Strobel – Tête-à-tête”.

Było to muzyczne posumowanie ponad 30-letniej przyjaźni obu panów. Wyjątkowość projektu polegała na połączeniu brzmienia gitary klasycznej Janusza Strobla z akordeonem Andrzeja Jagodzińskiego, w jazzowym repertuarze kompozycji obu artystów

JAZZ w PODZIEMIACH KAMEDULSKICH 2019

19 października 2019 Janusz Strobel wystąpił z nowym jazzowym projektem, w trio z Pawłem Pańtą na kontrabasie i Sebastianem Franiewiczem na perkusji, w Podziemiach Kamedulskich w Lesie Bielańskim w Warszawie, w ramach cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich. Zabrzmiały utwory, wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej, oraz autorskie kompozycje lidera. Energetyczne samby i bossa novy, pełne ekspresyjnych partii solowych, przeplatały się podczas koncertu z lirycznymi balladami, urzekającymi pięknymi melodiami i wyrafinowaną harmonią.

NAGRODY i WYTÓŻNIENIA:

2005 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2010 Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy RP
2013 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2013 Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, za całokształt twórczości artystycznej.

JUROR

Janusz Strobel jest cenionym jurorem na festiwalach, przeglądach i konkursach instrumentalnych i wokalnych.

Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów, śpiewanych przez wybitnych wykonawców, przejmujące kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej, dają w pełni obraz jego twórczości.

RADIO RDC – „TRZEBA MARZYĆ”

Od kilku lat, Janusz Strobel, wspólnie z Nulą Stankiewicz, prowadzą autorską audycję „Trzeba marzyć” w Radiu dla Ciebie:
Janusz Strobel & Nula Stankiewicz – „Trzeba marzyć”, Audycja Radia RDC, 25 lutego 2019. Gościem była Krystyna Prońko

Posłuchajmy także:
Anna Serafińska – „Trzeba marzyć”, Live @ Podziemia Kamedulskie, 2004
Anna Serafińska – vocal
Janusz Strobel – guitar
Krzysztof Herdzin – piano
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums

Janusz Strobel Solo – Live 2007

Anna Stankiewicz & Janusz Strobel – „Jego portret”, LIve 2008

Janusz Strobel & Mariusz Bogdanowicz – „Consolação”, Live @ Jazz Club Rynek, 2008

Janusz Strobel Trio & Anna Stankiewicz, Live @ Podlaska Oktawa Kultur, Warszawa 2011

Janusz Strobel – „Lorca”, Koncert Jubileuszowy, Live 2013
Janusz Strobel – classical guitar
Adam Cegielski – bass
Czesław „Mały” Bartkowski – drums
Suwalska Orkiestra Kameralna

Janusz Strobel & Andrzej Jagodziński, Live @ Centrum Łowicka, Dreszer Jazz 2014

Strobel Jagodziński Trio & Nula Stankiewcz – „Trzeba marzyć”, Live @ Podlaska Oktawa Kultur 2015

Włodzimierz Nahorny / Nula Stankiewicz / Janusz Strobel – „Jego portret”, „Uciekaj moje serce”, Live 2017

Stankiewicz / Strobel / Mielczarek – „Byle nie o miłości”, Siedlce, Live 2017

Nula Stankiewicz – vocal
Janusz Strobel – classical guitar
Mariusz „Fazi” Mielczarek – sax

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

Fot. Zbigniew Komorowski / Alber-Strobel Duo (discogs.com) / Radio PiK