lis 13 2021
Janusz Strobel
Hanna Banaszak & Janusz Strobel – „Samba przed rozstaniem”, Live in Opole 2013
Oprac. Ewa Kałużna. Fot. Zbigniew Komorowski, discogs.com, Radio PiK
Dziś, 13 listopada 2021. swoje 74. urodziny świętuje
JANUSZ STROBEL
(ur. 13 listopada 1947),
mistrz gitary klasycznej, uznany kompozytor i aranżer, autor wielu utworów z kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej.
Jako jeden z pierwszych muzyków w Polsce, przeniósł charakterystyczne cechy bossa novy na kanwę rodzimej twórczości, tworząc własny język muzyczny.
Po mistrzowsku improwizuje, używając wyrafinowanych harmonii, przy jednocześnie prostym prowadzeniu melodii. Występuje jako solista, głównie z repertuarem klasycznym. Gra utwory Heitora Villi-Lobosa, Isaaca Albeniza, Manuela de Falli, Enrique Granadosa, transkrypcje kompozycji Bacha, Chopina, Mozarta.
Gra na gitarze, zbudowanej specjalnie dla niego, przez polskiego lutnika, Bogusława Teryksa.
TRADYCJE RODZINNE
Janusz Strobel wywodzi się z rodziny o tradycjach muzycznych. Jego ojciec był skrzypkiem i chórmistrzem, matka – pianistką, podobnie jak brat Bogdan, zaś brat Marek – kontrabasistą.
Janusz Strobel wspomina, że ojciec miał nieprawdopodobny dar i wiedzę, związaną z muzyką, „z tajemnicą, jaką ona niesie”. „I nie do końca chyba go wysłuchałem. Z perspektywy lat, gdy dzisiaj do pewnych spraw dochodzę, myślę, że doszedłbym do tego znacznie wcześniej, gdybym był bardziej otwarty na wiedzę, doświadczenie, mądrość i miłość innych ludzi w stosunku do mojej osoby” – mówi Janusz w wywiadzie dla radiowej Jedynki.
MUZYKA
Uczył się początkowo w liceum plastycznym w Gdyni-Orłowie, w klasie malarstwa i rzeźby. Miał więc zostać artystą rzeźbiarzem. Do dziś dzieli zainteresowania między sztukę plastyczną a muzykę.
Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach i fortepianie. W szkole muzycznej w Gdańsku zdobywał wiedzę w klasie skrzypiec, a później – w klasie gitary. Zwyciężyła fascynacja gitarą.
Zaczął występować publicznie jako nastolatek. Grał w klubach muzycznych Trójmiasta – Żak, Czarny Kot i Kwadratowy.
W 1969 przeniósł się do Warszawy. Początkowo występował w Piwnicy Artystycznej Wandy Warskiej, w Big Bandzie Stodoła, a także akompaniował solistom Klubu Piosenki ZAKR.
ALBER STROBEL DUO
W styczniu 1971 w Warszawie, Janusz Strobel, wspólnie z Henrykiem Alberem, stworzyli legendarny, uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych Alber-Strobel.
W czasie swojej 13-letniej działalności, duet wykonywał muzykę rozrywkową z elementami jazzu, bossa novy i klasyki. Repertuar tworzyły standardy muzyczne i kompozycje własne.
Debiutowali koncertem w Klubie Piosenki ZAKR w Warszawie.
Na festiwalu Jazz nad Odrą ’71 we Wrocławiu zdobyli II nagrodę, w kategorii zespołów nowoczesnych.
Występowali na Jazz Jamboree w latach 1971-1972, wówczas w triu, z Włodzimierzem Nahornym, grającym na saksofonach i fortepianie.
Zagrali w Opolu ’73, brali również udział w festiwalu Jazz Jantar, Musicoramie, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu, Zaduszkach Jazzowych w Krakowie.
Koncertowali w NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Bułgarii, Szwecji, Francji, RFN, Holandii.
Zagrali ponad dwa tysiące koncertów.
W 1977 duet wszedł w skład kwintetu, w którym grali także
Henryk Miśkiewicz – alto sax
Janusz Kozłowski – bass
Zbigniew Kitliński – drums.
W tym składzie dokonali nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.
Po rozwiązaniu kwintetu w 1981, duet Alber-Strobel ponownie koncertował w stałym, dwuosobowym składzie.
Zrealizowali recital telewizyjny „Gdy dwóch robi to samo”.
Następnie, na kilka miesięcy, związali się z zespołem jazzu tradycyjnego Gold Washboard, utworzonym jeszcze w 1971, przy warszawskim klubie Stodoła.
Z Markiem Gołębiowskim brali udział w koncertach „Jazz i pantomima”.
DYSKOGRAFIA DUETU
„HENRYK ALBER & JANUSZ STROBEL” 1972 (reedycja 2006)
„Motyle” from „Henryk Alber & Janusz Strobel” 1972
Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte.
https://www.youtube.com/watch?v=zO2q5aGzyOk
„Mambo ’68” from „Henryk Alber & Janusz Strobel” 1972
„ALBER-STROBEL. DUET GITAR KLASYCZNYCH” 1981
„Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych” (1981, reedycja 2008)
O płycie „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych” Adam Baruch pisał w 2008, przy okazji wznowienia albumu: „Lata wspólnego grania i dojrzewania sprawiły, że duet stał się potężną siłą muzyczną, a ten album, choć podobny duchowo do ich debiutanckiego z 1972, jest znacznie bardziej zwarty, wyszukany, i po prostu genialny. Materiał jest w większości oryginalny, w przeciwieństwie do debiutu, który zawierał głównie muzykę brazylijską. Duet był dość niezwykłym zjawiskiem na polskiej scenie jazzowej, ponieważ obaj zdecydowali się grać w intymnym formacie, i całkowicie akustycznie, podczas, gdy większość gitarzystów wybiera elektryczną wersję instrumentu. Od początku duet grał mieszankę oryginalnych kompozycji i znanych, głównie brazylijskich, utworów, skomponowanych przez najlepszych kompozytorów. Dopracowane po mistrzowsku na albumie „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych” aranżacje i wirtuozowskie wykonania sprawiają, że płyta jest oczywistym wyborem dla słuchaczy, którzy kochają gitarę akustyczną i południowoamerykański smak muzyki. Chociaż jazz – jako taki – jest tu obecny marginalnie, to jest bardzo mocno obecny, jako element improwizacji, i jest jednym z najlepszych przykładów polskiego jazz fusion. Zdecydowanie warte zbadania i obowiązkowe dla miłośników gitary”.
„Jestem przypadkiem” from „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych”, 1981
„Po piątej” from „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych”, 1981
„Impresje barowe” from „Alber-Strobel. Duet gitar klasycznych”, 1981
„DINDI” 1984
Płyta „Dindi”, wydana w Niemczech w 1984, zawierała utwory w stylach jazz, latin, folk, world, country, bossa nova i swing.
W tym samym, 1984, duet przestał istnieć.
Po rozwiązaniu duetu, Janusz Strobel do 1986 grał solo lub z bratem Markiem za granicą – w klubach jazzowych w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii.
„JUST QUARTET” 1988
Po powrocie zza granicy, wspólnie z Krzysztofem Wolińskim, Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim, założyli zespół Strobel-Woliński Quartet, nayzwany także Just Quartet.
Działalność grupy zwieńczyła płyta „Just Quartet” z 1988, zawierająca kompozycje Wolińskiego, Strobla i Bogdanowicza, oraz utwór „Apello” Roberto Badena Powella de Aquino:
Janusz Strobel – classical guitar
Krzysztof Woliński – electric guitar
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums, percussion
„Hiszpański blues” from „Just Quartet” 1988
„Różowa ballada” from „Just Quartet” 1988
„Apello” from „Just Quartet” 1988
„JANUSZ STROBEL TRIO” 1992
W 1991 Janusz Strobel stworzył nowy zespół, o nazwie Janusz Strobel Trio, z dwoma cenionymi muzykami jazzowymi – kontrabasistą Mariuszem Bogdanowiczem i perkusistą Piotrem Biskupskim.
Repertuar formacji obejmował szeroki wachlarz standardów muzyki brazylijskiej oraz kompozycje Strobla, na gitarę solo lub z orkiestrą.
W 1992 wydali płytę „Janusz Strobel Trio” (wznowienie 2005, 2012), która uzyskała tytuł Płyty Roku ’93. „Wspaniałe interpretacje kompozycji Jobima, Lobo i Strobla, idealnie współgrają z osobowością Janusz Strobla, jego kulturą, dobrym smakiem i nutką szaleństwa” (empik.com).
Janusz Strobel – classical guitar
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums
Guest: Jose Torres – percussion
„Łza” from „Janusz Strobel Trio” 1992
„A Soul of Garden” from „Janusz Strobel Trio” 1992
INNE PROJEKTY
Współpracując z kolejnymi muzykami jazzowymi – Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Andrzejem Jagodzińskim, czy też tworząc różne formacje jazzowe, Janusz Strobel zrealizował wiele projektów.
Wspólnie z Janem Wołkiem stworzył spektakl poetycko-muzyczny „Dwoje na jednośladzie”, z Justyną Szafran i Piotrem Machalicą w rolach głównych.
W setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego, Janusz Strobel był autorem, wraz z Adamem Woronowiczem, spektaklu poetycko-muzycznego „Miłość”, w reż. Janusza Kukuły.
Grał także z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Filharmonii Opolskiej czy Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.
JUBILEUSZ 25-LECIA
9 grudnia 1994, w Studiu S1 Polskiego Radia, odbył się uroczysty koncert, z okazji 25-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla. Wypełniły go kompozycje jubilata w nowych aranżacjach.
Wystąpili Janusz Strobel, Zbigniew Wodecki, Katarzyna Skrzynecka, Dorota Miśkiewicz, Zofia Czernicka, Marian Opania, Ryszard Rynkowski, Justyna Sieńczyłło, Andrzej Jagodziński, Barbara i Zuzanna Jagodzińskie, Piotr Biskupski, Mariusz Bogdanowicz, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Zieliński, Sweet Four oraz Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Krzesimira Dębskiego:
Koncert z okazji 25-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla – Live @ Studio S1, 1994
Part 1
Part 2
KOMPOZYTOR PIOSENEK
Jako kompozytor, Janusz Strobel debiutował jeszcze w latach 70., za namową Łucji Prus i Jana Wołka.
Napisał wtedy muzykę do znanej piosenki „Głupi albo gra”:
Łucja Prus – „Głupi albo gra”, Audio
Jest autorem muzyki do klikudziesięciu piosenek, napisanych na zamówienie Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego czy Hanny Banaszak.
Z Hanną Banaszak często występuje, jako akompaniator:
Hanna Banaszak & Janusz Strobel – „Samba przed rozstaniem”, Live in Opole 1988
Ten film nie jest już dostępny
https://www.youtube.com/watch?v=H_lsRguw3qY
Hanna Banaszak & Janusz Strobel – „Samba przed rozstaniem”, Live in Opole 2013
Pisze muzykę do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego:
Hanna Banaszak – „W moim magicznym domu” (tekst Magda Czapińska), Official Video 1998
Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte.
https://www.youtube.com/watch?v=3OHsDHVSTYc
Hanna Banaszak – „Księżyc w nowiu” (tekst Jonasz Kofta), Official Video
Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich, które zgłosił Hanna Banaszak.
https://www.youtube.com/watch?v=GB3vR6TwYAI
Hanna Banaszak – „Trzeba marzyć” (tekst Jonasz Kofta), Live
Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich, które zgłosił Hanna Banaszak.
https://www.youtube.com/watch?v=hqMr4orOIuY
„STROFY dla CIEBIE” 1999
Twórczość Janusza Strobla znalazła się na płycie: „Strofy dla ciebie” z 1999, z oryginalną muzyką do wierszy polskich i rosyjskich poetów, w interpretacji Anny Romantowskiej i Krzysztofa Kolbergera
„WIELKA PANI – KAROL WOJTYŁA. POEZJE” 1999
Inny poetycko-muzyczny album z udziałem Janusza Strobla, to „Wielka Pani – Karol Wojtyła. Poezje” z 1999, zawierający ponad 20 kompozycji do młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły, w interpretacji Krzysztofa Kolbergera, Joanny Szczepkowskiej i Jerzego Treli.
„WIERNY SOBIE” 2005
W 2005 ukazał się album Janusza Strobla „Wierny sobie”, z wokalizami Doroty Miśkiewicz w dwóch utworach – „Preludium Nr 3” i „Lekki rys szaleństwa”. Na płycie wystapili:
Janusz Strobel – classical guitar
Mariusz Mielczarek – alto sax, flute
Włodzimierz Nahorny – piano
Andrzej Jagodziński – accordion
Dorota Miśkiewicz – vocal.
„Więc jak?” feat. Włodzimierz Nahorny, from „Wierny sobie” 2005
„Preludium nr 4” from „Wierny sobie” 2005
JANUSZ & NULA
Na scenie i w życiu osobistym od wielu towarzyszy Januszowi wokalistka, Anna Nula Stankiewicz, partnerka życiowa:
Anna Stankiewicz & Janusz Strobel – „Trzeba marzyć”, Live 2008
„STROBEL / KOFTA / WOŁEK” 2013
Dwupłytowy album Anny Stankiewicz „Strobel / Kofta / Wołek” z 2013, zawierał 21 piosenek z muzyką Janusza Strobla, do tekstów Jonasza Kofty i Jana Wołka.
„Stylistyka piosenek łączy w sobie najbardziej wartościowe elementy gatunku – piękne melodie, wyrafinowaną harmonię, komunikatywną i przejrzystą formę. Piosenki te śpiewa Anna Stankiewicz. To jeden z najpiękniejszych, bajecznych, zmysłowych głosów. Pozbawione powierzchowności interpretacje są wyważone, a jednocześnie głębokie i poruszające. Najwyższej próby poetyckie teksty, w warstwie muzycznej zachowują jazzowe aranżacje, w których nie brakuje partii, improwizowanych przez wybitnych artystów” (empik.com):
Anna STAnkiewicz – vocal
Henryk Miśkiewicz – alto sax, soprano sax
Robert Majewski – trumpet
Mariusz Fazi Mielczarek – flute, clarinet
Andrzej Jagodziński – piano, accordion
Janusz Strobel – classical guitar
Adam Cegielski – bass
Adam Lewandowski – percussion
Czesław „Mały” Bartkowski – drums.
W rozmowie z CDN, Janusz Strobel opowiedział o albumie „Strobel / Kofta / Wołek”, a także o kondycji polskiej poezji śpiewanej.
„Płyta, zwłaszcza na koncertach, jest przyjmowana bardzo dobrze. Wydaliśmy materiał, który tworzyłem jeszcze wspólnie z Jonaszem Koftą, trzydzieści lat temu. To piosenki, które nigdy wcześniej nie były realizowane. Po trzydziestu latach, wyciągnąłem je z przysłowiowej szuflady, i szczęśliwie udało się nagrać cały album.
Osobiście, mam duży sentyment do tej płyty. Pracowaliśmy nad nią dwa lata, i mam nadzieję, że to słychać.
W pewnym sensie, Ania żyła z tym materiałem przez wiele lat. Poznaliśmy się kilkanaście lat temu, na festiwalu poezji śpiewanej we Włocławku. Wówczas, Ania wygrała konkurs, a ja byłem jurorem. Zaproponowałem jej próbne nagrania i koncerty. I tak nasza współpraca rozpoczęła się. Minęło trochę czasu, zanim dojrzeliśmy do stworzenia wspólnego albumu.
Polska poezja śpiewana jest w znakomitej kondycji. Jest mnóstwo konkursów i festiwali. Rynek sam reguluje się. Byli, są i będą ludzie, którzy słuchają poezji śpiewanej, i kultywują tę tradycję. Piosenka z mądrym tekstem, głębokim przekazem, jest nadal ważna dla pewnej grupy ludzi, i nic im tego nie zabierze.
Współpracuję z wieloma wspaniałymi ludźmi. Przez lata miałem trio jazzowe, teraz doskonale koncertuje mi się z Anią. Nie wiążę się z nikim na zasadzie założenia zespołu na lata, to są raczej spontaniczne działania” (cdn.ug.edu.pl).
„Strobel / Kofta / Wołek” – Album Trailer 2013
„Piosenka o pośpiechu” from „Strobel / Kofta / Wołekz” 2013
„Do góry dnem” from „Strobel / Kofta / Wołek” 2013
„BYLE NIE o MIŁOŚCI” 2017
Wydawnictwo z udziałem Janusza Strobla to także kolejna płyta Nuli Stankiewicz – „Byle nie o miłości. Piosenki Agnieszki Osieckiej”, która ukazała się 9 października 2017, i zawierała teksty Osieckiej z muzyką w aranżacjach Janusza Strobla. „To płyta dla tych, którzy dopiero odkrywają Osiecką, jak i dla tych, którzy chcą raz jeszcze przeżyć zauroczenie jej twórczością”.
Płyta ukazała się pod patronatem Fundacji „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej. Wystąpili:
Nula Stankiewicz – vocal
Janusz Strobel – classical guitar
Paweł Pańta – bass
Cezary Konrad – drums
Artysta opowiadał o swojej twórczości i o płycie „Byle nie o miłości” podczas wywiadu dla Telewizji Świnoujście, przed wspólnym występem z Nulą Stankiewicz, podczas Grechuta Festival Świnoujście 2018:
„Byle nie o miłości” – Interview 2018
Janusz Strobel i Nula Stankiewicz regularnie występują z koncertami „Byle nie o miłości”, poświęconymi pamięci Agnieszki Osieckiej. Pomiędzy utworami wyświetlane są fragmenty wywiadów z poetką, które tworzą niezwykły klimat i są łącznikiem między piosenkami – znanymi, ale odmienionymi przez aranżacje, jak i tymi, które są prawie nieznane, bo zostały znalezione przez Nulę i Janusza w zakamarkach radiowych archiwów. To koncert wyjątkowy, gdyż Agnieszka Osiecka obecna jest w słowie, muzyce, obrazach na fotografii.
Nad koncertem „Byle nie o miłości” patronat objęła Fundacja im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”, zaś patronem medialnym jest Radio dla Ciebie, w którym Janusz i Nula prowadzą stałą audycję:
Stankiewicz / Strobel / Mielczarek – „Byle nie o miłości”, Live in Siedlce 2017
„ŚLAD” 2016
Premiera kolejnego autorskiego przedsięwzięcia Janusza Strobla, albumu „Ślad”, miała miejsce 7 października 2016. Artysta do współpracy zaprosił Pawła Pańtę, Luisa Ribeiro oraz orkiestrę Sinfonia Viva:
„Ślad” from „Wierny sobie” 2002
Janusz Strobel – „Ślad”, Live @ Warszawski Festiwal Gitarowy 2007
JUBILEUSZ 50-LECIA
Płyta „Ślad” oraz koncert premierowy wpisywały się w obchody 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla.
16 listopada 2016 muzyk zapraszał na koncert, podczas rozmowy w radiowej Jedynce. „Ciągle biegam w krótkich spodenkach i ciągle wydaje mi się, że wszystko przede mną” – mówił gitarzysta
Premierowy koncert w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, z okazji wydania płyty „Ślad”, połączony był z obchodami 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla. Koncert składał się z dwóch 40-minutowych części. Wystąpili:
Janusz Strobel – classical guitar
Paweł Pańta – bass
Luis Ribeiro – percussion
Sinfonia Viva Orchestra, conducted by Tomasz Radziwonowicz.
Wykonano utwory w aranżacjach Janusza Strobla, Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza, Krzesimira Dębskiego i Włodzimierza Nahornego. Koncert poprowadził Artur Andrus, a zarejestrowała go TVP Kultura.
„WYBRANE” 2017
10 listopada 2017 na rynek muzyczny trafił album „Wybrane”. To 15 piosenek Jonasza Kofty, Jana Wołka i Wojciecha Młynarskiego, z muzyką Janusza Strobla, w wykonaniu Anny Stankiewicz. Były to utwory, wyselekcjonowane spośród tych, które ukazały się na albumie „Strobel / Kofta / Wołek” z 2013.
JAGODZIŃSKI & STROBEL 2017
19 maja 2017 ukazał się album „Jagodziński & Strobel – Tête-à-tête”.
Było to muzyczne posumowanie ponad 30-letniej przyjaźni obu panów. Wyjątkowość projektu polegała na połączeniu brzmienia gitary klasycznej Janusza Strobla z akordeonem Andrzeja Jagodzińskiego, w jazzowym repertuarze kompozycji obu artystów
JAZZ w PODZIEMIACH KAMEDULSKICH 2019
19 października 2019 Janusz Strobel wystąpił z nowym jazzowym projektem, w trio z Pawłem Pańtą na kontrabasie i Sebastianem Franiewiczem na perkusji, w Podziemiach Kamedulskich w Lesie Bielańskim w Warszawie, w ramach cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich. Zabrzmiały utwory, wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej, oraz autorskie kompozycje lidera. Energetyczne samby i bossa novy, pełne ekspresyjnych partii solowych, przeplatały się podczas koncertu z lirycznymi balladami, urzekającymi pięknymi melodiami i wyrafinowaną harmonią.
NAGRODY i WYTÓŻNIENIA:
2005 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2010 Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy RP
2013 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2013 Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, za całokształt twórczości artystycznej.
JUROR
Janusz Strobel jest cenionym jurorem na festiwalach, przeglądach i konkursach instrumentalnych i wokalnych.
Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów, śpiewanych przez wybitnych wykonawców, przejmujące kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej, dają w pełni obraz jego twórczości.
RADIO RDC – „TRZEBA MARZYĆ”
Od kilku lat, Janusz Strobel, wspólnie z Nulą Stankiewicz, prowadzą autorską audycję „Trzeba marzyć” w Radiu dla Ciebie:
Janusz Strobel & Nula Stankiewicz – „Trzeba marzyć”, Audycja Radia RDC, 25 lutego 2019. Gościem była Krystyna Prońko
Posłuchajmy także:
Anna Serafińska – „Trzeba marzyć”, Live @ Podziemia Kamedulskie, 2004
Anna Serafińska – vocal
Janusz Strobel – guitar
Krzysztof Herdzin – piano
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums
Janusz Strobel Solo – Live 2007
Anna Stankiewicz & Janusz Strobel – „Jego portret”, LIve 2008
Janusz Strobel & Mariusz Bogdanowicz – „Consolação”, Live @ Jazz Club Rynek, 2008
Janusz Strobel Trio & Anna Stankiewicz, Live @ Podlaska Oktawa Kultur, Warszawa 2011
Janusz Strobel – „Lorca”, Koncert Jubileuszowy, Live 2013
Janusz Strobel – classical guitar
Adam Cegielski – bass
Czesław „Mały” Bartkowski – drums
Suwalska Orkiestra Kameralna
Janusz Strobel & Andrzej Jagodziński, Live @ Centrum Łowicka, Dreszer Jazz 2014
Strobel Jagodziński Trio & Nula Stankiewcz – „Trzeba marzyć”, Live @ Podlaska Oktawa Kultur 2015
Włodzimierz Nahorny / Nula Stankiewicz / Janusz Strobel – „Jego portret”, „Uciekaj moje serce”, Live 2017
Stankiewicz / Strobel / Mielczarek – „Byle nie o miłości”, Siedlce, Live 2017
Nula Stankiewicz – vocal
Janusz Strobel – classical guitar
Mariusz „Fazi” Mielczarek – sax
JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!
Fot. Zbigniew Komorowski / Alber-Strobel Duo (discogs.com) / Radio PiK