62. Jazz Jamboree – Joachim Mencell Quartet

„Moja ballada” (K.Komeda) – Janusz Olejniczak, Joachim Mencel & Atom String Quartet

Oprac. Muzeum Jazzu. F©t. Muzeum Jazzu, Jan Bebel

62. Jazz Jamboree / 24.10.2020

Lukasz Żyta – perkusja
Joachim Mencel – uznany polski pianista, kompozytor, główny propagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue) ma niezwykle bogaty dorobek.

Komponował m.in. muzykę filmową, dla orkiestr i baletu, koncertował ze swoimi projektami jazzowymi i występował z legendarnymi muzykami, takimi jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, Eddie Henderson, Charlie Mariano i wielu innych.
Jego najnowsze projekty są związane z lirą korbową, instrumentem który popularny był zwłaszcza w średniowieczu i renesansie, a rozsławili go wędrowni pieśniarze oraz trubadurzy.
Spróbujcie wyobrazić sobie jak mogą na tym instrumencie zabrzmieć utwory Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana.
To całkowicie niestandardowe, oryginalne podejście Mencla do klasyków współczesnego jazzu zostało docenione za wielką wodą, gdzie muzyk nagrał ostatnio płytę dla słynnej wytwórni Origin zatytułowaną „Brooklyn Eye” w doborowym towarzystwie wybitnych amerykańskich improwizatorów ( są to gitarzysta Steve Cardenas, basista Scott Colley i perkusista Rudy Royston ).

Źr. 62. Jazz Jamboree

Łukasz Żyta – perkusja