Jazz & More: Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio


Oprac. Radosław Czapski na podst. https://www.ebilet.pl/

 
Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio koncert „Swing Rewizyta”

Niedziela,
13 października 2024,
17:00

13:00 – otwarcie restauracji

Warszawa, MOXO Restaurant & Club,
Fabryka Norblina,
Żelazna 51/53,
00-841 Warszawa

tu kup bilet od 96 zł

Stanisław Soyka – śpiew
Arek Skolik – perkusja, lider tria
Kajetan Galas – organy Hammonda
Tomasz Grzegorski – saksofon

Przed koncertem zapraszamy na obiad.
W trakcie koncertu wstrzymujemy serwis i wznawiamy go w przerwie koncertu.


Jazz & More: Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio – „Swing Rewizyta”

Swing Rewizyta jest spotkaniem czempionów jazzowej i rythm’n’bluesowej sceny muzycznej w Polsce: Stanisława Soyki i Tria Arka Skolika w składzie: Kajetan Galas – organy Hammonda, Tomasz Grzegorski – saksofon i Arek Skolik – perkusja, w koncercie największych przebojów tego gatunku.

Projekt kontynuuje wątek rozpoczęty nagraną w 2015 roku przez Stanisława Soykę oraz Roger Berg Big Band płytą „Swing Revisited”.

Koncert przeniesie nas do czasów, w których to samo „Hallelujah, I just love her so” śpiewał Ray Charles, “Don’t get around much anymore” Nat King Cole, a “Come Sunday” Mahalia Jackson. Poczujemy geniusz muzyki Duka Ellingtona. Utwory takie jak „ I’m just a lucky so and so”, „Satin Doll” czy „Love you madly” już dawno znalazły się w kanonie muzyki XX wieku.

Poczujemy energię, która towarzyszyła złotym latom swingu. „Ta muzyka już z górą 50 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych, ale kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką, na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój.”

Arek Skolik

Perkusja; zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych.

Tomasz Grzegorski

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. W roku 1998, wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet zostali laureatami 1-gomiejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, oraz 2-go miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. W 1999 roku rozpoczął współpracę z Jerzym Małkiem i jego kwintetem. Zespół zdobył 1miejsce na festiwalach: Jazz Juniors’99, Pomorska Jesień Jazzowa’99, oraz Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni 2000. Tomasz Grzegorski jest również laureatem 3-go miejsca Międzynarodowych Zmagań Jazzowych w Szczecinie’03. Od 2005 roku współpracuje ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym z którym to grał koncerty na całym świecie. Współpracował i nagrywał między innymi z: Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Bałatą, Andrzejem Cudzichem, Wojciechem Groborzem, Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Kułakowskim, Jarosławem Śmietaną, Zbiniewem Namysłowskim, słowackim triem Nothing But Swing, Josef „Dodo” Sosoka Jazz Family oraz kubańskim trębaczem Lazaro Cruz’em. Występował na wielu festiwalach w kraju jak i zagranicą min.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą,Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz na Starówce, Świdnik Jazz Festiwal, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Komeda Jazz Festiwal, Kaunas Jazz Festival (Litwa), Swing White Nights (St. Petersgurg, Rosja), Jazzpod Hradom (Słowacja), Leverkusen Jazztage (Niemcy), Hague Jazz Festival (Holandia) i wielu innych.

Kajetan Galas

Organista, pianista, lider autorskiej formacji Organ Spot, z którą wydał debiutancki album w 2012 roku; członek wielu zespołów, m.in. Yarosh Organ Trio, Patrycjusz Gruszecki Trio, Bartosz Pernal Quartet, Małgorzata Zuber Quartet. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; laureat nagrody fundacji My Polish Heart; wielokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2010 roku w czołówce polskich organistów jazzowych wg dorocznej ankiety magazynu Jazz Forum.

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Piotra Wyleżoła, studiował także w ArtEZ Enschede – jedynej szkole w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pobierał nauki u organistów takich jak: Larry Goldings, John Hondorp, Brian Charette oraz pianistów: Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel, Dominik Wania, Wojciech Groborz, Jasper Soffers (Metropole Orchestra).

Nagrał pięć długogrających albumów muzycznych wydanych na płytach CD: „Organ Spot” zespołu Organ Spot (2012), „Yarosh Organ Trio” zespołu Yarosh Organ Trio (2016), „Something about” Patrycjusza Gruszeckiego (2017), Ferias no Brasil zespołu Jamioł-Galas-Piątek wraz z Piotrem Baronem (2018) oraz „Alterakcje” Yarosh Organ Trio.

Jego wykonania znajdują się na wielu innych płytach – m.in. na albumach Mirosława Sitkowskiego z Krzesimirem Dębskim, czy Jazz in Academia – wydawnictwie Akademii Muzycznej w Krakowie, kompilacjach The Best of Cracow Jazz czy „Trójkowej” składance Piotra Kaczkowskiego.

Stanisław Soyka

Wokalista jazzowy, pianista, kompozytor.

Urodzony w 1959r. w Żorach. Śpiewak jazzowy, piosenkopisarz. Swoją muzyczną drogę rozpoczyna jako sopran w chórze katedralnym w Gliwicach. Kończy Liceum Muzyczne w Katowicach oraz wydział aranżacji i kompozycji w Katowickiej Akademii Muzycznej. Debiutuje w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu ” Jazz w Filharmonii”. Od połowy lat 80 tych ujawnia się coraz bardziej indywidualny styl artysty. Odchodzi od klasyki amerykańskiej w stronę polskiej tradycji muzycznej.

W jego dorobku znajdziemy ponad 40 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady m.in. „BLUBLULA”, „Matko, która nas znasz”, „RCA Stanisław Sojka”, „Radioaktywny”, „Acoustic”, „Sonety Shakespeare”, „Tryptyk Rzymski”, „Tylko brać… Osiecka znana i nieznana” oraz „Muzyka i Słowa Stanisław Soyka” nominowany do Fryderyka 2020 Album Roku Pop Alternatywny.

Nagrody Stanisława Soyki:

1994 Fryderyk – najlepszy wokalista
2003 Fryderyk – album Roku Piosenka Poetycka płyta „Tryptyk Rzymski”
2011 Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości.
2014 Bursztynowy Słowik podczas Sopot Festiwal