15. Henryk Gold


Oprac. Andrzej Rumianowski w oparciu o książkę Krzysztofa Karpińskiego „BYŁ JAZZ, KRZYK JAZZ-BANDU W MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE”

POPRZEDNI ODCINEK WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY ODCINEK


II wojna światowa zmieniła losy wszystkich Polaków.
Przedstawiamy historie muzyków jazzowych, którzy:
uniknęli wojennej tragedii
walczyli w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku
zginęli z rąk okupanta
przeżyli wojnę w Polsce będąc obcokrajowcami
grali w lokalach dla Polaków i w lokalach dla Niemców
trafili do obozów koncentracyjnych i gett
koncertowali na terenie Związku Radzieckiego
przebyli szlak bojowy z Armią Andersa
byli członkami Polskiej YMCA
pozostali po wojnie za granicą
zamieszkali po wojnie w Polsce
Opracowanie Andrzej Rumianowski
na podstawie książki Krzysztofa Karpińskiego
i materiałów historycznych zebranych w Muzeum Jazzu .



HENRYK GOLD

Pod koniec 1939 r. przedostał się do Lwowa, gdzie spotkał Jerzego Petersburskiego. Pod egidą filharmonii w Mińsku w jej filii w Białymstoku założyli wspólnie orkiestrę, która koncertowała w większych miastach Związku Radzieckiego.
Z armią Andersa w końcu 1942 r., jako członek orkiestry Henryka Warsa, Gold dotarł przez Teheran do Palestyny i Egiptu. W tym czasie z Jerzym Petersburskim i Fredem Melodystem stworzył trio, które w składzie: skrzypce, fortepian i wiolonczela, koncertowało przy ważniejszych okazjach w Tel Awiwie i Bagdadzie.
—————————————————————————————————————————————-

W sierpniu 1941 r. po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej zespół Warsa wstąpił do Armii gen. Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Orkiestrę tworzyło wielu znanych muzyków, a wśród nich Jerzy Petersburski, Henryk Gold i Zbigniew Kurtycz.

Orkiestra Henryka Warsa, 1940 r.
—————————————————————————————————————————————–
W 1946 r. znalazł się w Wielkiej Brytanii, potem był znów w Palestynie, by w 1948 wyjechać do Brazylii, po czym udał się do Paryża, gdzie występował i nagrywał. Ostatecznie w 1953 r. zamieszkał w Nowym Jorku. Prowadził orkiestrę dancingową w hotelu Plaza (pod koniec 1957 r. spotkał go tam Mieczysław Fogg), grał też na balach polonijnych w hotelu Henry Hudson, ponadto akompaniował w rozgłośniach radiowych, a przez kolejnych osiem lat był kierownikiem orkiestr teatralnych i musicallowych. Na emeryturę przeszedł w 1975 r.
Zmarł 6 I 1977 r. w Nowym Jorku.


POPRZEDNI ODCINEK WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY ODCINEK