11. The Jolly Boys Band


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY

Oprac. Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu



 

E-wystawa „DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te”
opracowana na podstawie książki
Krzysztofa Karpińskiego pod tytułem:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”.

Wystawa przedstawia najciekawsze fakty z historii jazzu w międzywojennej Polsce, ilustrując je archiwalnymi fotografiami artystów, zespołów, miejscdokumentów z nią związanych.

Wystawa składa się z 32 odcinków.


The Jolly Boys Band w lokalu Trzaski, Zakopane, 1932 r.


 

Najbardziej znanym, lubianym i profesjonalnym krakowskim zespołem muzycznym był założony w drugiej połowie lat dwudziestych „The Jolly Boys Band” braci Sperberów.

Początkowo związany z ruchem studenckim szybko przekształcił się w zespół zawodowy. Potrafił znakomicie swingować.
Jego występy cieszyły się dużym powodzeniem.


Wnętrze restauracji Stanisława Karpowicza w Zakopanem, lata 20-te


 

W Krakowie można go było usłyszeć w „Feniksie” i „Cyganerii”, w Zakopanem w lokalu Trzaski, czy restauracji Karpowicza.

Muzycy w końcu lat 30 jako jedni z pierwszych używali amerykańskich mikrofonów, reklamowanych i rozprowadzanych przez Krakowski Dom Muzyczny Brachwelda , ul. Poselska 13.


Zespół The Jolly Boys Band, lata 30-te


 

Bracia Henryk i Stanisław Sperberowie byli saksofonistami i skrzypkami. W czasie okupacji niemieckiej zespół występował w warszawskim Cafe Gartner na terenie Getta, ul. Tłomackie 40.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY