12. Orkiestra Freda Melodysta


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY


E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Orkiestra Freda Melodysta w lwowskiej „Bagateli”, 1931 r.


 

Lwów był miastem sztuki i kultury, pełnym dobrych restauracji, kawiarni i nocnych lokali. Od 1930 r. działała tam rozgłośnia radiowa, której dyrektorem był Juliusz Petry.


Orkiestra Melodyst – Bundzik Jazz Band w restauracji Trzaski w Zakopanem, 1927. Od lewej: Denis Bundzik, Jerzy Rosner, Fred Melodyst.


 

Jako najważniejszy lokal rozrywkowy Lwowa reklamowano „Bagatelę”. Tam właśnie w 1927 r. wystąpił po raz pierwszy zespół znanego w kraju i zagranicą muzyka Alfreda Melodysta. W 1931 r. jego zespół wystąpił ponownie w „Bagateli” tuż po udanych koncertach w szwajcarskim kurorcie Davos. Co środę orkiestra miała tzw. Audycje taneczne w lwowskim radiu. Grali w niej młodzi i nadzwyczaj zdolni muzycy jak saksofonista Franciszek Witkowski, pianista Jerzy Rosner i gitarzysta Stanisław Fraszczyński.


Fred Melodyst


 

Melodyst był muzykiem wszechstronnym, grał na wiolonczeli, banjo, a nawet na stalowej pile.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY