20. Jazz na zdrowie


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY


E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Pensjonat „Patria” w Krynicy (lata 50-te)

Walory lecznicze Krynicy szły w parze z atrakcjami turystycznymi i sportowymi. Na przełomie lat 20 i 30 powstawały nowe obiekty, sławę zyskał zbudowany przez Jana Kiepurę luksusowy hotel „Patria”.


Kawiarnia na Górze Parkowej w Krynicy (lata 50-te)

Jego uroczyste otwarcie z udziałem właściciela, światowej sławy śpiewaka, nastąpiło w grudniu 1933 r. Gościło tam wiele znakomitości ówczesnego życia politycznego i artystycznego, a wśród nich płk. Bolesław Wieniawa – Długoszowski i Jadwiga Smosarska, powszechnie uważana za największą polską gwiazdę filmową tamtych czasów.


Stary Dom Zdrojowy w Krynicy (lata 50-te)

Znane postaci były zapraszane na koncerty do „Patrii”. Solo na fortepianie grywał Jakub Kagan, a na przełomie lat 1936/1937 koncertował zespół saksofonisty Franciszka Witkowskiego, którego słuchała przebywająca na kuracji holenderska para książęca: księżniczka Juliana z księciem Bernhardem zur Lippe – Biesterfeldem.

Niektóre koncerty orkiestr były transmitowane przez Polskie Radio.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY