22. Jazz w Poznaniu


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY


E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Afisz koncertu orkiestry Bogdana Napieralskiego, 1938 r.


 

W Poznaniu było wiele lokali, gdzie grywano na żywo muzykę taneczną i rozrywkową. Pracowało w nich ponad 200 muzyków. Wielu z nich było zainteresowanych nowym jej rodzajem, jakim był jazz, co próbowali grać oczywiście w granicach swoich możliwości.


Zespół Bogdana Napieralskiego, na transatlantyku „Batory”


 

Dobrą okazją do tego były dancingi z nowoczesną muzyką taneczną, wzorowaną na nowych, modnych rytmach. Ważnym wydarzeniem w życiu Poznania była Powszechna Wystawa Krajowa otwarta w maju 1929 r. Zaangażowano wtedy zespół Zygmunta KarasińskiegoSzymona Kataszka. Muzycy koncertowali w pawilonie Hartwiga Kantorowicza. Pawilon działał także jako lokal dancingowy. Ich występy przyciągały wielu miłośników jazzu.


Bogdan Napieralski


 

Bardzo atrakcyjnym miejscem był kinoteatr Metropolis, gdzie po projekcji filmu zazwyczaj koncertowała jakaś orkiestra. W październiku 1938 r. grała orkiestra pianisty Bogdana Napieralskiego.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY