24. Z zagranicy do Polski


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY


E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Chórzystki rewii The Chocolate Kiddies, podczas koncertów w Berlinie w 1925 r.

Ważnym wydarzeniem kulturalnym były występy amerykańskiej rewii „The Chocolate KiddiesLouisa Douglasa. Rewia tuż po udanych koncertach w Królewcu występowała w Wolnym Mieście Gdańsku (1926 r.).
Dwa lata później koncertowała w warszawskim „Teatrze Nowości” (ul. Bielańska 5).


Afisz koncertu duetu fortepianowego Wiener Doucet, 1929 r.

W październiku 1929 r. w Filharmonii Łódzkiej zaprezentował swoje umiejętności francusko-belgijski duet fortepianowy Jean Wiener i Clement Doucet. W repertuarze mieli m.in. parafrazy utworów Fryderyka Chopina.


Amerykański zespół czarnoskórych MUZYKÓW ZE STANU Missisipi „Utica Jubilee Singers

W 1929 r. i 1930 r. we Lwowie, Krakowie i Warszawie zagrał amerykański zespół czarnoskórych muzyków ze stanu Missisipi „Utica Jubilee Singers” prezentując spirituals songs.


Sam Salvano

W orkiestrze Karasińskiego i Kataszka grał pochodzący z Kongo, perkusista śpiewający w pięciu językach i stepujący, Sam Salvano.
Na otwarciu słynnej warszawskiej Adrii Sam Salvano był gwiazdą programu.


Warszawski „Café Club

Do ważnego wydarzenia jazzowego doszło w lipcu 1937 r. W warszawskim „Café Clubie” przez trzy tygodnie koncertował Joe Turner, zamieszkały wówczas w Paryżu, słynny amerykański pianista i wokalista, bluesman. Towarzyszył mu, mieszkający w Warszawie, perkusista George Scott.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY