4. Jazz w Krakowie


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY



 

E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Orkiestra pianisty Jerzego Rosnera, 1929 r.


 

Jazz to nie tylko Warszawa, ale także Kraków. Tam właśnie w 1926 roku adwokat Józef Frommer powołał do życia Stowarzyszenie Jazz, którego celem było rozwijanie kultury muzycznej wśród swoich członków i organizowanie koncertów jazzowych.

Kilka lat później w Szkole Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego powstał wydział muzyki jazzowej pod kierownictwem Kazimierza Meyerholda (1933 r.).

Była to wtedy jedyna taka placówka w Polsce, a jej celem było kształcenie adeptów sztuki jazzowej, o czym informowała ulotka reklamowa.


Orkiestra krakowskiego skrzypka Emila Brüha, 1929 r.


 

To w krakowskiej „Esplanadzie” w połowie lat 20 występował jako solista znakomity pianista Jerzy Rosner. Na początku lat 30 założył własny zespół „Rosner’s Jazz”, z którym grywał nie tylko w „Esplanadzie”, ale także w „Bagateli” i „Feniksie”.

Kilka lat później związał się z orkiestrą saksofonisty Franciszka Witkowskiego, z którą wyjechał do Nowego Jorku na występy podczas Wystawy Światowej (1939 r.). Tam zastał go wybuch II wojny Światowej.
Po jej zakończeniu osiadł w USA.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY