7. Warszawska WIELKA REWIA


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY


E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Budynek Wielkiej Rewii, Warszawa, ul. Karowa 18a, lata 20-te.


 

Sala Wielkiej Rewiii przy ul. Karowej 18 mogła pomieścić dwa tysiące osób. W latach dwudziestych była siedzibą teatrów, działała tam też komedia muzyczna. Na początku lat 30 mieściło się w niej kino, a potem dopiero Wielka Rewia, Operetka i Teatr Marii Malickiej. Odbywało się tam wiele imprez kulturalnych, wielokrotnie występował Chór Dana.


Afisz koncertu w warszawskiej Wielkiej Rewii, 1938 r.


 

Jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych był jednodniowy Wielki Festiwal Muzyki Lekkiej, który odbył się 26 listopada 1938 r. Afisz informował o występie najwybitniejszych orkiestr jazzowych, m.in. Franciszka Witkowskiego, Leonarda Ilgowskiego i „Phil” Philipa. Wśród solistów znaleźli się gitarzysta Wiktor Tychowski oraz wokalista Lothar Lampel. Dyrektorem festiwalu był pianista współpracujący z wieloma zespołami Szymon Kataszek. Dochód z imprezy przeznaczono na zakup samolotu dla Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY