3. JAZZ w ANEGDOCIE. Janusz Stefański

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski, rys. Julia Rumianowska

.

Wystawa przedstawia fotografie autorstwa Andrzeja Rumianowskiego i grafiki Julii Rumianowskiej, jako tło do anegdot opowiedzianych przez fotografowanych artystów.

Wystawa składa się z 40, codziennie publikowanych odcinków.

.

Zapraszamy na odcinek nr 3.

Janusz Stefański Warszawa, Ośrodek Kultury Praga, 13 IV 2005 r.
Fot. Andrzej Rumianowski

.
3. JANUSZ STEFAŃSKI (ur. 14 czerwca 1946, zm. 4 listopada 2016), perkusista jazzowy.

W 1981 Janusz Stefański przebywał w Niemczech, grając z The Vienna Art Orchestra. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, pozostał w Niemczech wraz z rodziną na stałe. Zamieszkał w miejscowości Königstein im Taunus w Hesji. Był członkiem kadry pedagogicznej Wyższej Szkoły Muzycznej przy Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Moguncji (Johannes Gutenberg Universität Mainz), gdzie od 1993 wykładał perkusję i teorię rytmu. W Polsce gościł rzadko.

Janusz Stefański wspominał:
„Rok 1971, Warszawa, późna noc.
Po koncercie, wyszedłem na ulicę, by wziąć taksówkę i pojechać na Skrzetuskiego, gdzie mieszkaliśmy z Tomkiem Stańko w wynajętych pokojach.

Janusz Stefański
Rys. Julia Rumianowska

.
Zamiast taksówki podjechała milicyjna „suka”, czyli samochód z napisem MO (Milicja Obywatelska).
– A wy gdzie? – usłyszałem.
– Ja? Do domu.
– Pokażcie dowód osobisty… Przecież wy mieszkacie w Krakowie!
– Tak.
– Coooo? Wsiadajcie do wyjaśnienia.
Zawieźli mnie na komendę.
– Oddawajcie, co macie – usłyszałem.
To, co miałem, wsadzili do worka, a mnie – do celi.

Rano wypuścili mnie, oddali worek. Podpisałem odbiór, i w pośpiechu pojechałem do Polskiego Radia na nagrania.
W taksówce otwieram worek, znajduję kartkę i czytam:
„Zatrzymany: obywatel Janusz Stefański, zamieszkały w Krakowie.
Posiada:
– pasek do spodni,