10. JAZZ w ANEGDOCIE Jerzy Matuszkiewicz

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski, rys. Julia Rumianowska

.

Wystawa przedstawia fotografie wykonane przez Andrzeja Rumianowskiego i grafiki Julii Rumianowskiej, jako tło do anegdot opowiedzianych autorowi fotografii przez fotografowanych artystów.

.

Zapraszamy na odcinek nr 10.


Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz Warszawa, Klub Tygmont, 20 XII 2006 r.
Fot. Andrzej Rumianowski

.
10. JERZY DUDUŚ MATUSZKIEWICZ (ur.10 kwietnia 1928), kompozytor, saksofonista jazzowy.

11 sierpnia 2010 uzupełniałem ostatnie pozycje w albumie. Zostałem wówczas zaproszony do domu państwa Matuszkiewiczów, bardzo miłych ludzi. Poprosiłem Jerzego Dudusia Matuszkiewicza o krótką anegdotę, i usłyszałem ich kilka. Oto jedna z nich:

„Kiedy pisałem muzykę do filmów (m. in.: „Kolumbowie”, „Janosik”, „Stawka większa niż życie”, „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek” – przyp. autora), i dziennikarze prosili mnie o wywiady, to pierwsze i podstawowe pytanie brzmiało:
– Niech pan powie, jak pisze się muzykę do filmów.
Odpowiadałem:
– Nie ma na to żadnej recepty. To jest znajomość filmów, wykształcenie muzyczne, i wiele innych elementów. Najlepszą odpowiedzią niech będzie anegdota o Jerzym Waldorffie.
Mieszkając w Krakowie, Waldorff często wychodził na Planty. Pewnego razu, zobaczył człowieka z futerałem na skrzypce, który nerwowo rozglądał się, jakby czegoś szukał. W końcu podszedł do Waldorffa i spytał:
– Przepraszam, jak mogę dostać się do filharmonii?
Waldorff spokojnie odpowiedział:
Proszę pana – pracą, pracą, i jeszcze raz pracą”.


Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz
Rys. Julia Rumianowska