2. JAZZ w ANEGDOCIE. Paweł Jarzębski

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski

.

Wystawa przedstawia fotografie wykonane przez Andrzeja Rumianowskiego i grafiki Julii Rumianowskiej, jako tło do anegdot opowiedzianych autorowi fotografii przez fotografowanych artystów.

.

Zapraszamy na odcinek nr 2.


Paweł Jarzębski Warszawa, Ośrodek Kultury Praga, 13 IV 2005 r.
Fot. Andrzej Rumianowski

.
2. PAWEŁ JARZĘBSKI (ur. 21 kwietnia 1948), kontrabasista jazzowy:

„Oto historia o tym, jak zacząłem grać na kontrabasie.
W V klasie podstawowej szkoły muzycznej zaczynały się zajęcia w orkiestrze. W szkole pojawił się kontrabas, a właściwie kontrabasik, bardzo mały, ale bardzo ciężki. Dyrygent szkolnej orkiestry, prof. Kolasiński, szukał chętnego do nauki gry na tym instrumencie. Zgłosił się mój kolega i niezdarnie próbował zagrać „Pije Kuba do Jakuba”.
W pewnym momencie, powiedziałem profesorowi:
Ja to zagram lepiej.
Wówczas usłyszałem:
To bierz i graj!
Zagrałem pierwszą część, w miarę czysto i w tempie. Profesor stwierdził, że jak chcę, to mogę przychodzić na lekcje kontrabasu.
Granie podobało mi się bardzo, i chyba musiałem robić niezłe postępy, bo kończąc V klasę, dowiedziałem się, że od przyszłego roku będę miał nauczyciela z prawdziwego zdarzenia. Tak też się stało.
Tym nauczycielem był profesor Zdzisław Marczyński, który pracował w Filharmonii Narodowej, później w Teatrze Wielkim i Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie – w tamtych czasach jedyny kontrabasista, który występował także solo”.