14. 1955. Melomani, Turniej Jazzu

Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu, Arch. Muzeum Jazzu

JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
muzyka filmowa
fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło
– ,,Jeszcze w zielone gramy
– ,,Nie bądź taki szybki Bill
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.

Ekspress Wieczorny, październik 1955r.
Archiwum Muzeum Jazzu

Kolejnymi imprezami przeprowadzonymi przez „Stołeczne Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych” po Turnieju Jazzu w Krakowie, Łodzi, Stalinogrodzie, Warszawie (październik 1955) były: 3 x Jazz w Krakowie, Stalinogrodzie, Warszawie (grudzień 1955) i Kabaret Jazzowy HOT – ABC Jazzu w Warszawie (listopad 1956).
Zespół Wicharego ze Stalinogrodu i Carmen Moreno zwycięzcami turnieju jazzowego w hali Gwardii…”

Turniej Jazzu 1955
Archiwum Muzeum Jazzu

Turniej Jazzu, to była idea Zofii Lach, późniejszej żony Krzysztofa Komedy, w owym czasie pełniącej rolę impresario zespołu Andrzeja Kurylewicza.

Turniej Jazzu 1955 Melomani
Archiwum Muzeum Jazzu

Dyrektor Stołecznego Przedsiębiorstwa Imprez Estradowych zapalił się do tego pomysłu.

Zakontraktowani muzycy występowali w Krakowie, Łodzi, Stalinogrodzie (Katowicach) i Warszawie.

Zespół „Melomani” wystąpił w składzie:
Jerzy Matuszkiewicz – klarnet, saksofon,
Andrzej Wojciechowski – trąbka,