21. 1958. Melomani, Jazz w Filharmonii

Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu, Arch. Muzeum Jazzu

JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
muzyka filmowa
fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło
– ,,Jeszcze w zielone gramy
– ,,Nie bądź taki szybki Bill
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.

Program koncertu inaugurującego cykl koncertów jazzowych w Filharmonii Narodowej

Program Filharmonia Narodowa KONCERT INAUGURACYJNY

„Gdy w 1938 roku „królowi swingu” Benny Goodmanowi udało się […] dać koncert jazzowy w nowojorskim Carnegie Hall, […] koncerty jazzowe w filharmoniach całego świata stały się rzeczą niemal „codzienną”.

Pierwszy tego rodzaju koncert [w Polsce] odbył się w ubiegłym roku [1957] w Krakowie w czasie „Zaduszek Jazzowych”. 15 listopada 1957 r. odbył się również jazzowy koncert w Filharmonii Lubelskiej.

Jednak Filharmonia Narodowa jest pierwszą w kraju, która wprowadza cały cykl koncertów Jazzowych”.”[…] Niezależnie od tego odbywać się tu będą także regularne koncerty muzyki mechanicznej z komentarzami.”

WYKONAWCY

KONCERT INAUGURACYJNY

wykonawcy

HOT CLUB MELOMANI
Jerzy Matuszkiewicz – Sax-sopran, Zbigniew Namysłowski – puzon, Janusz Zabiegliński – klarnet, Andrzej Kurylewicz – fortepian, Roman Dyląg – kontrabas, Witold Sobociński – perkusja.
JAZZ BELIEVERS
Jan Wróblewski – sax tenor, Andrzej Kurylewicz – melofon, Andrzej Trzaskowski – fortepian, Witold Sobociński – perkusja
słowo wstępne: STEFAN KISIELEWSKI koncert prowadzi ROMAN WASCHKO sekretarz Komitetu Koordynacyjnego Jazz-Klubów w Polsce
Przedsprzedaż biletów: na trzy dni przed koncertami w godz. 12-15 i 17-19. W dniu koncertu sobotniego w godz. 17-19, niedzielnego w godz. 10-12

„Kulisy”, 19 stycznia 1958 r.
Archiwum Muzeum Jazzu

Kulisy 19. stycznia 1958r.

JAZZ

‘Na niedawnym, [4 stycznia 1958 r.] inauguracyjnym koncercie „Jazzu w Filharmonii” w Warszawie, tradycyjny skład Hot Clubu „Melomani” stał się rewelacją dla większości jazzmenów obecnych na koncercie. Oto bowiem obok Dudusia Matuszkiewicza wystąpił w sekcji melodycznej znany skądinąd Janusz Zabiegliński na klarnecie i Zbyszek Namysłowski na puzonie. Podobno zmiana ta nastąpiła na stałe”

Z. ŻOŁĘDZIOWSKI