wrz 22 2021
23. 1959. Swingtet Matuszkiewicza, Willis Conover
Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
– muzyka filmowa
– fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło”
– ,,Jeszcze w zielone gramy”
– ,,Nie bądź taki szybki Bill”
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.
Oprac. Ewa Kałużna
„Sztandar Młodych”, 6 czerwca 1959 r.
„Dziś przyjeżdża do Polski jeden z najpopularniejszych komentatorów jazzowych, autor codziennych audycji Music USA, nadawanych na cały świat, Willis Conover. Oto kilka informacji z cyklu „co każdy jazzman wiedzieć powinien”
Conover ma 38 lat, jest comentatorem radiowym, telewizyjnym, organizatorem koncertów. Mistrzem Ceremonii festiwali jazzowych w Newport i jednym z dyrektorów tych festiwali.
– Audycję „Music USA” prowadzi od samego początku jej istnienia, to znaczy od 31 grudnia 1954 roku,
– Po co przyjeżdża do Polski?
Żeby przesłuchać polskie zespoły jazzowe, nagrać je i taśmy wykorzystać w swoich audycjach. Taśmy te zostaną przedstawione komisji ekspertów, którzy zadecydują, którzy muzycy pojadą na tournee po USA. ”
6 czerwca 1959 roku na lotnisku w Warszawie tłumy fanów i 30-osobowa orkiestra dixielandowa przywitała najbardziej uwielbianego Ambasadora Jazzu, emisariusz wolności – Willis’a Conover’a
Oto przybywał do nas z Ameryki najsłynniejszy, najlepszy, najbardziej uwielbiany Ambasador Jazzu, emisariusz wolności – Willis Conover. Witały go na Okęciu tłumy fanów i 30-osobowa orkiestra dixielandowa.
Tego dnia w Filharmonii Narodowej urządzono na jego cześć specjalny koncert. Grały dla Willisa nasze czołowe zespoły.
Mistrzem ceremonii był Roman Waschko, na widowni w pierwszym rzędzie siedział Leopold Tyrmand. A potem odbyło się spotkanie z muzykami w klubie Hybrydy. Historyczny koncert uwieczniony został na płycie „Willis Conover Meets Polish Jazz”.
Od stycznia 1955 roku co wieczór fani na całym świecie przyklejeni do radioodbiorników ustawionych na Voice of America czekali na „Godzinę Jazzu” w audycji „Music U.S.A.”.
Ich serca drżały mocniej, gdy słyszeli pierwsze dźwięki Ellingtonowskiego sygnału Take the A-Train i rozpoczynające audycję powitanie, wypowiadane głębokim, ciepłym, rezonującym barytonem: „Time for Jazz! This is Willis Conover speaking from Washington. D.C.”
6 czerwca 1959 roku do Polski przyleciał Willis Conover, jeden z najpopularniejszych komentatorów jazzowych, autor codziennych audycji MUSIC USA, nadawanych na cały świat od 31 grudnia 1954 roku.
Willis Conover przybył do naszego kraju, aby przesłuchać polskie zespoły jazzowe, a nagrania wyko-rzystać w swoich audycjach radiowych.
Do historii przeszło spotkanie polskich muzyków jazzowych i fanów z Willisem Conoverem w Filhar-monii Narodowej.
Polskie Nagrania wydały płytę pod tytułem: „Spotkanie z Conoverem w Polsce”. Pierwszym nagraniem na płycie jest utwór „Methamorphosis” Horace Silvera w wykonaniu Swingtetu Jerzego Matuszkiewicza.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |