wrz 22 2021
23. 1959. Swingtet Matuszkiewicza, Willis Conover
Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
– muzyka filmowa
– fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło”
– ,,Jeszcze w zielone gramy”
– ,,Nie bądź taki szybki Bill”
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.
Oprac. Ewa Kałużna

„Sztandar Młodych”, 6 czerwca 1959 r., Archiwum Muzeum Jazzu
„Sztandar Młodych”, 6 czerwca 1959 r.
„Dziś przyjeżdża do Polski jeden z najpopularniejszych komentatorów jazzowych, autor codziennych audycji Music USA, nadawanych na cały świat, Willis Conover. Oto kilka informacji z cyklu „co każdy jazzman wiedzieć powinien”
Conover ma 38 lat, jest comentatorem radiowym, telewizyjnym, organizatorem koncertów. Mistrzem Ceremonii festiwali jazzowych w Newport i jednym z dyrektorów tych festiwali.
– Audycję „Music USA” prowadzi od samego początku jej istnienia, to znaczy od 31 grudnia 1954 roku,
– Po co przyjeżdża do Polski?
Żeby przesłuchać polskie zespoły jazzowe, nagrać je i taśmy wykorzystać w swoich audycjach. Taśmy te zostaną przedstawione komisji ekspertów, którzy zadecydują, którzy muzycy pojadą na tournee po USA. ”
6 czerwca 1959 roku na lotnisku w Warszawie tłumy fanów i 30-osobowa orkiestra dixielandowa przywitała najbardziej uwielbianego Ambasadora Jazzu, emisariusz wolności – Willis’a Conover’a

Powitanie W. Conovera w Polsce.
Fot. M.Karewicz, Archiwum Muzeum Jazzu 2
Oto przybywał do nas z Ameryki najsłynniejszy, najlepszy, najbardziej uwielbiany Ambasador Jazzu, emisariusz wolności – Willis Conover. Witały go na Okęciu tłumy fanów i 30-osobowa orkiestra dixielandowa.

Plakat informujący o prelekcji W. Conovera w Polsce
Archiwum Muzeum Jazzu 3
Tego dnia w Filharmonii Narodowej urządzono na jego cześć specjalny koncert. Grały dla Willisa nasze czołowe zespoły.

W. Conover w Filharmonii
Fot. M. Karewicz, Archiwum Muzeum Jazzu 1
Mistrzem ceremonii był Roman Waschko, na widowni w pierwszym rzędzie siedział Leopold Tyrmand. A potem odbyło się spotkanie z muzykami w klubie Hybrydy. Historyczny koncert uwieczniony został na płycie „Willis Conover Meets Polish Jazz”.

Okładka płyty nagranej podczas pobytu W. Conovera w Polsce
Archiwum Muzeum Jazzu 4
Od stycznia 1955 roku co wieczór fani na całym świecie przyklejeni do radioodbiorników ustawionych na Voice of America czekali na „Godzinę Jazzu” w audycji „Music U.S.A.”.

Płyta nagrana podczas pobytu W. Conovera w Polsce
Archiwum Muzeum Jazzu 5
Ich serca drżały mocniej, gdy słyszeli pierwsze dźwięki Ellingtonowskiego sygnału Take the A-Train i rozpoczynające audycję powitanie, wypowiadane głębokim, ciepłym, rezonującym barytonem: „Time for Jazz! This is Willis Conover speaking from Washington. D.C.”
6 czerwca 1959 roku do Polski przyleciał Willis Conover, jeden z najpopularniejszych komentatorów jazzowych, autor codziennych audycji MUSIC USA, nadawanych na cały świat od 31 grudnia 1954 roku.
Willis Conover przybył do naszego kraju, aby przesłuchać polskie zespoły jazzowe, a nagrania wyko-rzystać w swoich audycjach radiowych.
Do historii przeszło spotkanie polskich muzyków jazzowych i fanów z Willisem Conoverem w Filhar-monii Narodowej.
Polskie Nagrania wydały płytę pod tytułem: „Spotkanie z Conoverem w Polsce”. Pierwszym nagraniem na płycie jest utwór „Methamorphosis” Horace Silvera w wykonaniu Swingtetu Jerzego Matuszkiewicza.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |