wrz 22 2021
31. 1997. Jazz Camping Kalatówki
Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
– muzyka filmowa
– fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło”
– ,,Jeszcze w zielone gramy”
– ,,Nie bądź taki szybki Bill”
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.
W roku 1997, z inicjatywy Marty Łukaszczyk, szefowej Hotelu Górskiego PTTK, przy współpracy ze Zbigniewem Namysłowskim – uczestnikiem pierwszej legendarnej edycji Jazz Campingu w 1959 i jego żony Małgorzaty po 37 latach przerwy, Jazz Camping Kalatówki został reaktywowany.
Mecenat honorowy nad odrodzonym Jazz Campingiem objął Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.
Z dawnych uczestników obydwu campingów w roku 1959 i 1960, przybyli: Zofia Komedowa, Grażyna i „Duduś” Matuszkiewiczowie, Zbigniew Namysłowski z żoną i dziećmi, Barbara Martelińska, Antoni Żarski z żoną, Andrzej Meltzer, Jerzy Bartz, Wiesław Ejssymont, Andrzej Zarębski. Potem dojechali Liliana i Krzysztof Sadowscy, Jan Jarczyk, Włodzimierz Nahorny, Janusz Muniak, a także Krzysztof Karpiński i Paweł Brodowski. Była też legendarna Krysia Borowiec – popularna „Borówka” z krakowskiego jazz clubu.
Niestety, nie mogli przyjechać już: Krzysztof Komeda, Barbara Kwiatkowska, Bogumił Kobiela, Stanisław „Drążek” Kalwiński, Marian Eile, Zdzisław „Sis” Orłowski, Andrzej „Fats” Zieliński, Władysław Idzior, Juliusz Szałwiński i Jan Zylber , bo grali już w tym czasie w „niebiańskiej orkiestrze” .
Ale „gdy święci poszli grać do nieba” , ich miejsce zajęła wspaniała młodzież jazzowa – Maciej Sikała, Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Grzegorz Grzyb, Mariusz Bogdanowicz – muzycy obdarzeni wielkim talentem i posiadający godny pozazdroszczenia warsztat, nieosiągalny dla poprzedniej generacji jazzmanów. To już było całkiem inne pokolenie muzyków.
Od jesieni 1997 jazzowe rytmy rozbrzmiewają co roku na Polanie Kalatówki.
Jak stwierdził Jacek Kochan, kompozytor, perkusista i uczestnik wielu imprez na Kalatówkach, „jest to impreza unikalna na skalę światową” . Z kolei Leszek Możdżer, słynny pianista jazzowy, widzi w festiwalu „esencję polskiej szkoły jazzu” .
Codzienne, spontaniczne muzykowanie, stanowi sytuację coraz bardziej wyjątkową na mapie Polski. Stworzenie warunków idealnych, z pełną swobodą, bez ograniczeń czasowych, z możliwością kilkudniowych konfrontacji z jazzmanami różnych generacji, bardzo często z odległych części kraju, stanowi gwarancję niesamowitych emocji, tak ważnych w tym nurcie.
Dla jazzfanów formuła Jazz Campingu jest wyjątkową okazją do swobodnego przebywania wśród artystów, rozmowy z nimi, wypicia rozgrzewającej herbaty, a niekiedy nawet do odbycia wspólnej wycieczki w góry.
Jazz Camping Kalatówki to wydarzenie, które szybko zdobyło i potwierdziło wysoką renomę. Piękna lokalizacja i towarzysząca spotkaniom wyjątkowa atmosfera sprawiają, że rokrocznie na Kalatówki ściąga liczna publiczność, a jazz najlepszego gatunku niesie się echem nie tylko po tatrzańskich szczytach i dolinach, ale i po całym kraju. Impreza swą sławą przyciąga zarówno muzyków, jak i fanów jazzu z różnych zakątków Polski i z zagranicy.
W 2019 odbył się 23. Jazz Camping Kalatówki.
Tu kliknij i zobacz Oficjalną stronę Jazz Camping Kalatówki
Polecamy film dokumentalny WFDiF:
„Jazz Camping Kalatówki 1959” –
„Jazzowe śniadanie mistrzów 1959”
Niecichnące dźwięki trąbek, saksofonów i kontrabasów grupy Jazz Believers, swobodne tańce, żarty, improwizacje i sztafeta na nartach – to rzeczywistość pierwszego Jazz Campingu na tatrzańskich Kalatówkach w 1959. Dokument w reżyserii Bogusława Rybczyńskiego, doskonale oddając specyficzny klimat jazzowego światka, przedstawia pracę muzyków, zabawę i liczne jam sessions. To niezwykły obraz, uwieczniający artystyczną atmosferę lat 50. – zafascynowanie muzyką i subkulturą amerykańskiego jazzu, przy jednoczesnym przywiązaniu do polskiej tradycji muzycznej.
W roku 2018 powstał Film dokumentalny: „Jazz na Kalatówkach, czyli wolność improwizowana” w reż. Roberta Kaczmarka.
Pierwszy Jazz Camping Kalatówki z 1959 wspominają jego uczestnicy. W dokumencie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne – filmowe, ikonograficzne, nagrania muzyczne. Film przypomina początki jazzu katakumbowego w pierwszej połowie lat 50. Dokument przedstawia także dwa legendarne zespoły muzyczne – Hot Club Melomani i Sekstet Komedy. Przywołuje również atmosferę artystyczną epoki odwilży po 1956, kiedy to rozkwitły kluby i teatrzyki studenckie, nastąpiła fascynacja jazzem.
W filmie wypowiadają się: Jan Borkowski, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Andrzej Dąbrowski, Katarzyna Gärtner, Grażyna Hase, Jerzy Kochanowski, Janusz Majewski, Wojciech Plewiński, Rosław Szaybo, Paweł Brodowski i Andrzej „Idon” Wojciechowski.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |