33. 2012. Honorowy Obywatel Jasła

Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, fot. Andrzej Rumianowski, Arch. Muzeum Jazzu

JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani. Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
muzyka filmowa
fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło
– ,,Jeszcze w zielone gramy
– ,,Nie bądź taki szybki Bill
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.

Tablica stojąca przy wjeździe do Jasła upamiętniająca miejsce narodzin Jerzego Matuszkiewicza
fot. Wiesław Hap

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz utrzymywał stały kontakt ze swoim rodzinnym miastem.

Na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, w roku 2012 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

W 2015 roku Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przyznało artyście tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia.

Plakat z okazji koncertu dla Jerzego Matuszkiewicza w Jasielskim Domu Kultury
fot. ze zb. JDK

20 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbył się koncert z okazji 90 urodzin Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

W koncercie wystąpiło Trio Andrzeja Jagodzińskiego:
Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja
oraz:
Agnieszka Wilczyńska – wokal
Robert Majewski – trąbka

Koncert Andrzeja Jagodzińskiego w Jasielskim Domu Kultury z okazji 90-tych urodzin Jerzego Matuszkiewicza.
fot. CITIK Jasło

Jerzy Matuszkiewicz jest także fundatorem fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury.

Plakat jednej z edycji JasMatów.
fot. arch. Jasielski Dom Kultury

Jerzy Matuszkiewicz jest patronem corocznego festiwalu JasMaty Jasielskie Jazzowe Klimaty.

Wręczenie przez Burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana stypendiów imienia Dudusia Matuszkiewicza
na scenie Jasielskiego Domu Kultury w 2020 r.
fot. z arch. Urzędu Miasta Jasła

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz ufundował stypendium, dla młodych, utalentowanych muzycznie Jaślan, nazwane Nagrodą im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

Z wizytą u mistrza – obecny burmistrz Jasła Ryszard Pabian i Tomasz Kasprzyk z Jasła
fot. ze zbiorów T. Kasprzyka

Kontakty Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza były obustronne. Przedstawiciele miasta Jasła, także odwiedzali mistrza w jego warszawskim domu.