Komeda w Wałbrzychu – 130 wystawa Muzeum Jazzu

Stara Kopalnia widok z góry
fot. Folder Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

FESTIWAL HAŁDA JAZZ 2020 ONLINE

14 listopada, o godzinie 17:00, podczas kolejnej odsłony Festiwalu HAŁDA JAZZ 2020 w Starej Kopalni w Wałbrzychu miała miejsce prezentacja 129 wystawy Muzeum Jazzu pt.: ,,Komeda, kalendarium życia” autorstwa Andrzeja Rumianowskiego

fot. materiały prasowe Festiwalu

Krysztof Witkowski, wieloletni Dyrektor Festiwalu, powitał Wirtualnych Gości na spektaklu przed monitorami komputerów.

Na scenie Starej Kopalni artyści i organizatorzy Hałda Jazz Festiwal 2020
fot. materiały prasowe Festiwalu

Rozpoczynając Festiwal Dyrektor zaprosił na scenę trębacza Piotra Damasiewicza, Prezesa Fundacji Muzeum Jazzu, Andrzeja Rumianowskiego, Dyrektora Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Jarosława Buzarewicza, i zastępcę dyrektora Starej Kopalni, Ernesta Truszkowskiego.

Autor wystawy Andrzej Rumianowski i Krysztof Witkowski Dyrektor Hałda Jazz Festiwal 2020
fot. materiały prasowe Festiwalu

Dyrektor Krysztof Witkowski przedstawił Andrzeja Rumianowskiego, jako autora wystawy „Komeda, kalendarium życia

Andrzej Rumianowski oprowadzający po wystawie Komeda. kalendarium życia
fot. materiały prasowe Festiwalu

W wirtualnym programie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Andrzeja Rumianowskiego, prezentującego wystawę wykonaną na podstawie zbiorów Muzeum Jazzu i materiałów z archiwum Zofii Komedowej-Trzcińskiej.

Wystawa przedstawia sylwetkę i najważniejsze wydarzenia z życia Krzysztofa Komedy, w formie fotograficzno-opisowej. Odbiorcy mogą prześledzić dzieciństwo artysty, lata młodości, czas zamieszkania w Wałbrzychu, okres studiów w Akademii Medycznej, pierwsze kompozycje jazzowe, festiwale, koncerty, ślub z Zofią, podróże, amerykańską karierę i okoliczności tragicznej śmierci.

Wymienione są tu tytuły wszystkich filmów i płyt z muzyką Komedy, a także tytuły wszystkich książek, napisanych o nim.

Piotr Damasiewicz podczas Hałda Jazz Festiwal 2020

Zgromadzonej przed monitorami publiczności
PIOTR DAMASIEWICZ przedstawił program pt.: „MUZYCZNE OPOWIEŚCI O KOMEDZIE”.
Wysłuchaliśmy recitalu cenionego trębacza jazzowego, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich jazzmanów, muzycznego wizjonera, indywidualisty, lidera formacji Power of the Horns i wielu innych projektów.
Człowiek-orkiestra, czyli Piotr Damaś Damasiewicz.
W swojej twórczości, odwołuje się do języka modalnego jazzu, free, europejskiej muzyki klasycznej, nowej europejskiej muzyki improwizowanej, sound art i improwizacji elektroakustycznej.
Program Piotra Damasiewicza na Festiwalu HAŁDA JAZZ obejmował tematy i kompozycje Krzysztofa Komedy. Trębacz skoncentrował się na filmowo-muzycznym dorobku pianisty.
Recital odbył się w przestrzeni, która podkreśliła charakter nostalgii, dramatu i krajobrazowości, doskonale odzwierciedlających kunszt wybitnego kompozytora, Krzysztofa Komedy.
Piotra Damasiewicz wszedł w interakcję z przestrzenią i architekturą, by – poprzez pogłos – w pełni oddać wyjątkowy charakter specjalnie wyselekcjonowanych kompozycji.
Pojawiły się tematy „What Have You Done to Its Eyes?”, „Sarah’s Song”, „Rosemary’s Baby”, oraz motywy z filmu „Nóż w wodzie”.
Słowo wstępne – dyrektor festiwalu, Krzysztof Witkowski.

Pożegnalna fotografia Hałda Jazz Festiwal 2020
fot. materiały prasowe Festiwalu

Pożegnalna fotografia. Na scenie od lewej:
Andrzej Rumianowski– Prezes Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda w Warszawie,
Jan Tomków– Prezes Telewizji TVT
Jarosław Buzarewicz– Dyrektor WOK
Piotr Damasiewicz– Trębacz
Jan Jędrasik– Dyrektor Starej Kopalni
Ernest Truszkowski Wicedyrektor Starej Kopalni

fot. materiały prasowe Festiwalu

Krysztof Witkowski Dyrektor Hałda Jazz Festiwal 2020, zadowolony z kolejnego dnia Festiwalu,