Koncert „50-lecie SBB. Wolność z nami!”

Utwór z albumu DVD „SBB – Welcome 40th Anniversary 1978-2018” z koncertu 13.03.2018 w Filharmonii Opolskiej zorganizowanego w 40. rocznicę nagrania w Radiu Opole płyty „SBB – Welcome”

Koncert „Wolność z Nami” – 50-lecie SBB

Patron honorowy wydarzenia – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W sobotę 14 listopada w Studiu M im. SBB odbędzie się jubileuszowy koncert patronów muzycznego studia Radia Opole, legendarnej grupy SBB.

Wideo koncertu w całości będzie transmitowane na kanałach społecznościowych Radia Opole, Studia M im. SBB oraz na stronie internetowej rozgłośni Radia Opole.

Koncert pt. „50-lecie SBB. Wolność z nami!” jest uhonorowaniem 50-letniego dorobku artystycznego zespołu i jego niekwestionowanej pozycji w historii polskiej muzyki i promocji polskiej kultury na świecie. Sam koncert rozpocznie się o godz. 21:00, ale warto zarezerwować sobie czas już o 20:00, bo wtedy rozpocznie się panel o historii grupy, a jego gośćmi będą prawdziwi znawcy tematu.
Wideo koncertu w całości będzie transmitowane na kanałach społecznościowych Radia Opole, Studia M im. SBB oraz na stronie internetowej Radia Opole.

Grupa SBB wystąpi w składzie: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Max Mucha na gitarze basowej i Paweł Dobrowolski, zastępujący Jerzego Piotrowskiego, przebywającego w USA, który z powodu pandemii nie może przyjechać do Polski. Autorem scenografii multimedialnej koncertu będzie firma Nokta Studio.

Wyjątkowy koncert poprzedzi o godz. 20:00 panel biograficzny pt. „Szukaj, Burz i Buduj – historia grupy SBB”, w którym udział wezmą: Michał Wilczyński – dziennikarz muzyczny, biograf SBB, wydawca GAD Records i Kultowych Nagrań, a także kulturoznawca, dziennikarz radiowy, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – dr Mateusz Torzecki oraz prezes i redaktor naczelny Radia Opole – Piotr Moc.

Dzień przed koncertem, w piątek 13 listopada, zapraszamy na reportaż radiowy pt. „SBB. Trzy żywioły”. Jego autorzy to Witold Sułek i Tomasz Wojtyłko, a pomysłodawcą Piotr Moc, który także zajął się produkcją. Premiera o godz. 17:15 na antenie głównej Radia Opole, na DAB+ i w internecie!

O początkach i czasach obecnych grupy opowiadają: lider i założyciel SBB Józef Skrzek oraz Stanisław Soyka, Natalia Sikora, Sebastian Riedel, Abradab i Tomek Makowiecki. W reportażu wystąpił także emerytowany górnik Jan Skowron, który od 25 lat jest pomocnikiem technicznym SBB.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny Muzeum Polskiej Piosenki oraz magazyn Jazz Forum. Producent: Studio M im. SBB, Septyma Performing Arts. Organizatorami koncertu i wydarzeń mu towarzyszących są Radio Opole S.A. i Studio M im. SBB.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.
Przypomnijmy, że z okazji 50-lecia zespołu SBB Radio Opole wyemitowało w tym roku cykl audycji „SBB! Gramy pięćdziesiąt na pięćdziesiąt” prezentujący utwory kultowej grupy. Każdy z 50. odcinków cyklu poświęcony jest innemu utworowi – wszystkie są do odsłuchania tu: SBB! Gramy pięćdziesiąt na pięćdziesiąt.