Koncert Brada Mehldau’a z Filharmonikami z Brna Zapowiada 24. Bielską Zadymkę Jazzową

Oprac. Muzeum Jazzu. na podst. Brad Mehldau & Brno Philharmonic Cavatina Hall Fot. Muzeum Jazzu.

Brad Mehldau
Fot. Muzeum Jazzu

Nazwa wydarzenia: BRAD MEHLDAU & BRNO PHILHARMONIC
Organizator: Stowarzyszenie Sztuka Teatr, https://www.zadymka.pl/
Data: 4 marca 2022 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: CAVATINA HALL, ul. Dworkowa 2, 43-300 Bielsko-Biała, https://cavatinahall.pl/

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa

ZACZNIJMY OD BACHA!
KONCERT BRADA MEHLDAU’A Z FILHARMONIKAMI Z BRNA ZAPOWIADA 24. EDYCJĘ KULTOWEGO WYDARZENIA
LOTOS JAZZ FESTIVAL BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA.

W tym roku 2022, tak jak w ubiegłym, festiwal odbędzie się w ostatni weekend czerwca, ale już 4. marca organizatorzy zapraszają na niezwykłe wydarzenie, jakim będzie koncert Brada Mehldau’a, jednego z najbardziej oryginalnych pianistów jazzowych świata, w nowo powstałej sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku Białej. Koncert ten będzie zapowiedzią tegorocznej edycji festiwalu.

„Przymierzaliśmy się do tradycyjnego terminu zimowego, ale sytuacja pandemiczna i wiele innych, obiektywnych czynników skłoniły nas do podjęcia decyzji o realizacji festiwalu w czerwcu. Po ubiegłorocznych doświadczeniach postanowiliśmy jednak nie budować specjalnego namiotu, lecz skorzystać z nowo powstałej sali koncertowej Cavatina Hall i połączyć koncerty w tej sali z wydarzeniami plenerowymi na bielskim rynku i w innych częściach miasta. Będą więc koncerty światowych gwiazd, będzie scena na rynku, wyjedziemy na Szyndzielnię. Chcemy również podtrzymać współpracę z katowicką NOSPR, Kinoteatrem Rialto i kopalnią Guido w Zabrzu. No i oczywiście przygotujemy Paradę Nowoorleańską, której ubiegłoroczna formuła tak bardzo spodobała się bielszczanom. Ale póki co, zacznijmy od Bacha…” – mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

BRAD MEHLDAU uznawany jest za jednego z najwybitniejszych improwizatorów na świecie. Część krytyków widzi w nim następcę Keitha Jarretta, „The New York Times” ogłosił go najbardziej wpływowym muzykiem jazzowym ostatnich dwudziestu lat. Każdy jego koncert jest spektakularnym wydarzeniem. Ten zdobywca nagrody GRAMMY, niekonwencjonalny pianista, kompozytor i filozof, który w swojej twórczości równie chętnie nawiązuje do Beatlesów i Radiohead, jak i gigantów jazzu oraz muzyki klasycznej, słynie z wirtuozerskiej techniki, wszechstronności i eklektycznych zainteresowań, chętnie wprowadza do swoich kompozycji elementy popu, rocka i muzyki elektronicznej.

W zadymkowym koncercie Brada Mehldau’a punktem wyjścia będzie muzyka klasyczna. W pierwszej części wysłuchamy improwizacji na temat preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha, w drugiej pianista wykona z filharmonikami z Brna swój Koncert na fortepian i orkiestrę.

FILHARMONIA BRNO ugruntowała swoją pozycję, jako orkiestra Leoša Janáčka, wybitnego kompozytora, który w Brnie skomponował prawie wszystkie swoje utwory stanowiące ważny element czeskiej kultury muzycznej. Filharmonia jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Špilberk, regularnie uczestniczy też w najważniejszych, czeskich festiwalach, m.in. Praska Wiosna, Morawska Jesień, Litomyšl Smetany czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Leoša Janáčka. Równie często występuje za granicą – w sezonie 2021/2022 zagra koncerty m.in. w Korei Południowej i Wielkiej Brytanii.

CLARK RUNDELL – Tego wybitnego, brytyjskiego dyrygenta znamy już z zadymkowego koncertu „Wayne Shorter Symphonic”, w którym prowadził NOSPR. Choć pracuje nad repertuarem obejmującym różne epoki, kontynenty i style, to znakomicie się sprawdza się w interpretacjach szeroko rozumianej muzyki współczesnej. Regularnie współpracuje z renomowanymi orkiestrami i zespołami, w tym wszystkimi orkiestrami BBC, Britten Sinfonia, Royal Liverpool Philharmonic, Royal Northern Sinfonia, Ensemble 10/10 i Asko Schoenberg. Niedawno zadebiutował z Barcelona Symphony Orchestra, Klangforum Wien, Gulbenkian Orchestra w Lizbonie, SWR-Sinfonieorchester Baden-Baden, NDR Orchestra Hannover i Orchestre Philharmonique Royal de Liege. W ubiegłym roku prowadził orkiestrę podczas światowej premiery opery Ifigenia Wayne’a Shortera i Esperanzy Spalding w Bostonie.

Cavatina Hall to nowoczesna sala koncertowa, która powstała w samym centrum Bielska-Białej. Została zaprojektowana w ten sposób, by każdy rodzaj muzyki perfekcyjnie rozbrzmiewał w całym jej wnętrzu. Jej akustyka pozwala na wydobycie pełni barw zarówno podczas koncertów symfonicznych, kameralnych spotkań z muzyką klasyczną oraz przebojowych tras gwiazd pop. Za wyjątkową jakością dźwięku stoi najnowocześniejszy w tej części Europy system nagłośnienia L-ISA.

PROGRAM KONCERTU
BRAD MEHLDAU & BRNO PHILHARMONIC