Koncert urodzinowy Marianny Wróblewskiej i Włodzimierza Nahornego



 

Marianna Wróblewska i Włodzimierz Nahorny znowu razem w Kalinowym Sercu!

20 listopada 2021 (sobota) o godz 19.30
przy ulicy Krasińskiego 25 (wejście od ulicy Kochowskiego)
tel. 887 333 383

na warszawskim Żoliborzu, w salonie artystycznym „Kalinowe Serce”, należącym do fundacji o tej samej nazwie, odbędzie się niezwykły wieczór muzyczny, którego gwiazdami będą uznana wokalistka Marianna Wróblewska i wybitny pianista i kompozytor Włodzimierz Nahorny. Łączy ich wieloletnia miłość do jazzu i to, że oboje urodzili się w tym samym miesiącu – On 5 listopada, a Ona 20 listopada. Sobotni recital będzie ich urodzinowym prezentem dla publiczności.

Wróblewska i Nahorny po raz pierwszy spotkali się na scenie pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Potem wielokrotnie wspólnie muzykowali na krajowych i zagranicznych estradach. Nagrywali też razem płyty, m. in. rewelacyjny album Privilege z angielskimi tekstami Jacka Bromskiego, wydany w 1988 roku.

Cała biografia artystyczna Marianny Wróblewskiej stanowi wędrówkę po różnych stylach muzycznych. Jednak głównym nurtem w jej karierze był i jest jazz. Debiutowała latem 1963 roku zostając laureatką tzw. Złotej dziesiątki II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Pierwszy poważny sukces jazzowy odniosła wiosną 1968 roku, zdobywając I nagrodę na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. W tym samym roku została okrzyknięta przez krytyków największą nadzieją polskiego jazzu.

Jako pierwsza wokalistka jazzowa w Polsce nagrała płytę długogrającą z serii „Polish Jazz”, która ukazała się w 1972 roku pod tytułem Sound of Marianna Wróblewska.

Artystka występowała m.in. z Mieczysławem Koszem, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Kamińskim, Sławomirem Piwowarem. Współpracowała z zespołami: Bizony, SBB, Old Timers, Rama 111.

Wielkich nazwisk czy też ważnych wydarzeń w jej życiu jest bardzo dużo. Śpiewała w ZSRR, NRD, RFN, USA, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Bułgarii, Francji i na Węgrzech.

Brała udział w licznych festiwalach, m. in. kilkakrotnie na Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą i na festiwalach opolskich. Latem 1998 roku wystąpiła na Sopot Molo Jazz Festiwal, po którym na parę lat wycofała się z estrady.

Swoistym powrotem Marianny Wróblewskiej na scenę był udział w projekcie Śpiewając jazz, którego premiera odbyła się w listopadzie 2009 roku podczas Festiwalu Jazz Jamboree. Nagrała do tej pory siedem albumów. Marianna nadal koncertuje i wciąż zachwyca wspaniałym, „czarnym” głosem, urodą, ekspresją i swobodą sceniczną.

Włodzimierz Nahorny to wybitny muzyk jazzowy. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Przeszedł wszystkie stopnie muzycznej edukacji, uzyskując absolutorium w klasie klarnetu w PWSM w Sopocie.

Zadebiutował podczas studiów w 1959 roku, zakładając własny kwartet Little Four. Od tamtej pory nieprzerwanie istnieje na muzycznej scenie, odnosząc ogromne sukcesy; m. in. otrzymał I nagrodę solistyczną i zespołową na wrocławskim Festiwalu Jazz nad Odrą w 1964 roku, w 1967 roku został uhonorowany I nagrodą na festiwalu jazzowym we Wiedniu.

Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, chętnie zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców. Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki. To on jest autorem muzyki do piosenki „Jej portret”, za którą w 1972 roku otrzymał I nagrodę na festiwalu w Opolu i która uważana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Ten utwór i kilka innych kompozycji autorstwa Włodzimierza Nahornego (pochodzących z płyty Privilege) wypełnią sobotni wieczór w Kalinowym Sercu. Dwojgu Jubilatom towarzyszyć będzie wspaniały kontrabasista Mariusz Bogdanowicz.

Serdecznie zapraszamy