LOGO i KONTAKT

  .  .

Kliknij ten napis i pobierz logo Muzeum Jazzu


 
 

JPG, PNG w rozdzielczościach od 220 x 220 px. do 1471 x 1471 px.


Pobierz duże Logo MUZEUM JAZZU 920 x 722 px. png
 


00-491 Warszawa, ul. Konopnickiej 6, pok. 107.
tel.   690 690 110
tel.  22 339 06 36

info@muzeumjazzu.pl

 

O NAS

MUZEUM JAZZU rozpoczęło swą działalność w styczniu 2012, przy Ognisku Miłośników Jazzu Polskiej YMCA i Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6.

Nie bez znaczenia było ulokowanie siedziby biura muzeum w tym historycznym budynku, w którym przez 9 lat mieszkał i tworzył organizator, krytyk, znawca i pasjonat jazzu, Leopold Tyrmand.

To właśnie YMCA ze swoimi ośrodkami w Warszawie, Łodzi i Krakowie przyczyniła się do rozkwitu jazzu w powojennej Polsce.

Z warszawskiego gmachu YMCA jazz promieniował przez kilka powojennych lat na całą Polskę.
Tu odbywały się koncerty, tu muzycy jazzowi mieli swoje próby, grali do tańca i do słuchania.
W tym budynku YMCA, przy ul. Konopnickiej 6, w latach 1946-1955 mieszkał i pisał animator polskiego ruchu jazzowego, organizator imprez, krytyk, znawca i pasjonat jazzu – Leopold Tyrmand.
W 1949 warszawski majątek YMCA upaństwowiono. Jazz w Polsce na kilka lat zamilkł, lecz wkrótce odrodził się z nową siłą.

Organizacja YMCA powstała w Londynie w 1844 r.. W Polsce działa od od 1918, a jako POLSKA YMCA od roku 1923. YMCA istnieje w 130 krajach świata i liczy 30 mln członków.
Do YMCA, Young Men’s Christian Association, czyli Chrześcijańskiego Związku Młodzieży Męskiej, mogą należeć wszyscy, wbrew nazwie – bez względu na wiek i płeć.

Polska jest potentatem w muzyce jazzowej. Dlatego nie dziwi fakt, że powstał pomysł powołania Muzeum Jazzu.

Zadania MUZEUM JAZZU

Celem Muzeum Jazzu jest prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej, naukowej oraz związanej z ochroną dóbr kultury. Działalność nasza obejmuje w szczególności: dokumentowanie historii jazzu, gromadzenie eksponatów związanych z jazzem, promocję muzyki jazzowej, wspieranie młodzieży uzdolnionej muzycznie oraz artystów jazzowych.
Powyższe cele realizowane są przez organizację koncertów, przygotowanie i ekspozycję wystaw, prowadzenie konkursów muzycznych dla dzieci i młodzieży.

Z tysiącami miłośników jazzu na całym świecie komunikujemy się poprzez Facebook’owy fanpage, Grupię Muzeum Jazzu i stronę www.muzeumjazzu.pl, gdzie można oglądać i czytać materiały, związane z historią polskiego i światowego jazzu.

Plany obejmują nie tylko gabloty, plakaty i stare płyty – pomysłodawcy chcą przyciągnąć młodzież i promować muzykę na żywo.
Zapowiadaliśmy to jeszcze w 2012 w TVP.

Muzeum Jazzu w swojej obecnej strukturze posiada własne Biuro Organizacyjne przy ul. Konopnickiej 6, w którym gromadzone są zbiory. Pomieszczenia są skromne, więc w planach jest przeniesienie zbiorów i działalności Muzeum Jazzu do któregoś z innych obiektów, należących do YMCA Polska, gdzie będzie możliwe rozpoczęcie działalności na szeroką skalę.

Od 2012 Muzeum organizuje koncerty i wystawy własnych zbiorów w ośrodkach kultury i zabytkowych obiektach, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, a także rejestruje wspomnieniowe rozmowy z muzykami jazzowymi starszego i średniego pokolenia.

Muzeum kolekcjonuje, archiwizuje i eksponuje zbiory, dokumentujące historię jazzu w Polsce.

Do chwili obecnej przedstawiliśmy

151 wystaw

i koncertów z inicjatywy i z udziałem Muzeum Jazzu.

Lista darczyńców Muzeum Jazzu obejmuje ponad 200 osób. Są wśród nich takie postaci, jak:
Carmen Moreno,
Jan Walasek,
Hanna Banaszak,
Jerzy Bartz,
Ewa Bem,
Andrzej Dąbrowski,
Krzesimir Dębski,
Marek Karewicz,
Włodzimierz Nahorny,
Tomasz Szukalski,
Henryk Miśkiewicz,
Zbigniew Wegehaupt,
Michał Urbaniak,
Urszula Dudziak,
Jarosław Śmietana,
Jan „Ptaszyn” Wróblewski,
Marek Gaszyński,
Janusz Szprot,
Kazimierz Jonkisz,
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz,
Witold „Dentox” Sobociński,
Andrzej „Idon” Wojciechowski
i wielu innych.

Prosimy o kontakt:

00-491 Warszawa, ul. Konopnickiej 6, pok. 108.
tel. 690 690 110
tel. 22 339 06 36
info@muzeumjazzu.pl
Facebook Muzeum Jazzu
—————————–

OFERTA


—————————–

RELACJE

—————————–

ZAPOWIEDZI


—————————–

DARY


—————————–

PARTNERZY


—————————–

KONTAKT

Leave a Reply