Książka Krzysztofa Karpińskiego
„Był jazz. Krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”

przygotował: Andrzej Rumianowski

okladkaKarpinskiegoRGBZapraszamy do zapoznania się z wielokrotnie nagradzaną książką Krzysztofa Karpińskiego. „Był jazz. Krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” to portret II Rzeczpospolitej widziany poprzez muzykę rozrywkową, taneczną, jazzową. Choć niektórzy nawoływali do stworzenia ochrony przeciwjazzowej, choć mówiono o jazzbandytyzmie i upadku moralności, to jazz porywał i Witolda Lutosławskiego, i Marię Jasnorzewską-Pawlikowską. Książka przywraca pamięć o ludziach, muzyce i miejscach, które zniknęły z naszego pejzażu.
Prawie 800 stron, 145 biogramów ludzi związanych z jazzem, 600 ilustracji, płyta z muzyką tamtego okresu – to pierwsza książka w całości poświęcona narodzinom jazzu w Polsce.

NAGRODY DLA KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO I KSIĄŻKI KRZYK JAZZ-BANDU W MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE

1. nagroda Magazynu Literackiego Książki – książka września 2014 w kategorii literatura faktu
2. nagroda Okręgu Warszawskiego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich – Warszawska Premiera Literacka – książka grudnia 2014
3. nagroda XXIII Wrocławskich Targów Dobrej Książki – Pióro Fredry – Książka Roku 2014
4. nagroda Stowarzyszenia Jazzowego Melomani Łódź – Grand Prix Jazz Melomani 2014 dla krytyka/dziennikarza roku 2014
5. nagroda The Association for Recorded Sound Collections /Amerykańskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów i Archiwistów Nagrań Muzycznych/ – Certyfikat Jakości za wkład w dziedzinie badań nad historią muzyki jazzowej za rok 2015

Środa 10 grudnia 2014. Godz. 19:00. Teatr Collegium Nobilium. Warszawa, ul. Miodowa 22/24. Wręczenie nagrody „Warszawska Premiera Literacka grudnia 2014 roku” Krzysztofowi Karpińskiemu za książkę „BYŁ JAZZ”.