Lekcja historii w Muzeum Jazzu – 138 wydarzenie

Lekcja o Mieczysławie Koszu w Muzeum Jazzu

Oprac. Muzeum Jazzu, Fot: Natalia Kowalczuk, Kazimierz J. Latuch,Zbigniew Glewicz, Andrzej Rumianowski

Krzysztof Karpiński i Andrzej Rumianowski otwierający spotkanie
na temat życia i kariery Mieczysława Kosza, Fot. Natalia Kowalczuk

28 czerwca 2022 roku, uczestnikom projektu
KRYNICKIE REMINISCENCJE JAZZOWE – MIECZYSŁAW KOSZ,
Muzeum Jazzu przedstawiło program dotyczący historii życia
ociemniałego, genialnego pianisty i kompozytora.

Projekt KRYNICKIE REMINISCENCJE JAZZOWE, realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach, dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Edukacja kulturalna” .

Uczestnicy programu o Mieczysławie Koszu, Fot. Kazimierz J. Latuch

Odbiorcami programu, złożonego z godzinnego wykładu i autobusowej wycieczki po Warszawie śladami Mieczysława Kosza, była młodzież i dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach, obok których leży wioska Antoniówka, gdzie 10 lutego 1944 roku urodził się Mieczysław Kosz .

Uczestnicy programu o Mieczysławie Koszu, Fot. Natalia Kowalczuk

Przybyłej młodzieży towarzyszyła także grupa organizatorów projektu, pod kierownictwem Pani Joanny Jamroż, dyrektorki krynickiego Ośrodka Kultury.

Krzysztof Karpiński i Andrzej Rumianowski, Fot. Natalia Kowalczuk

Po przywitaniu gości przez Prezesa Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, Andrzeja Rumianowskiego, głos zabrał Krzysztof Karpiński, prawnik, pianista, entuzjasta jazzu i badacz jego historii.

Książka Krzysztofa Karpińskiego
Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu
Fot. Natalia Kowalczuk

Krzysztof Karpiński, autor książki: „Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu„, w godzinnym skrócie przedstawił historie związane z pisaniem książki o tym wielkim artyście.

Tomasz Lach opowiadający o Mieczysławie Koszu. , Fot. Zbigniew Glewicz

W drugiej części spotkania Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej, wieloletni manager ociemniałego artysty, przedstawił miejsca w Warszawie związane z życiem i karierą Mieczysława Kosza.

Niegdysiejsza siedziba studenckiego klubu Hybrydy, ul. Mokotowska 48.
Fot. Andrzej Rumianowski

Autobusową podróż po Warszawie rozpoczęliśmy od ul. Mokotowskiej 48, gdzie przed laty, w Studenckim Klubie Hybrydy grywał Mietek Kosz.

Niegdysiejsza siedziba Restauracji „Nowy Świat„, Fot. Andrzej Rumianowski

Przejechaliśmy obok kawiarni Nowy Świat, w której 1 kwietnia 1967 Mieczysław Kosz rozpoczął swoją pierwszą pracę jako pianista w warszawskich lokalach gastronomicznych.

W kawiarni Nowy Świat grał do końca 1967 roku, najpierw w trio z perkusistą, Bogdanem Halickim i kontrabasistą Mieczysławem Rybakowskim, który to nota bene namówił go do przyjazdu do Warszawy.

Później w Nowym Świecie grał z Januszem Rafalskim (dr) i Januszem Lisem (db), a następnie grał solo.

SALA KAMERALNA w Filharmonii Narodowej , Fot. Andrzej Rumianowski

Minęliśmy SALĘ KAMERALNĄ Filharmonii Narodowej, w której to jesienią 1967 roku Mieczysław Kosz, w trio z Januszem Kozłowskim (kontrabas) i Sergiuszem Perkowskim (perkusja), po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree.

W Filharmonii Narodowej Kosz wystąpił także w roku następnym, podczas Jazz Jamboree 68 .

Sala Kongresowa w Pałacu Kultury , Fot. Andrzej Rumianowski

Kolejne festiwale Jazz Jamboree odbywały się już w Sali Kongresowej Pałacu Kultury, a Mieczysław Kosz uczestniczył
w następujących:
Jazz Jamboree 69
Jazz Jamboree 70
Jazz Jamboree 71

Skrzyżowanie ulicy Górnośląskiej i Wiejskiej w Warszawie, .
Fot. Andrzej Rumianowski

Skrzyżowanie ul. Górnośląskiej i Wiejskiej, z budynkiem, w którym Mieczysław Kosz wynajmował pokój.
Mieczysław Kosz mieszkał także
w wynajmowanych pokojach przy ulicach:
Widok
Kniewskiego
Złotej 62
Nowoursynowskiej.
Koszykowej 34/50

Budynek przy ul. Koszykowej 34/50, z okna którego wypadł Mieczysław Kosz. Fot. Andrzej Rumianowski

Budynek przy ul. Koszykowej 34/50, gdzie Mieczysław Kosz wynajmował pokój
i 31 maja 1973 roku wypadł z okna, ponosząc śmierć w wieku 29 lat.

Uczestnicy programu o Mieczysławie Koszu podczas autobusowej wycieczki po Warszawie.

Podróż po Warszawie śladami Mieczysława Kosza, z Tomaszem Lachem za przewodnika, dobiegła końca.

Wejście do restauracji Buffo, Fot. Natalia Kowalczuk

Ostatnim etapem programu był obiad w Restauracji Buffo, mieszczącej się w warszawskim budynku Polskiej YMCA.

Pamiątkowa fotografia przed obrazem Sergiusza Perkowskiego, Fot. Natalia Kowalczuk.

Pamiątkowa, grupowa fotografia części uczestników Lekcji historii w Muzeum Jazzu.

Na ścianie wisi obraz olejny namalowany specjalnie dla Muzeum Jazzu przez Sergiusza Perkowskiego, perkusistę, który towarzyszył Mieczysławowi Koszowi podczas festiwali:
Jazz Jamboree 67
Jazz Jamboree 68