Łódzkie Zaduszki Jazzowe – Michał Kobojek & Przyjaciele

Oprac. Ewa Kałużna na podst T POINT

W dniu 4 listopada Stowarzyszenie T POINT zorganizowało „Łódzkie Zaduszki Jazzowe – Michał Kobojek & Przyjaciele” w lokalu znajdującym się w budynku CosinusOffice przy al. Kościuszki 49/51 w Łodzi.

Trzonem muzycznym wydarzenia był Michał Kobojek – genialny łódzki muzyk jazzowy, wielokrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana, który do projektu zaprosił swoich muzycznych przyjaciół: Krzysztofa Ścierańskiego, Zbigniewa Jakubka oraz Przemysława Kuczyńskiego. Na dzień przed koncertem Zbigniew Jakubek został skierowany na kwarantannę, z tego powodu Michał Kobojek zaprosił do projektu swojego kolejnego muzycznego przyjaciela – znakomitego pianistę Jacka Szwaj. Michał Kobojek zagrał kompozycje własne oraz kompozycje zaproszonych przez niego muzycznych przyjaciół.

Wydarzenie nawiązywało do tradycji łódzkiej sceny muzycznej. Jednocześnie chcieliśmy ukazać, że Kultura może być odporna na różnego rodzaju przeciwności losu i z trudnych sytuacji jest w stanie wyjść obronną ręką. Pragnęliśmy też podkreślić, jak bardzo działania kulturalne są ważne w naszym życiu i jak potrafią pomóc nam przetrwać trudne chwile.

Wydarzenie zrealizowane zostało dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zapraszamy do klimatycznego i abstrakcyjnego świata dźwięków, zadumy oraz doświadczania kultury na wysokim poziomie.

Michał Kobojek – kompozytor, aranżer, jazzman, wirtuoz saksofonu. Działalność koncertową rozpoczął w drugiej połowie lat 90, jako współtwórca i uczestnik wielu formacji, m.in.: Funky Four, Tootsie, Swingowa Orkiestra Dęta Ulicy Piotrkowskiej, Copro Combo, Fiesta Loca. Współtworzył łódzką grupę dixilandową Medicus Band. Jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma zespołami i muzykami, których nie sposób tutaj wymienić (ograniczona ilość znaków 😉). Laureat wielu konkursów muzycznych. Trzykrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana (2000, 2010 i 2015). Zdobywca pierwszej nagrody wraz z zespołem Mainstreet Quartet podczas Krokus Jazz Festival 2007 i Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa 2009 oraz nagrody specjalnej za indywidualność dla solisty podczas Jazzu nad Odrą.

Krzysztof Ścierański – ma od lat ugruntowaną opinię najlepszego polskiego jazzowego basisty. Jest muzycznym samoukiem. Po kilku latach gry w zespołach muzycznych , m.in. w hard-rockowym zespole muzycznym System, został w wieku 22 lat basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał 5 płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Po zawieszeniu działalności przez grupę, Ścierański zaczął realizację projektów autorskich. Obecnie grywa z Bernardem Maselim, a także Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne.

Jacek Szwaj – pianista, wokalista i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Fortepianu Jazzowego dra hab. Wojciecha Olszewskiego. Jeden z najbardziej utalentowanych pianistów i aranżerów jazzowych w Poznaniu, doceniony w kraju jako lider wśród jazzmanów młodego pokolenia ma na swoim koncie ogrom nagród, koncertów i współpracy z najlepszymi artystami światowej rangi. Nie boi się improwizować, pokazując swój jakże charakterny talent. Nie jest on minimalistą, a dźwięki wręcz napędzają się wzajemnie tworząc swojego rodzaju mozaikę przenikających się nastrojów.

Przemek Kuczyński -muzyk sesyjny, kompozytor i realizator nagrań. Gra na perkusji niemal we wszystkich stylach muzycznych. Współpracuje z artystami reprezentującymi bardzo odległe od siebie nurty, co czyni go muzykiem uniwersalnym. Gra między innymi rock, jazz, pop. Do tej pory współpracował z wieloma polskimi artystami i zespołami. Zajmuje się również kompozycją, aranżacją i produkcją muzyczną. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana za rok 2011. Z kolei w 2017 roku zaliczony został do prestiżowego grona 101 Polskich Perkusistów Wszech Czasów magazynu „Perkusista”.

„Usłysz nas, byś mógł usłyszeć siebie” to kwintesencja zamysłu działalności naszego Stowarzyszenia T POINT. Promując kulturę, tworząc projekty „wytchnieniowe” pragniemy, byś usłyszał swoje potrzeby.