Marcel Woźniak 200 darczyńcą Muzeum JazzuAndrzej Rumianowski, Prezes Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda z Marcelem Woźniakiem, autorem książki pt. „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”, na tle pamiątkowej tablicy zdobiącej budynek siedziby Fundacji przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, gdzie w okresie powojennym mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand.

Egzemplarz książki Marcela Woźniaka pt. „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” z dedykacją autora dla Fundacji Muzeum Jazzu.

Marcel Woźniak, w dniu 13.10.2020, podarował Muzeum Jazzu egzemplarz swojej drugiej książki o Leopoldzie Tyrmandzie pod tytułem:
Tyrmand. Pisarz o białych oczach”, stając się w ten sposób 200 darczyńcą Muzeum Jazzu.

O AUTORZE

MARCEL WOŹNIAK – pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor książki: ,,Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie„, a także kryminałów „Powtórka“ (2017), „Mgnienie“ (2017) i „Otchłań“ (2018) oraz licznych opowiadań.

Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie.
Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy.

O KSIĄŻCE

Podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu.

Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. „Tyrmand. Pisarz o białych oczach“ to reporterska biografia wielkiej legendy Warszawy, autora „Złego“ i niesamowita historia znikania i powrotów.
Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz KonwickiMaria Dąbrowska pochłaniają „Złego“ w jedną noc.

Nowa biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans.
O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego.
Jest w niej rzeźbiarka, która lepi Tyrmanda z gliny. Jest dziennikarz, którego od Tyrmanda dzieli śnieżyca.
Jest siwy autostopowicz, Zbyszek Herbert, agenci CIA, Sławomir Mrożek oraz człowiek gotowy pisać o Tyrmandzie arię operową. Jak potoczą się ich losy?

Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa, tajemnicze zdjęcie sprzed wojny… i jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

SPOTKANIA AUTORSKIE Z MARCELEM WOŹNIAKIEM

13 października 2020 o godzinie 19:00 w księgarni Big Book Café odbyło się, z udziałem publiczności, spotkanie z udziałem autora poprowadzone przez Sylwię Chutnik.

26 października 2020 o godzinie 18:00 w księgarni Tarabook odbyło się, bez udziału publiczności, spotkanie z udziałem autora poprowadzone przez Joannę Pogorzelską w Noc Księgarń 2020.

Organizatorem projektu #NocKsięgarń2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN). Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Poniżej zamieszczamy link do transmisji ze spotkania 13 października na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=2WtnqA_H9OA

Poniżej zamieszczamy link do transmisji ze spotkania 26 października na Facebooku:
https://www.facebook.com/wydawnictwomarginesy/videos/1279887169037618