Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – Arctic Riff Tour 2021, Warszawa, Teatr Roma

Oprac. na podst. tekstu warszawskiego Teatru Muzycznego Roma. Ph©to. Muzeum Jazzu

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja

Joe Lovano – saksofon tenorowy, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

8 listopada 2021 r., o godz. 19,
MARCIN WASILEWSKI TRIO
feat. JOE LOVANO
w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma

Marcin Wasilewski – piano
Joe Lovano – tenor sax
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums.

8 listopada 2021 r. o godz. 19 odbył się kolejny koncert z cyklu „Dobry wieczór jazz” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Tym razem na Dużej Scenie w ramach trasy „Arctic Riff Tour 2021” wystąpiło najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe – Marcin Wasilewski Trio, oraz ikona amerykańskiego jazzu – saksofonista Joe Lovano.

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego, „Arctic Riff” ukazał się 26 czerwca 2020, a został nagrany w 2019 r. dla uznawanej za jedną z najważniejszych na świecie prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium.

Tym razem lider tria, pianista i kompozytor, Marcin Wasilewski, zaprosił do nagrań Joe’ego Lovano – ikonę amerykańskiego jazzu, giganta saksofonu tenorowego, laureata Grammy, zwycięzcę zeszłorocznego plebiscytu magazynu „Down Beat” dla najlepszego saksofonisty tenorowego.

Pierwsza kreatywna kooperacja polskiego, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio, z obdarzonym głębokim brzmieniem amerykańskim tenorzystą, Joe’em Lovano, zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone.

Ten wspólny projekt przedstawia nowe kompozycje Marcina i Joe’ego, jak również standard Carli Bley „Vashkar” w dwóch wersjach, oraz kolektywne improwizacje, z pełnym zaangażowaniem każdego z czterech muzyków. Kunszt gry na kontrabasie Sławka Kurkiewicza został wyeksponowany najwyraźniej w spontanicznym utworze „Arco”.

Album „Arctic Riff” został nagrany we francuskim Studio La Buissonne, w sierpniu 2019 r. i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

Ponad dwa lata czekaliśmy na możliwość wysłuchania muzyki z albumu „Arcitc Riff” na żywo, w oryginalnym składzie. Szczęśliwie Joe Lovano dołączył do polskiego tria na trasie koncertowej w wybranych salach w Europie i Polsce jesienią 2021 r.

Koncert w Teatrze Roma odbył się we współpracy z ECM Warsaw Festival 2021, który jest wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Joe Lovano – saksofon tenorowy

Marcin Wasilewski – fortepian