Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – Arctic Riff Tour 2021

Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano

 
Teatr Muzyczny Roma, Warszawa, 8 listopada 2021.

Tu kup bilety:
  8. listopada – Warszawa, Teatr Roma
  9. listopada – Poznań, Aula Artis
10. listopada – Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza
11. listopada – Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka
12. listopada – Kraków, ICE Kraków – Sala Teatralna S2
13. listopada – Katowice, Akademia Muzyczna

Joe Lovano – saksofon tenorowy
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. Arctic Riff ukazał się na świecie w czerwcu zeszłego roku w uznawanej za jedną z najważniejszych na świecie prestiżowej wytwórni ECM RECORDS z Monachium i został nagrany został nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

Tym razem lider Tria, pianista i kompozytor Marcin Wasilewski zaprosił JOE LOVANO – ikonę amerykańskiego jazzu, giganta saksofonu tenorowego, laureata amerykańskiej m.in. Nagrody Muzycznej Grammy, zwycięzcę zeszłorocznego plebiscytu magazynu Down Beat jako najlepszego saksofonisty tenorowego.

Pierwsza kreatywna kooperacja polskiego, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano, od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone.

Ten wspólny projekt przedstawia nowe kompozycje Marcina i Joego, jak również standard Carli Bley, „Vashkar” (w dwóch wersjach), oraz kolektywne improwizacje z pełnym zaangażowaniem każdego z czterech muzyków.

Najnowszy album Tria Wasilewskiego z Joe Lovano zebrał na całym świecie kilkadziesiąt znakomitych recenzji, w tym m.in. znalazł się na 27 miejscu najważniejszych nowych albumów wybranych w ankiecie krytyków prestiżowego amerykańskiego magazynu Jazz Times – „Top New Releases of 2020” a jeden z krytyków pisma wybrał album jako najlepszy album 2020 roku.

Prawie 1,5 roku czekamy na możliwość wysłuchania na żywo muzyki z albumu Arcitc Riff w oryginalnym składzie. Szczęśliwie Joe Lovano dołączy do polskiego Tria na trasie koncertowej w wybranych salach i na wybranych festiwalach w Polsce i Europie jesienią 2021 roku.

Kwartet, w skład którego wchodzi nasze najwybitniejsze trio jazzowe M. Wasilewskiego, uzupełnione o obecność Joe Lovano, gościa albumu i amerykańską gwiazdę saksofonu tenorowego, w pierwszej części trasy koncertowej wystąpi m. in. na festiwalach: GetCloser w Budapeszcie, w fińskim Espoo na April Jazz Festival, Belgrad Jazz Festival, JazzMi Festival w Mediolanie, Veneto Jazz w Wenecji, Roma Jazz Festival.

Finał trasy odbędzie się w Polsce, gdzie artyści wystąpią w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach.

Partnerem-współorganizatorem trasy koncertowej jest Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej (organizator krakowskiego konkursu i Festiwalu Jazz Juniors, a jej partnerem Centrum Kongresowe ICE Kraków.
Koncert, który odbędzie się 8 listopada w Teatrze Roma w Warszawie w ramach cyklu „Dobry wieczór jazz” stanowi również zapowiedź tegorocznego ECM Warsaw Festival, wspieranego m. in. przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.