1 odcinek, 1939. Narodziny

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. zbiory prywatne Rodziny Gaszyńskich oraz archiwum Muzeum Jazzu

15 stycznia 2023 roku odszedł Marek Gaszyński,
Wybitny dziennikarz Polskiego Radia
Poeta,
Pisarz,
Publicysta,
Badacz dziejów polskiej piosenki, big-beatu i jazzu,
Brydżysta,
Kolekcjoner,
Społecznik,
Znany autor tekstów wielu piosenek,
Autor artykułów w pismach: JAZZ i Jazz Forum
Współorganizator i opiekun Muzeum Jazzu.

Jego „Sen o Warszawie”, będący w repertuarze
Czesława Niemena, śpiewany przez kibiców Legii przed każdym meczem, zapewni Mu nieśmiertelność.

Przedwojenna kamienica przy ul. Chopina 4 w Warszawie.

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 roku. Do wybuchu wojny rodzina Marka mieszkała w kamienicy, przy ul. Chopina 4 w Warszawie, sąsiadującej z Ambasadą Japonii.

Stefan Gaszyński, dziadek Marka Gaszyńskiego i jego ojciec, Leszek.

Stefan Gaszyński, dziadek Marka, był doktorem położnikiem. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie.
W okresie I Wojny Światowej pracował w szpitalu wojskowym. Później był doktorem powiatowym w Bydgoszczy.
W latach II Wojny Światowej mieszkał w Warszawie. Po upadku Powstania przebywał w obozie w Pruszkowie. Był twórcą kilku dzieł naukowych, zajmował się głównie akuszerią.

Maria Białecka babcia Marka Gaszyńskiego

Stefan Gaszyński ożenił się z Marią Białecką, która zmarła w 1911 roku postawiając go z trzema córkami i synem, Leszkiem Gaszyńskim, ojcem Marka.

Leszek Gaszyński, ojciec Marka Gaszyńskiego

Leszek Gaszyński ukończył Politechnikę Warszawską, był inżynierem elektrykiem, przed wojną był urzędnikiem Ministerstwa Spraw Wojskowych.

DYPLOM
LESZEK MICHAŁ MARIA STEFAN NORBERT GASZYŃSKI
Wydział Elektryczny Oddział Prądów Silnych.

Felicja Anna Duszyńska, matka Marka Gaszyńskiego

W połowie lat trzydziestych Leszek Gaszyński poznał absolwentkę Konserwatorium Warszawskiego, swoją przyszłą żonę, Felicję Duszyńską, matkę Marka.

Najstarsza zachowana fotografia Marka Gaszyńskiego

Marek Gaszyński przyszedł na świat cztery lata później, w czerwcu 1939 roku,
dwa i pół miesiąca przed wybuchem II wojny światowej.

Warszawa, ulica Chopina , Fotografia współczesna A. Rumianowski

We wrześniu 39 roku kamienica, w której mieszkali państwo Gaszyńscy została zbombardowana i rodzina musiała szukać innego miejsca zamieszkania.

Dziś w miejscu, zburzonej podczas wojny, kamienicy o adresie Chopina 4 mieści się siedziba Ambasady Finlandii (środkowy, niski budynek).