11 odcinek, 1982. Program II Polskiego Radia

Poeta,
Pisarz,
Publicysta,
Badacz dziejów polskiej piosenki, big-beatu i jazzu,
Brydżysta,
Kolekcjoner,
Społecznik,
Znany autor tekstów wielu piosenek,
Autor artykułów w pismach: JAZZ i Jazz Forum
Współorganizator i opiekun Muzeum Jazzu.

Jego „Sen o Warszawie”, będący w repertuarze
Czesława Niemena, śpiewany przez kibiców Legii przed każdym meczem, zapewni Mu nieśmiertelność.

Po stracie pracy w Programie III, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego (13 grudnia 1981 roku), Marek Gaszyński podjął zatrudnienie w Program II Polskiego Radia, który emisję swoją wznowił 17 stycznia 1982 roku.
Marek pracował w redakcji Programu III przez 9 lat, prowadząc następujące audycje:
Klub Stereo
Muzyczne biografie
Wieczór płytowy
Godzina w stylu Country
Muzyka młodych
Głosy, instrumenty, nastroje

Wprawdzie w połowie lat 70-tych Marek zrezygnował z pracy w dyskotekowym hałasie, ale z dyskotekami wcale nie skończył.
Rynek dyskotek i prowadzących je prezenterów (dzisiejszych DJ-ów) rozrastał się.
Ministerstwo Kultury wprowadziło konieczność posiadania uprawnień.
Egzaminowanie kandydatów zleciło ZPR-om (ZPR Zjednoczone Przedsiębiorstwo Rozrywkowe).

Wśród egzaminatorów byli doświadczeni prezenterzy: Franciszek Walicki, Marek Gaszyński, Adam Halber, współautorzy książki:

ABC prezentera dyskoteki„, która ukazała się w roku 1984, nakładem Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury
nakładem 5160 egzemplarzy. (Arch. Muzeum Jazzu)

ABC prezentera dyskoteki” to kompendium wiedzy potrzebnej profesjonalnemu prezenterowi dyskotek.

Opatrzony 10-stronicowym wstępem, napisanym przez Franciszka Walickiego, 354-stronicowy podręcznik zawiera dwa rozdziały:
GENEALOGIA STANDARDÓW
BIOGRAFIE I HASŁA RZECZOWE
autorstwa Marka Gaszyńskiego
oraz kolejne 3 rozdziały o pracy w dyskotece,
Adama Halbera.

Wielka Gra: „Elvis Presley”, 1985 r., red. Marek Gaszyński jako autor pytań

W latach 80-tych i 90-tych Marek Gaszyński pracował jako autor pytań, w telewizyjnym programie WIELKA GRA

Jeszcze w roku 1981, po powrocie ze stypendium w Stanach Zjednoczonych, w poszukiwaniu klimatów amerykańskiego country, Marek pojechał na festiwal Picnic Country do Mrągowa.
Tam usłyszał Gang Marcela.
Zaproponował Marcelowi, że może coś dla nich napisać.
Ten przez grzeczność, albo szacunek dla starszego redaktora, nie odmówił i piosenka „Ojciec żył tak jak chciał” stała się pierwszym oryginalnym przebojem country.
Marek Gaszyński nie podpisał jej jednak swoim nazwiskiem, tylko pseudonimem Andrzej Fala.
Doradził mu tak Witold Pograniczny, mówiąc, że jeśli to będzie hit, to niezręcznie będzie go nadawać w radio.

GANG MARCELA – „Ojciec żył tak jak chciał

Piosenka „Ojciec żył tak jak chciał” pochodzi z pierwszej sesji nagraniowej zespołu, dokonanej w Poznaniu w 1981 roku. Teledysk został nagrany do nowej wersji piosenki pochodzącej z 2011 roku.

Robert Marceli Trojan
Tekst: Marek Gaszyński