13 odcinek, 1991. Program I Polskiego Radia

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Zbiory prywatne oraz Arch. Muzeum Jazzu

POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY

15 stycznia 2023 roku odszedł Marek Gaszyński,
Wybitny dziennikarz Polskiego Radia
Poeta,
Pisarz,
Publicysta,
Badacz dziejów polskiej piosenki, big-beatu i jazzu,
Brydżysta,
Kolekcjoner,
Społecznik,
Znany autor tekstów wielu piosenek,
Autor artykułów w pismach: JAZZ i Jazz Forum
Współorganizator i opiekun Muzeum Jazzu.

Jego „Sen o Warszawie”, będący w repertuarze
Czesława Niemena, śpiewany przez kibiców Legii przed każdym meczem, zapewni Mu nieśmiertelność.


Styczeń 1991. Pamiętnik

Radionadal niespokojnie, przynajmniej dla mnie. Już były sytuacje, że miałem odejść, ale potem wszystko przycichło i uspokoiło się.
Ale tuż przed świętami Adam Sławiński dał mi do przeczytania projekt nowej struktury Radiokomitetu, w którym czarno na białym napisane jest, że w przyszłości Pr. II, czyli mój obecny, ma być przekształcony w program artystyczny, a w warstwie muzycznej poważno-jazzowy.
Więc nie będzie miejsca na tę muzykę rozrywkową, którą się zajmuję.
Cały czas ten topór wisi nad moja głową.
Gdzie mi przyjdzie szukać miejsca, po tylu latach, czy przyjmie mnie inny program, w którym już są inni ludzie?


24 marca 91. Pamiętnik

Po tygodniu nieobecności przyszedłem do Radia, lekko obawiając się czy jeszcze pracuję, a jeśli tak to gdzie.
Wezwała mnie Elżbieta Markowska, już oficjalnie informując Skolarską, Konopkę i mnie, że papiery zostały przeniesione do Michalskiego, Dyrektora Programu I, i że teraz on ma nas wezwać i zaproponować pracę.
Może w „Muzyce i Aktualnościach” , może w „Rozgłośniach Regionalnych„, ale wszystko to było jakieś niejasne.

26 marca 93. Pamiętnik

Moja pierwsza rozmowa z zastępcą Dyrektora Programu I
Jerzym Eysmondem, z którym znamy się od lat 70-tych z Programu III.

Powitał mnie w Jedynce, i powiedział, żebym się rozgościł.
We wtorek poświąteczny pierwsze kolegium w Programie I.


Do pracy w radio Marek chodził z nieodłącznym kuferkiem na płyty do audycji z zasobów własnych.
Ale odkąd nastał czas CD, chodził jak dyrektor z neseserem.


3 czerwca 93. Pamiętnik

Muzyka Nocą – temat: zemsta czy wybaczenie?
Dominuje raczej wybaczenie, choć zwolennicy zemsty też są. Dzwoni ksiądz – mówi, że kara tak, ale i wybaczenie.

https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3103271,Czlowiek-ktory-ksztaltowal-radio-i-muzyke-Wspominamy-Marka-Gaszynskiego


W Programie I prowadził między innymi następujące audycje:
– Wieczór z jedynką
– Magazyn muzyki młodzieżowej – Studio Rytm


https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3103271,Czlowiek-ktory-ksztaltowal-radio-i-muzyke-Wspominamy-Marka-Gaszynskiego

JEDYNKA | AUDYCJE SPECJALNE
Człowiek, który kształtował radio i muzykę. Wspominamy Marka Gaszyńskiego

W wieku 83 lat zmarł Marek Gaszyński – dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek. Przez wiele lat był związany z Polskim Radiem, pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. Zmarłego dziennikarza wspominaliśmy podczas audycji specjalnej wraz z redaktorami Programu 1.

Przewodnik po świecie radia

Jak mówi Maria Szabłowska, wszystkiego, co jest ważne na antenie w ramach pracy radiowej nauczyła się właśnie od Marka Gaszyńskiego. Wraz z Witoldem Pogranicznym byli oni dla niej przewodnikami w radiowym świecie. – To było coś zupełnie nowego. Niektórzy z nas pisali do pisemek, ale bycie na antenie to było coś zupełnie innego – mówi dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. – Ta praca w radiu nie była taka, że powie się byle co, i potem się to zmontuje. Trzeba było od razu mówić do rzeczy. Tak zawsze mówił mi Marek: mów do rzeczy – opowiada Maria Szabłowska.

Redaktorka Radiowej Jedynki dodaje, że Marek Gaszyński pełnił także funkcję łącznika między starymi i nowymi czasami. – Pamiętam takie spotkania u niego w domu, gdzie przychodzili przedstawiciele tego wcześniejszego, przedbigbitowego pokolenia artystów. Poznałam tam między innymi Zbigniewa Kurtycza. Marek był postacią naprawdę wspaniałą i pamiętam, że gdy poznałam go osobiście, to nie wierzyłam, że znam takiego człowieka – mówi dziennikarka.

Człowiek, który kształtował radio i muzykę

Zdaniem Marcina Kusego, dyrektora Programu 1 Polskiego Radia, Marek Gaszyński poprzez swoją pracę wpływał nie tylko na radio, ale również na polską scenę muzyczną. – Odszedł nie tylko wspaniały autor, człowiek, który był mistrzem słowa, ale także człowiek, który w ogóle kształtował radio dla młodych. Była taka audycja „Muzyka młodych” (chyba emitowana w PR2 – przyp. R.C.), którą prowadził Marek. Myślę, że wychowała ona całe pokolenia i namawiała do tego, żeby kształtować swój gust wedle wyborów Marka – mówi Marcin Kusy. – To także człowiek, który kształtował polską muzykę rozrywkową, między innymi poprzez teksty i to, że wspierał tych artystów. Czasem pisał na zamówienie, czasem podrzucał swoje teksty. Jednocześnie promował szereg wspaniałych artystów – podkreśla dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

– Marek jest kojarzony oczywiście z Niemenem, Czerwonymi Gitarami i bigbitem. Ale powiem tylko, że jestem z tego pokolenia, które wychowało się na audycjach Marka w latach 80. Kiedyś Marek mi powiedział, że niespecjalnie cenił Metallicę czy Sepulturę, ale czuł podświadomie, że musi nadawać tę muzykę, bo ona się w Polsce szalenie podoba – opowiada Marcin Kusy. – Marek był absolutnym wzorem narracji. To nie były po prostu zapowiedzi kolejnych piosenek; z każdym utworem wiązała się jakaś historia. Marek malował nam radiowy obraz piosenki. Czuło się, że każdym utworem stoi jakaś historia – mówi dziennikarz.

Symbol przemiany

Prowadzona przez Marka Gaszyńskiego i Witolda Pogranicznego rozpoczęła w radiu modę na muzykę młodzieżową i rozrywkową. – Przed nim nikt tak właściwie nie traktował na poważnie tej nowej, młodej muzyki – stwierdza Paweł Sztompke. – On stał się nie tylko dziennikarskim symbolem tej przemiany bigbitowej, ale również sam pisał wiele utworów dla gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. To nie tylko Niemen, ale również współczesność, o której już wiemy trochę mniej. To był człowiek o wielkim talencie, wielki geniusz radiowy i dziennikarski – opowiada dziennikarz Radiowej Jedynki.

Paweł Sztompke dodaje, że Marek Gaszyński miał talent do zjednywania wokół siebie ludzi różnych pokoleń i profesji. – Znał wszystkich i wszyscy znali jego. Postać absolutnie niesłychana, będzie nam bardzo brakowało Marka jako poety, autora największego powojennego przeboju warszawskiego, czyli „Snu o warszawie„, jako genialnego propagatora muzyki rozrywkowej i cudownego radiowca i serdecznego radiowego kolegi – słyszymy.

POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY