6 odcinek, 1963. Program III Polskiego Radia

Poeta,
Pisarz,
Publicysta,
Badacz dziejów polskiej piosenki, big-beatu i jazzu,
Brydżysta,
Kolekcjoner,
Społecznik,
Znany autor tekstów wielu piosenek,
Autor artykułów w pismach: JAZZ i Jazz Forum
Współorganizator i opiekun Muzeum Jazzu.

Jego „Sen o Warszawie”, będący w repertuarze
Czesława Niemena, śpiewany przez kibiców Legii przed każdym meczem, zapewni Mu nieśmiertelność.

Program III Polskiego Radia
Decyzja o powołaniu nowego programu radiowego, o charakterze rozrywkowym, skierowanego specjalnie do młodego odbiorcy, bez audycji politycznych i z dużym ograniczeniem publicystyki, została podjęta przez Biuro Polityczne PZPR jeszcze w 1958 roku, ale na pierwszą emisję trzeba było jeszcze poczekać.
Program III Polskiego Radia jako program ogólnopolski rozpoczął nadawanie 1 kwietnia 1962 roku.
Kierownikiem redakcji muzycznej został muzyk i kompozytor Mateusz Święcicki.

Na początku stacja nadawała przez 3 godziny dziennie skróty programów z innych stacji.
Sytuacja się zmieniła gdy jej skład został uzupełniony o młodych redaktorów.

Do tej grupy należeli Marek Gaszyński i Witold Pograniczny, którzy od 1963 roku rozpoczęli pracę w Programie III.

Tak Marek opisuje to w swym pamiętniku:
„Pod koniec 1963-go roku, ówczesny Dyrektor programowy Polskiego Radia Stanisław Stampffl wezwał nas (Witka i mnie) do siebie, i zaproponował nam robienie audycji muzycznych właśnie do „Dużego Radia„.
Chciał nas kupić Program I, ale tworzył się wówczas Program III-ci, stereofoniczny i tam ulokowano nasze audycje” .

Pierwsza ich audycja nosiła tytuł: „Piosenki jakich nie było” i dzięki niej na antenie pojawił się anglosaski rock&roll i jego polska odmiana nazwana bigbitem.

Tytuły niektórych audycji Programu III, autorstwa bądź z udziałem, Marka Gaszyńskiego :

– Piosenki jakich nie było
– Mój magnetofon
– Przebój za przebojem
– Klub Stereo
– Muzyczna poczta UKF
– Muzyczne biografie
– Nowe, nowsze i najnowsze
– Dobre głosy, dobre piosenki
– Niedziela będzie dla nas
– Zapraszamy do trójki
– W to mi graj
– Muzyka młodych

1 kwietnia 1962 r. Program III Polskiego Radia rozpoczyna nadawanie jako program ogólnopolski

Marek Gaszyński związany był z Trójką do 13 XII 1981 roku, daty wprowadzenia stanu wojennego, kiedy to radio zamilkło na 4 ,5 miesiąca.

W 1962 roku Marek Gaszyński, mając 23 lata napisał słowa do pierwszej piosenki, która stała się przebojem. Nosi ona tytuł „Gitara i ja” . Muzykę napisał Mateusz Święcicki, kierownik redakcji muzycznej Programu III Polskiego Radia.
Piosenkę zaśpiewał Bogdan Czyżewski.

Drugi tekst autorstwa Marka Gaszyńskiego to napisany, dla Czesława Niemena, w 1965 roku utwór „Czy wiesz” .

Trzeci tekst jego autorstwa, to wszystkim znany „Sen o Warszawie” z roku 1966.

Potem „rozpruł się worek z tekstami” . Pełna lista ZAiKSu zawiera 350 utworów.