Podwójny Jubileusz Marianny Wróblewskiej w MAZURKASIE


Oprac.: Janusz Gast, Andrzej Rumianowski, Fot.: Archiwum Marianny Wróblewskiej


W imieniu organizatora Jubileuszu Janusza Gasta oraz GRUPY MAZURKASIreny i Andrzeja Bartkowskich, Jolanty i Andrzeja Hulewiczów
serdecznie zapraszamy na wieczór muzyki jazzowej z okazji:

80-tych urodzin i 60-lecia pracy artystycznej gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej – Marianny Wróblewskiej.

28 kwietnia (piątek) o godz. 18:30 w ramach XVIII SYMPOZJONU W MAZURKASIE Mariannie Wróblewskiej towarzyszyć będą wybitni przedstawiciele polskiego jazzu:


Włodzimierz Nahorny (fortepian)
Wojciech Kamiński (fortepian)
Mariusz Bogdanowicz (kontrabas)
Andrzej Zielak (kontrabas)
Mark Shepherd (trąbka)
Julia Pucis (wokal).

Spotkajmy się zatem już niebawem na koncercie:
Zakochane piosenki z kroplą jazzu
MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel Sp. z o. o. ul. Poznańska 177 05-850 Ożarów Mazowiecki.


Marianna Wróblewska jest jedną z najciekawszych i najwybitniejszych postaci polskiego jazzu. Zaczynała od piosenki w 1963 roku na II Festiwalu Młodych Talentów
w Szczecinie, gdzie znalazła się w „Złotej Dziesiątce”. Po tym sukcesie była zapraszana przez wiele grup muzycznych do Studia Piosenki Pagartu.
W 1968 roku zdobyła I nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu,
co otworzyło jej drogę do światowych i krajowych estrad jazzowych.
Występowała z najlepszymi big bandami na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych. Nagrywała płyty w serii Polish Jazz w duetach, głównie z Mieczysławem Koszem, Włodzimierzem Nahornym, Zbigniewem Namysłowskim i Michałem Urbaniakiem.
Współpracowała z zespołami: Orkiestra Wicharego, Bizony, Swing Work Shop, Old Timers, Paradox, Rama 111, SBB.
Występowała na Festiwalu Sopot Opera i w Klubach Wybrzeżach.
Koncertowała w ZSRR, NRD, RFN, USA, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Bułgarii i na Węgrzech. Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Hawanie, podczas którego występowała w 24 miastach na Kubie. Śpiewała w dziesięciu edycjach Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Jamboree”.
Podczas festiwalu Jazz Jamboree zauważył ją Duke Ellington. Kiedy schodziła ze sceny, wielki jazzman powiedział: „Jesteś biała, ale masz czarna duszę”.
W 2018 roku wzięła udział w 42. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W tym samym roku w Forum Humanum Mazurkas odbył się koncert „Cały ten Jazz” z okazji 55 lecia pracy artystycznej Marianny Wróblewskiej, w którym oprócz Jubilatki wystąpili: Włodzimierz Nahorny, Stanisław Soyka, Ewa Kuklińska, Małgorzata Pauka i Trio Wojtka Kamińskiego. W 2019 roku wspólnie z Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Szpakiem i Chórem Concertino wzięła udział w koncercie w hołdzie Czesławowi Niemenowi w XV rocznicę śmierci artysty organizowanym w Filharmonii Szczecińskiej. W tym też roku w ramach Wiosny Jazzowej w Zakopanem wystąpiła wspólnie z Wojtkiem Kamińskim.
Ma w swym dorobku również recital jazzowy „Ona, On i Jazz” w towarzystwie Macieja Zakościelnego i tria jazzowego cieszący się ogromną popularnością. Kończą go przeważnie owacje na stojąco, tak jak w łódzkiej „Przechowalni” czy w warszawskim Teatrze Żydowskim.
Jako legenda polskiej piosenki, laureatka „Złotej Dziesiątki” na II Festiwalu Młodych Talentów-1983 w 2019 roku wzięła udział w koncercie pt.: 60 Lat Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Dwukrotnie w 2021 i 2022 roku występowała z recitalem w Klubie „Kalinowe Serce” w Warszawie.
W sierpniu 2022 roku wystąpiła w Koncercie Galowym z okazji 50 lecia Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, podczas którego Burmistrz Miasta Iławy wręczył artystce Honorową Statuetkę „Złotej Tarki”.
Marianna Wróblewska oprócz jazzu nadal śpiewa polskie piosenki, z którymi wydała kilka płyt długogrających. Z okazji tegorocznego podwójnego Jubileuszu 60 lecia pracy artystycznej i 80 rocznicy urodzin artystka została zaproszona i weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu oraz Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu .
W czerwcu 2023 roku podczas koncertu „Od Opola do Opola”, inaugurującego jubileuszowy 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, artystka zaśpiewa piosenkę „Sprzedaj mnie wiatrowi”, do której muzykę skomponował 50 lat temu jej przyjaciel Zbigniew Namysłowski. Utwór ten został wykonany przez Mariannę Wróblewską w koncercie „Premier” podczas VIII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1970 roku.
W 1992 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej Srebrny Medal im. Krzysztofa Komedy za całokształt pracy artystycznej.
W 1998 roku otrzymała z rąk Prezydenta Sopotu „Bursztynowego Słowika” z okazji 30 – lecia pracy artystycznej.
W 2018 roku został artystce nadany Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którym na jej prośbę została udekorowana podczas występu na Międzynarodowym „Sopot Molo Jazz Festival”, przed jej wierną publicznością w ukochanym mieście Sopocie, z którym jest rodzinnie i sentymentalnie związana.

Opracował: Janusz Gast