Michał Miśkiewicz

Oprac.Ewa Kałużna, fot.

Jerzy Szot, discogs.com, Andrzej Tyszko, Bartek Barczyk

Michał Miśkiewicz
Fot. discogs.com

Tomasz Stańko Quartet
Fot. Andrzej Tyszko

Marcin Wasilewski Trio
Fot. Bartek Barczyk

MICHAŁ MIŚKIEWICZ (ur. 23 maja 1977),
perkusista jazzowy o wyrazistym, rozpoznawalnym stylu, od 26-ciu lat członek kultowej już formacji Marcin Wasilewski Trio, wieloletni współpracownik Tomasza Stańko.

Pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny. – jego ojcem jest zasłużony saksofonista jazzowy, Henryk Miśkiewicz, a siostrą – wokalistka jazzowa, Dorota Miśkiewicz.
Michał jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Z dzieciństwa Michał zapamiętał stare winylowe płyty. „Z adaptera wciąż leciał jakiś jazz. A ja brałem pałki, kije, drewniane łyżki, i bębniłem w kanapy. Kanapa robiła za perkusję, oparcie służyło za talerz, a siedzenie za werbel. W garnki też waliłem” – wspomina.
W szkole podstawowej uwielbiał jeździć na wakacje do babci, do Kożuchowa, bo na strychu stała stara – ale najważniejsze, prawdziwa! – perkusja wujka. „Na tym strychu potrafiłem spędzić cały lipiec. Wolałem to od świeżego powietrza na podwórku. Tata przyznał kiedyś, że gdyby nie mógł być saksofonistą, to grałby na bębnach. Więc jednak geny!” (dorotamiskiewicz.com).
Jako 16-latek, debiutował w formacji Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

SIMPLE ACOUSTIC TRIO
Od 1994 Michał jest związany z Simple Acoustic Trio. W 2008, pod wpływem Manfreda Eichera, właściciela wytwórni ECM, formacja zmieniła nazwę na Marcin Wasilewski Trio. Zespół jest uznawany za jedną z najwybitniejszych i unikatowych akustycznych formacji jazzowych swojego pokolenia. Jest to jedyny polski zespół, nagrywający dla monachijskiej ECM Records, uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata.
Trio udanie łączy jazzową tradycję z nowoczesnością, w kluczowej dla współczesnego jazzu, ale także ogromnie wymagającej, formule fortepianowego tria. Jednocześnie, muzycy tria potrafili znaleźć swój własny, rozpoznawalny styl. To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje. Formację tworzą niekwestionowane gwiazdy rodzimej estrady jazzu:
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums.

Historia tria sięga 1990. Wówczas to powstała formacja Simple Acoustic Trio, złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie, w składzie:
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Sebastian Demydczuk – drums.
Debiutowali rok później, w konkursie Jazz Juniors ’91 w Krakowie, gdzie zdobyli III nagrodę.
W 1992 zespół na krótko powiększył się do kwartetu, tworząc Simple Acoustic Quartet. Do składu dołączył saksofonista Cezariusz Gadzina. Wystąpili w finale konkursu jazzowego w Hoeilaart w Belgii, zdobyli główną nagrodę w konkursie Jazzin’ Sorgues Festival we Francji w 1993, wystąpili też podczas Jazz Jamboree ’93 w Warszawie.

W 1994 nastąpiło ostateczne ustalenie składu. Cezariusz Gadzina wyemigrował z Polski, a Sebastiana Demydczuka zastąpił na perkusji Michał Miśkiewicz. Od 1994 formacja działa więc jako kompletny band, niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.

W dniach 7-8 lutego 1995, w Studio S-3 w Warszawie, Simple Acoustic Trio zarejestrowało pierwszą płytę – album „Komeda„. Wydawnictwo stało się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat. Album w całości wypełniony był kompozycjami „ojca polskiego jazzu”, Krzysztofa Komedy – „Ballad for Bernt„, „Cherry„, „Moja ballada„, „Astigmatic„, „Kołysanka„, „Kattorna” oraz „Sleep Safe and Warm„.
W 2001 album został wydany ponownie, tym razem przez Not Two Records, pod nazwą „Lullaby for Rosemary„:


Lullaby for Rosemary” („Komeda” 1995), Full Album 2001

Przypadająca w ubiegłym roku, 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypomniała o fakcie, że to właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio, w swoim pierwotnym wcieleniu – pod nazwą Simple Acoustic Trio, jako pierwsi współcześni polscy jazzmani sięgnęli w 1995 po muzykę mistrza, na swojej debiutanckiej płycie „Komeda”. W młodej grupie dostrzeżono wówczas nie tylko interpretatorów historycznego dorobku polskiego jazzu, ale także jego twórczych kontynuatorów. Zaczęto nich upatrywać jedną z największych nadziei polskiego jazzu.

WSPÓŁPRACA Z TOMASZEM STAŃKO
Muzyką grupy zainteresował się w 1994 Tomasz Stańko, który poszukiwał nowego składu kwartetowego. Ten nowy skład miał w pełni oddawać artystyczne zamiary i ambicje trębacza, tak, jak do 1995 poprzednia grupa, z pianistą Bobo Stensonem, kontrabasistą Andersem Jorminem i perkusistą Tonym Oxleyem (ostatnią płytą w tamtym składzie była „Matka Joanna”, nagrana w Oslo, w maju 1994).
Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze muzyków Simple Acoustic Trio. Współpraca formalnie rozpoczęła się w 2000, ale poprzedziły ją okazjonalne muzyczne spotkania, począwszy od 1994, a także nagranie trzech albumów Tomasza Stańko z udziałem muzyków tria.

Już w 1994 trzej członkowie Simple Acoustic Trio wzięli udział w nagraniu albumu Tomasza Stańko „Balladyna – Theater Play Compositions”, zawierającego muzykę, skomponowaną przez Stańko do „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Sztukę tę wystawiał Teatr Ludowy w Nowej Hucie, a reżyserował ją Rudolf Zioła. Premiera odbyła się 6 maja 1994. Nagrania na album zarejestrowane zostały w dniach 16-20 kwietnia 1994, w Studiu S-4 w Warszawie, w składzie:
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Tomasz Szukalski – tenor sax, soprano sax, bass clarinet
Sławomir Kurkiewicz – bass
Piotr Wolski, Zbigniew Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Ewa Wanat – vocal
„A” from „Balladyna” 1994

Kolejnym albumem był „Roberto Zucco” z 1995, z Dorotą Miśkiewicz na wokalu, ale tym razem bez Marcina Wasilewskiego:
Tomasz Stańko – trumpet
Andrzej Jagodziński – piano
Janusz Skowron – synthesizer
Sławomir Kurkiewicz – bass
Zbigniew Uhuru Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Dorota Miśkiewicz – vocals
„Roberto Zucco” Full Album 1995

Trzeci album z Tomaszem Stańko to „Egzekutor” z 2001, ponownie bez Marcina Wasilewskiego, z Justyną Steczkowską w partiach wokalnych:
Tomasz Stańko – trumpet
Janusz Skowron – synthesizer
Sławomir Kurkiewicz – bass
Zbigniew Uhuru Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Justyna Steczkowska – vocals
Tomasz Stańko & Justyna Steczkowska – „Egzekutor”, Audio 2001

TOMASZ STAŃKO QUARTET
Od 2001 Simple Acoustic Trio stało się już regularnym i formalnym współpracownikiem najsłynniejszego polskiego jazzowego trębacza. Razem stworzyli nienagannie działający working band, pod nazwą Tomasz Stańko Quartet. Stańko poprowadził, wciąż bardzo młodych muzyków, wprost do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych – monachijskiej ECM.
Wspólnie ze Stańko, nagrali dla tej wytwórni trzy płyty – „Soul of Things” (nagrana w Oslo w 2001, wyd. w 2002), „Suspended Night” (nagrana w Oslo w 2003, wyd. w 2004), „Lontano” (nagrana w 2005, wyd. w 2006), oraz czwartą, dla wytwórni OMX – „Step Across the Border” (nagrana w grudniu 2002, wyd. w 2006).
Tomasz Stanko Quartet – „Little Thing Jesus” from „Soul of Things”, Live in Poznań 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – „Suspended Night”, Live in Kazimierz Dolny 2004
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ JazzBaltica, Full Concert 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – „Sweet Things”, Live @ Jarasum International Jazz Festival 2012
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stańko Quartet trzykrotnie odbył tournee po Stanach, grając tam na najbardziej prestiżowych scenach.
Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z Tomaszem Stańko muzykami, w całej artystycznej karierze trębacza. W jednym z wywiadów Tomasz Stańko komplementował młodych kolegów: „W całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy, jak oni”.

Z czasem, o nazwie Simple Acoustic Trio zrobiło się trochę ciszej, niemniej kariera członków formacji nabrała impetu.
Jako samodzielnie działająca grupa, powrócili na scenę w 2005, w prawdziwie wielkim stylu. Nadal jako Simple Acoustic Trio, wydali album „Trio”, nagrany, podobnie jak sesje kwartetu Tomasza Stańko, dla ECM Records:
Simple Acoustic Trio – „Hyperballad” from „Trio” 2005 https://vimeo.com/18004199

MARCIN WASILEWSKI TRIO
Dzisiaj z wielkim powodzeniem i niezaprzeczalnymi sukcesami działają pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. W dalszym ciągu nagrywają pod okiem Manferda Eichera w ECM Records. Mają na swoim koncie 7 płyt pod szyldem Simple Acoustic Trio, oraz 4 pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. Kilkukrotnie otrzymali Fryderyka w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Zespół Roku.

7 października 2014 ukazał się album „Spark of Life”, dziesiąty w karierze zespołu. Album zrealizowali z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty, Joakima Mildera, z którym pojawili się na koncertach podczas trasy koncertowej. Zaledwie po sześciu tygodniach od premiery, album „Spark of Life” uzyskał w Polsce status złotej płyty, a dzięki głosom czytelników „Jazz Forum” potwierdził bardzo wysokie notowania, zyskując miano Jazzowego Albumu Roku. Całe trio zwyciężyło kolejny raz w kategorii Akustyczny Jazzowy Zespół Roku:
Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder – „Spark of Life”, Album Trailer 2014

Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder ‎- „Sleep Safe and Warm” from „Spark of Life”, Audio 2014

14 września 2018 na rynek trafił jedenasty album tria – „Live”, wydany ponownie dla ECM. Jednocześnie, był to pierwszy w historii tego zespołu album koncertowy. Został zarejestrowany w Park Den Brandt, podczas Middleheim Jazz Festival, w sierpniu 2016, w Antwerpii.
Na targach Jazzahead! 2018 w Bremie, wytwórnia ECM Records zaprezentowała katalog płyt winylowych, a w nim – okładkę albumu Tria Marcina Wasilewskiego „Live”. Obok CD, płyta została wydana także na podwójnym winylu.
Sympatycy Tria Marcina Wasilewskiego domagali się albumu koncertowego od dawna. Grupa spełniła to życzenie „przez przypadek”, nie zdając sobie sprawy, że ich występ w Antwerpii został nagrany przez organizatorów festiwalu. Po wysłuchaniu zapisu uznali, że bardzo dobrze uchwycono ducha koncertu – „może dlatego, że nie wiedzieli, że grają do mikrofonu”,jak sami twierdzą.
Repertuar na „Live” pochodzi głównie z programu, opracowanego dla „Spark of Life”, z saksofonistą Joakimem Milderem w 2013, ale zaprezentowany w 2018 w rozszerzonych i podrasowanych wersjach. Na albumie znaleźć można romantyzm, delikatność i liryzm ballad, znanych z wcześniejszych nagrań studyjnych tria, oraz pełnię dynamiki i nieokiełznaną energię wykonań koncertowych – tym razem, w obecności ponad 5-tysięcznej widowni belgijskiego festiwalu Middelheim Jazz:
Marcin Wasilewski Trio – „Austin” from „Live”, Live 2018

Marcin Wasilewski opowiada o płycie „Live” w radiowej Dwójce 2018

W 2019 Marcin Wasilewski Trio świętowało 25-lecie artystycznej działalności. Odbyli jubileuszową trasę „25th Anniversary Tour 2019”, która objęła prawie 30 koncertów na całym świecie. Trasę otworzyli koncertami w Japonii i Korei:
Polski Jazz w Japonii – Marcin Wasilewski Interview in Japan 2019

W toku swej wieloletniej aktywności scenicznej, muzycy tria Marcina Wasilewskiego współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości – poza Tomaszem Stańko, także z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, a także z gwiazdami areny międzynarodowej, jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen.
Mają już własny, bogaty dorobek płytowy – 11 albumów, oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu, zarówno jako zespół, jak też każdy z nich oddzielnie. Znajdują się ewidentnie we wzrastającym momencie kariery.

„Marcin Wasilewski Trio – to najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom, w najpiękniejszym w jazzie układzie standardowego, akustycznego tria. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest, pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami, magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą – nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos, precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi” (Dionizy Piątkowski).

WKRÓTCE NOWY ALBUM TRIA
25 czerwca 2020 ukaże się album Marcin Wasilewski Trio, „Arctic Riff”, nagrany z legendarnym, obdarzonym głębokim brzmieniem, amerykańskim saksofonistą tenorowym, Joe Lovano.
ECM pisze: „Jest to pierwszy wspólny album polskiego dynamicznego tria Marcina Wasilewskiego i amerykańskiego tenorzysty, Joe Lovano. Płyta zawiera muzykę skoncentrowaną, głęboką, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Formacja wykonuje cztery nowe utwory Marcina i jedną Joe’ego, a także klasyczny „Vashkar” Carli Bley (w dwóch odmianach), oraz kolektywne improwizacje, z dużym wkładem wszystkich czterech muzyków. Album „Arctic Riff” został nagrany we francuskim studiu La Buissonne, w sierpniu 2019, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera” https://www.facebook.com/watch/?v=1410351395838756
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – „Glimmer of Hope” from „Arctic Riff”, Audio 2020

Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – „Vashkar” from „Arctic Riff”, Audio 2020

PROJEKTY AUTORSKIE MICHAŁA MIŚKIEWICZA, WSPÓŁPRACA
Autorskim projektem Michała, debiutującego w roli lidera, jest, założony w 2017, MICHAŁ MIŚKIEWICZ QUARTET, występujący m.in. z serią koncertów „The Tony Williams Tribute”.
Impulsem do złożenia hołdu legendarnemu Tony’emu Williamsowi była 20. rocznica śmierci tego wybitnego amerykańskiego artysty, który odszedł 23 lutego 1997. Projekt jest przypomnieniem wyjątkowych kompozycji Williamsa oraz muzyków, z którymi współpracował, jak Wayne Shorter, Mulgrew Miller czy Herbie Hancock. Niektóre kompozycje, dzięki aranżacjom lidera oraz nowym interpretacjom jego kwartetu, brzmią odmiennie i absorbująco. Niewątpliwą siłą koncertów jest wyrazista osobowość artystyczna Michała Miśkiewicza oraz wirtuozeria muzyków, których zaprosił do współpracy.
Michał Miśkiewicz Quartet tworzą:
Kasia Pietrzko – piano
Radek Nowicki – sax
Michał Jaros – bass
Michał Miśkiewicz – drums.

Michał występuje i nagrywa z formacjami Jana Ptaszyna Wróblewskiego, m.in. z sekstetem, który współtworzą Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Jagodziński, oraz, wymiennie, Marcin Jahr i Michał Miśkiewicz, a także z Czwartetem. z którym nagrał album:
Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet – Live @ Teatr Capitol, Warszawa 2011
Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax
Henryk Miśkiewicz – alto sax
Andrzej Jagodziński – piano
Robert Majewski – trumpet
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

W trakcie całej kariery, Michał współpracował, i nadal współpracuje, z czołówką polskiego jazzu. Miał również okazję zetknąć się z największymi nazwiskami jazzu światowego, jak Buster Williams, Billy Harper, Dino Saluzzi, Arthur Blythe, Joe Lovano, John Surman, Mike Turner, Gregoire Maret, Anders Jormin, Palle Daniellson, Bobo Stenson czy Charles Lloyd. Okazjonalnie występował z artystkami z pogranicza muzyki pop – Anną Marią Jopek, Katarzyną Nosowską i Kayah.

Wybrana dyskografia Michała Miśkiewicza:
Z Tomaszem Stańko
1994: Balladyna – Theatre Play Compositions
1995: Roberto Zucco
2001: Egzekutor

Z Tomasz Stanko Quartet
2002: Soul of Things
2004: Suspended Night
2005: Wolność w sierpniu / Lyricism and Liberation
2006: Lontano
2006: Step Across the Border

Z Simple Acoustic Trio
1995: Komeda
1996: When Will The Blues Leave?
1996: Live in Getxo – 20th Getxo International Jazz Festival
2000: Habanera
2001: Lyrics – Henryk Miśkiewicz & Simple Acoustic Trio
2005: Trio
2006: 1000 MHz muzycznej energii (nagrana w 2001)

Z Marcin Wasilewski Trio
2008: January
2011: Faithful
2014: Spark of Life – Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder
2015: Empik Jazz Club: Marcin Wasilewski Trio – The Best Of
2018: Live

Z Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet
2001: Bielska Zadymka Jazzowa

Z Jan Ptaszyn Wróbewski Czwartet
2008: Live in Hades

Z Wojciech Majewski Quintet
2003: Zamyślenie

Z Radek Nowicki Quartet
2007: Live

Z Jazz Baltica Ensemble
2010: One For Three -The Jones Suite. Live at Jazzbaltica, Salzau

Z Daniel Toledo Quartet
2020: Fletch

24 lutego 2020 ukazał się album „Daniel Toledo Quartet – Fletch”, nagrany w składzie:
Kuba Więcek – alto sax
Piotr Pianohooligan Orzechowski – piano
Daniel Toledo – bass
Michał Miśkiewicz – drums.
Daniel Toledo to, pochodzący z Ekwadoru, basista i kompozytor jazzowy, dla którego Polska stała się drugim domem. Ogromna w tym zasługa Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego, z którym Toledo zaprzyjaźnił się podczas studiów w filii Berklee College of Music w Walencji. Daniel wspomina: „Kiedy sześć lat temu po raz pierwszy przyjechałem do Polski na zaproszenie Piotra, był to dla mnie całkowicie nowy świat. Szybko jednak okazało się, że świetnie się tu czuję, a relacje, które udało mi się wtedy nawiązać okazały się być bardzo szczere i trwałe. Przyjaźń z Orzechowskim została przypieczętowana m.in. dwoma albumami, nagranymi w trio – „Elipse z 2014 i „Atrium” z 2017, każdy z innym perkusistą – Joshuą Wheatleyem (“Elapse”) i Paulem Svanbergiem (“Atrium”). Myślę, że najważniejszym elementem mojej znajomości z Piotrem jest fakt, że wykracza ona daleko poza muzykę, i to wzajemne zrozumienie jest odczuwalne w naszych wspólnych projektach”.
Nagrany w kwartecie album „Fletch” – to najnowsza propozycja Daniela Toledo w roli lidera i kompozytora. Tym razem w składzie, obok Pianohooligana, pojawił się także Kuba Więcek, czyli – wraz z Orzechowskim – jeden z najbardziej wszechstronnych, uzdolnionych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Skład uzupełnia znakomity i zasłużony perkusista Michał Miśkiewicz – aktywny od przeszło 25 lat, mający na koncie wieloletnią współpracę z Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim czy Marcinem Wasilewskim.
Daniel podsumowuje: „Nasze brzmienie to wypadkowa wielu pomysłów, inspiracji i kultur. Najbardziej liczy się dla nas komunikacja, przy czym równie istotne jest zachowanie własnego charakteru i odrębności. Dzięki temu, każdy z nas jest w stanie poprowadzić zespół do punktu, w którym wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć coś świeżego i zaskakującego”.
Rozpoznawalny styl Więcka, zachwycająco bezpretensjonalna, pełna erudycji gra Orzechowskiego, naturalny swing i zdolności kompozytorskie lidera oraz wszechstronność Miśkiewicza przenikają się ze sobą w niezwykle naturalny sposób. Wszystkie te elementy składają się na muzykę, która z jednej strony imponuje dojrzałością, perfekcyjnym wykonaniem i realizacją, a z drugiej absolutną nonszalancją, młodzieńczą energią i świeżością” (audiocave.pl).
Danie Toledo Quartet – „Fletch”, Live Session 2020
Kuba Więcek – alto sax
Piotr Pianohooligan Orzechowski – piano
Daniel Toledo – bass
Michał Miśkiewicz – drums

„Blue Star” from Fletch”, Audio 2020

Posłuchajmy także:
Tomasz Stańko Quartet – Live in Poznań, Full Concert 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ JazzBaltica, Salzau, Germany, Full Concert 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – 'Little Thing Jesus” from the album „Soul of Things”, Live 2006
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio with Joakim Milder – „Spark of Life”, 2014
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums
Joakim Milder – sax

Marcin Wasilewski Trio – „Message In a Bottle” (The Police), Live @ Skopje Jazz Festival 2016
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Miśkiewicz Family – „Hurriedly”, Live at Geyer Music Factory, Łódź 2016
Henryk Miśkiewicz – sax
Dorota Miśkiewicz – vocal
Michał Miśkiewicz – drums
Marek Napiórkowski – guitar
Sławomir Kurkiewicz – bass

Tomasz Stanko Quartet – Live @ Jazz Club, Hannover, Germany 2018
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ jazzahead!, Bremen, Full Concert 2018
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ Peperoncino Jazz Festival 2018
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

https://www.youtube.com/watch?v=AGHe1vXSu5<
br>

Marcin Wasilewski Trio – Live at jazzahead! 2018
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Michał Miśkiewicz Quartet – The Tony Willams Tribute, Live @ PROM Kultury Saska Kępa, 2018
Radek Nowicki – soprano sax, tenor sax
Kasia Pietrzko – piano
Michał Jaros – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Henryk Miśkiewicz Trio – Live @ Zdrojowy Jazz Festival, Jastarnia 2019
Henryk Miśkiewicz –
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja https://www.nocowanie.pl/zdrojowy-jazz-festival-2019-w-jast…

Marcin Wasilewski Trio – Live @ JazzBaltica, Full Concert 2019
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Daniel Toledo Quartet – „Esto Fue”, Live @ Ecuador Jazz 2019
Kuba Więcek – alto sax
Piotr Pianohooligan Orzechowski – piano
Daniel Toledo – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – „Glimmer of Hope” from „Arctic Riff”, Live Session 2020
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums
Joe Lovano – tenor sax

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

Fot. Jerzy Szot / dscogs.com / Tomasz Stańko Quartet (Andrzej Tyszko) / Marcin Wasilewski Trio (Bartek Barczyk)