Michał Urbaniak w Łódzkiej Alei Gwiazd

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Andrzej Rumianowski,24 września o godz. 13 przy Piotrkowskiej 70 (róg Traugutta) zostanie uroczyście odsłonięta gwiazda Michała Urbaniaka – jazzmana, światowej sławy skrzypka, saksofonisty, kompozytora i aranżera, a także znakomitego aktora, nagrodzonego Polską Nagrodą Filmową – Orłem 2013.

Honorowy Obywatel Łodzi i „obywatel świata”, w 1973 wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie, nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu – Milesem Davisem.
Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock.
Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w zagranicznych plebiscytach, a jego nazwisko w 1992 znalazło się w prestiżowym „Down Beat„, wśród największych sław jazzu, na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.
Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem-wynalazcą, który gra na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu.
Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów – Jazz Legends, Fusion, Urbanator, Urbanizer, UrbSymphony.

Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty w 1971, występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie.
W 2016 otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną – Złotego Fryderyka za całokształt działalności muzycznej.

Od wielu lat jest związany także z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do 25 filmów, m.in. „Steps” i „Manhattan” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Astonished” Jeffa Kahna, „Misplaced” Luisa Yansena, „Dreambird” oraz „Pożegnanie jesieni” Mariusza Trelińskiego, „Spona” Waldemara Szarka, „Dług” i „Wielkie rzeczy” Krzysztofa Krauzego, „Eden” Andrzeja Czeczota. Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług„, „Pożegnanie jesieni” i „Eden„.

Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Za główną rolę w filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku.
Ostatnio zagrał epizod – rolę jazzmana w najnowszym filmie M. Krzyształowicza „Pan T.” (premiera wiosną 2019).

W lutym 2018 ukazała się najnowsza płyta Urbanator Days „Beats & Pieces”, która jest zapisem niezwykłego projektu – wspólnego muzykowania Mistrza ze swoimi uczniami.

25 listopada 2018 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert muzyki filmowej „UrbSymphony Film Music”. Repertuar koncertu będzie się składał z kompozycji Urbaniaka, napisanych specjalnie do filmów oraz z utworów, które są bliskie Artyście.

Gwiazda w łódzkiej Alei została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu „Łódź – Miasto Filmu UNESCO” oraz przez łódzką firmę 5PRO Partners.
Jak czytamy w oświadczeniu: „Chcieliśmy uhonorować pana Michała Urbaniaka gwiazdą nie tylko jako wielkiego muzyka i kompozytora, którego nazwisko jest rozpoznawane na całym świecie, ale również jako wielkiego ambasadora Łodzi. Zawsze, nawet kiedy grał z największymi sławami, takimi jak Miles Davis, podkreślał pochodzenie z naszego miasta, mówiąc: ,,Mieszkam w Nowym Jorku, ale pochodzę z Łodzi„. Z takiej postawy jesteśmy bardzo dumni”.

Bezpośrednio po uroczystości przedstawiciele projektu „Łódź – Miasto Filmu UNESCO” zapraszają na otwarte spotkanie z Mistrzem do Klubu 77, gdzie Michał Urbaniak zaczynał swoją muzyczną karierę.