Michał Urbaniak w Łódzkiej Alei Gwiazd

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Andrzej Rumianowski,


24 września o godz. 13 przy Piotrkowskiej 70 (róg Traugutta) zostanie uroczyście odsłonięta gwiazda Michała Urbaniaka - jazzmana, światowej sławy skrzypka, saksofonisty, kompozytora i aranżera, a także znakomitego aktora, nagrodzonego Polską Nagrodą Filmową - Orłem 2013.

Honorowy Obywatel Łodzi i "obywatel świata", w 1973 wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie, nagrywając płytę "Tutu" z największą legendą jazzu - Milesem Davisem.
Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock.
Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w zagranicznych plebiscytach, a jego nazwisko w 1992 znalazło się w prestiżowym "Down Beat", wśród największych sław jazzu, na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem-wynalazcą, który gra na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu.
Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów - Jazz Legends, Fusion, Urbanator, Urbanizer, UrbSymphony.

Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty w 1971, występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie.
W 2016 otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną - Złotego Fryderyka za całokształt działalności muzycznej.

Od wielu lat jest związany także z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do 25 filmów, m.in. "Steps" i "Manhattan" Zbigniewa Rybczyńskiego, "Astonished" Jeffa Kahna, "Misplaced" Luisa Yansena, "Dreambird" oraz "Pożegnanie jesieni" Mariusza Trelińskiego, "Spona" Waldemara Szarka, "Dług" i "Wielkie rzeczy" Krzysztofa Krauzego, "Eden" Andrzeja Czeczota. Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów "Dług", "Pożegnanie jesieni" i "Eden".

Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Za główną rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 - Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Ostatnio zagrał epizod - rolę jazzmana w najnowszym filmie M. Krzyształowicza "Pan T." (premiera wiosną 2019).

W lutym 2018 ukazała się najnowsza płyta Urbanator Days "Beats & Pieces", która jest zapisem niezwykłego projektu - wspólnego muzykowania Mistrza ze swoimi uczniami.

25 listopada 2018 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert muzyki filmowej "UrbSymphony Film Music". Repertuar koncertu będzie się składał z kompozycji Urbaniaka, napisanych specjalnie do filmów oraz z utworów, które są bliskie Artyście.

Gwiazda w łódzkiej Alei została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu "Łódź - Miasto Filmu UNESCO" oraz przez łódzką firmę 5PRO Partners.
Jak czytamy w oświadczeniu: "Chcieliśmy uhonorować pana Michała Urbaniaka gwiazdą nie tylko jako wielkiego muzyka i kompozytora, którego nazwisko jest rozpoznawane na całym świecie, ale również jako wielkiego ambasadora Łodzi. Zawsze, nawet kiedy grał z największymi sławami, takimi jak Miles Davis, podkreślał pochodzenie z naszego miasta, mówiąc: ,,Mieszkam w Nowym Jorku, ale pochodzę z Łodzi". Z takiej postawy jesteśmy bardzo dumni".

Bezpośrednio po uroczystości przedstawiciele projektu "Łódź - Miasto Filmu UNESCO" zapraszają na otwarte spotkanie z Mistrzem do Klubu 77, gdzie Michał Urbaniak zaczynał swoją muzyczną karierę.