10. 1971. Płyta REMINISCENCJE

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Niewidomy od dziesiątego roku życia wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

Studencki klub Cicibór w Poznaniu.

• W styczniu 1971. Mieczysław Kosz występował w poznańskim klubie studenckim „Cicibór”, gdzie często grano jazz.

• Na początku lutego, wyjechał na Węgry, gdzie brał udział w festiwalu „Jazz Hét’71”.
Program obejmował 7 wieczornych koncertów, transmitowanych przez radio, z kolejnych 5 miast:
Budapeszt
Miszkolc
Szeged
Székesfehérvár [Sejkeszfehirwar].
Cegléd.

Plakat festiwalu Jazz nad Odrą 1971.

• W marcu ze swoim trio wystąpił podczas VII Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Afisz festiwalu Jazz nad Odrą 1971.

Afisz z Festiwalu:

Zamówienia na bilety zbiorowe
BIURO ORGANIZACYJNE ul. Kościuszki 34
—————————————————

Bronisław Suchanek i Mieczysław Kosz, rok 1971.

• Pod
koniec marca z Bronisławem Suchankiem (kontrabas) zagrał koncert w Kieleckiej Filharmonii.

• Od 3 do 6 czerwca grał w klubach jazzowych w Lublinie

• Z Januszem Kozłowskim (kontrabas) wystąpił w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

• W warszawskim klubie „Medyk” brał udział w koncercie pt: „Muzyka pozostała”, poświęconej Krzysztofowi Komedzie
.

W połowie października zagrał cykl recitali m.in. w auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

• Brał udział w organizowanych przez Jerzego Bogdanowicza koncertach filharmonicznych w niemal wszystkich większych miastach kraju, między innymi w Łodzi i we Wrocławiu.

Późną jesienią Kosz wystąpił podczas Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

• We wrześniu Kosz wyjeżdża do Berlina, gdzie ze swym trio – Bronisław Suchanek (kontrabas), Janusz Stefański (perkusja) i akompaniująca im wokalistka Marianna Wróblewska gra koncert w cyklu:
Jazz in der Kammer”.

71 – Marianna Wróblewska i Kosz `71 fot Adam Sandauer (1)

• Po powrocie do Polski wyrusza w trasy koncertowe z Czesławem Niemenem, Marianną Wróblewską i Andrzejem Dąbrowskim.

Plakat festiwalu Jazz Jamboree 1971.
Proj. Henryk Tomaszewski

30 października bierze udział (ostatni raz) w Festiwalu Jazz Jamboreew warszawskiej Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.

• W roku 1971 Mieczysław Kosz nagrał swą jedyną płytę: „Reminiscencje”.

Mieczysław Kosz Trio – „Wspomnienie” 1971, z płyty „Reminiscence”
Mieczysław Kosz – piano
Bronisław Suchanek – bass
Janusz Stefański – drums, flexatone

„Preludium C-moll – Paraphrase”, z płyty „Reminiscence”
Bass: Bronislaw Suchanek
Drums: Janusz Stefanski
Composer: Fryderyk Chopin
Composer: Mieczyslaw Kosz

Oryginalna, jazzowa aranżacja słynnego utworu jeszcze bardziej słynnego zespołu The Beatles w wykonaniu Mieczysława Kosza, z płyty „Reminiscence”

• Pod koniec roku odbył swój ostatni wyjazd koncertowy za granicę, do Czechosłowacji.
Występował w klubach Pragi.