13. 1973. Dyskografia Mieczysława Kosza

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.
MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Niewidomy od dziesiątego roku życia wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

• W roku 1970 ukazała się płyta JJ 69 New Faces in Polish Jazz, wydana przez Polskie Nagrania (Muza XL 0579). Płyta na stronie A zawierała wykonaną przez M. Kosza własną kompozycję, poświęconą pamięci Krzysztofa Komedy, pt: Odejście.

• W roku 1999. płyta doczekała się swojej reedycji przez firmę Polonia Records (JVR CD 006), pt: Polish All Stars Jazz Jamboree”69. Makowicz, Urbaniak, Seifert, Kosz, Dudziak i inni.

• W roku 1971 ukazała się jego jedyna płyta autorska jako pianisty, zatytułowana Mieczysław Kosz REMINISCENCJE, wydana jako Longplay w serii „Polish Jazz” Vol. 25 przez Polskie Nagrania (Muza SXL 0744):

Płyta doczekała się 3 reedycji w formacie CD, przez Polskie Nagrania:
• 2004 r. „Anex” (PNC 925)
• 2005 r. w serii „Polish Jazz Deluxe” (PNCD 1025)
• 2017 r. by Warner Music Polska (CD 9583459),
(LP 9584353)

Na płycie znalazły się następujące utwory:
1. Tańce płowieckie – paraphrase (A. Borodin)
2. Preludium c-moll – paraphrase (F. Chopin)
3. Marzenie miłosne – paraphrase (F. Liszt)
4. Yesterday – paraphrase (J. Lennon, P. McCartney)
5. Wspomnienie (M. Kosz)
6. For you (M. Kosz)
7. Spełnienie (B. Suchanek)
Wykonanie: Mieczysław Kosz – fortepian, Bronisław Suchanek – kontrabas, Janusz Stefański – perkusja.

• W roku 1972 ukazała się płyta Sound of Marianna Wróblewska wydana w serii „Polish Jazz” Vol. 31 przez Polskie Nagrania (Muza SXL 0847)

Reedycja Polskie Nagrania „Muza”/Warner Music Polska (Pronit CD01902 9 )

• W roku 1975 Polskie Nagrania, w serii Klub Płytowy PSJ – Biały Kruk Czarnego Krążka wydały płytę pt: Mieczysław Kosz (Pronit CD01902 9 ).
Z Mieczysławem Koszem – fortepian, na płycie zagrali:
Janusz Kozłowski – kontrabas
– Jacek Ostaszewski
Sergiusz Perkowski – perkusja

Reedycja Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Wydawnictwo Płytowe „Poljazz”. Wydawnictwo Anex (AN 311), 2009.

• W roku 1994 Polonia Records wydała dwupłytowy album pt: The complete recordings of Mieczyslaw Kosz

• W roku 2009 „Rzeczpospolita” w serii: „Magiczny Świat Jazzu” wydała komplet 20 płyt i książek pt: Polskie zespoły jazzowe – nasze najlepsze.

Spośród tej listy dwa utwory znajdujące się na 5 płycie wykonywane są przez Trio Mieczysława Kosza:
– nr 9., Tańce płowieckie z opery Kniaź Igor (A. Borodina)
– nr 10., parafraza na temat Preludium c-moll (F. Chopina)

• W roku 2013 Polskie Radio S.A., w serii Polish Radio Jazz Archives wydało płytę pt:
Mieczysław Kosz – Piano Solo (Pronit PRCD 1629).

• W roku 2014 wydawnictwo MyMusic wydało płytę pt: Jazz and the city. Platinium edition (62 utwory na 4CD)(611).

13 utwór na 3 płycie to Tańce płowieckie
z opery „Kniaź IgorAleksandra Borodina w wykonaniu Mieczysława Kosza.