sty 19 2022
2. 1949. Laski, Przedszkole dla Dzieci Niewidomych.
Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch. Muzeum Jazzu.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
Mieczysław Kosz, kalendarium życia
to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU”
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.
MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Całkowicie niewidomy od dziesiątego roku życia, wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.
Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.
Pięcioletnim niewidomym chłopcem zaopiekował się proboszcz miejscowej parafii w sąsiedniej Tarnawatce, ks. Tadeusz Boguta.
Ksiądz Tadeusz Boguta znalazł miejsce dla niewidomego Miecia w Przedszkolu dla Dzieci Niewidomych w podwarszawskich Laskach.
Mały Miecio w przedszkolu w Laskach spędził 3 lata.
Założycielką Zakładu dla Niewidomych w Laskach i prekursorką pomocy osobom niewidomym w Polsce była Róża Maria Czacka herbu Świnka.
Róża Maria Czacka urodziła się w 1876 roku jako córka Feliksa Czackiego i Zofii z Ledóchowskich, prawnuczka Tadeusza Czackiego – współtwórcy Konstytucji 3 Maja.
W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok.
Potraktowała to jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi. W 1910 roku otworzyła w Warszawie pierwszy dom dla grupki niewidomych dziewcząt, a rok później powołała do życia Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.
W roku 1917, mając 41 lat, przywdziała habit i już jako Matka Elżbieta założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które do dziś jest filarem dzieła pomocy niewidomym.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |