2. 1949. Laski, Przedszkole dla Dzieci Niewidomych.

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch. Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Całkowicie niewidomy od dziesiątego roku życia, wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

Kościół w Tarnawatce.

Pięcioletnim niewidomym chłopcem zaopiekował się proboszcz miejscowej parafii w sąsiedniej Tarnawatce, ks. Tadeusz Boguta.

Ksiądz Tadeusz Boguta znalazł miejsce dla niewidomego MieciaPrzedszkolu dla Dzieci Niewidomych w podwarszawskich Laskach.

Dzieci w Ośrodku dla Niewidomych Dzieci, Laski k. Warszawy.

Mały Miecio w przedszkolu w Laskach spędził 3 lata.

Założycielką Zakładu dla Niewidomych w Laskach i prekursorką pomocy osobom niewidomym w Polsce była Róża Maria Czacka herbu Świnka.

Róża Maria Czacka urodziła się w 1876 roku jako córka Feliksa CzackiegoZofii z Ledóchowskich, prawnuczka Tadeusza Czackiego – współtwórcy Konstytucji 3 Maja.

W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok.
Potraktowała to jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi. W 1910 roku otworzyła w Warszawie pierwszy dom dla grupki niewidomych dziewcząt, a rok później powołała do życia Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Ośrodek dla Niewidomych Dzieci, Laski k. Warszawy. Dom rekolekcyjny na przedwojennej pocztówce.

W roku 1917, mając 41 lat, przywdziała habit i już jako Matka Elżbieta założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które do dziś jest filarem dzieła pomocy niewidomym.