6. 1967. Warszawa. Jazz Jamboree’67


Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Niewidomy od dziesiątego roku życia wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.


1…

Mapa Polski, podróż Zakopane – Warszawa

 

W marcu 1967 roku Mieczysław Kosz przeprowadził się do Warszawy.
Kilka pierwszych nocy spał u kolegi ze szkoły muzycznej, Andrzeja Kaszty. Później nocował w akademiku SGPiS-u, dopóki nie wynajął pokoju w samym centrum, przy ulicy Widok.


2…

Kawiarnia Nowy Świat, przy skrzyżowaniu ulic Nowy Świat i Świętokrzyskiej w Warszawie

 

1 kwietnia 1967 r. podjął pracę w kawiarni „Nowy Świat”.
Grał tam do końca roku. Początkowo w trio z Mieczysławem Robakowskim – b. i Bogdanem Halickim – dr., później z Januszem Rafalskim – b. i Januszem Lisem – dr., a następnie solo.


3…

Plakat festiwalu Jazz Jamboree 1967
Proj. Waldemar Świerzy

 

12 października drzwi do wielkiej kariery artystycznej stanęły przed nim otworem. Mieczysław Kosz wystąpił w Filharmonii Narodowej podczas festiwalu Jazz Jamboree. To był przełom w jego karierze.


4…

Mieczysław Kosz Trio – afisz

 

12 i 13 listopada 1967 roku w sali Kameralnej Filharmonii Narodowej obok Aladar Pege Quartet wystąpiło Trio Mieczysława Kosza w składzie: Mieczysław Kosz – fortepian, Jacek Ostaszewski -kontrabas, Sergiusz Perkowski – perkusja