7. 1968. Koncerty w Europie

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Niewidomy od dziesiątego roku życia wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

Logo Polskiej Federacji Jazzowej

Rok 1968 był dla Mieczysława Kosza
rekordowy pod względem koncertów na festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą.

W roku 1968 Mieczysław Kosz otrzymał roczne stypendium artystyczne, przyznane mu przez Polską Federację Jazzową.

Pianino Mieczysława Kosza, fot. K. Karpiński

W tym roku Mieczysław Kosz wszedł w posiadanie pianina (Friedr. Zimmermann)

Zakupiony, dzięki pomocy kolegów, upragniony instrument umożliwiał mu codzienne wielogodzinne ćwiczenia.

Mieszkając w Warszawie, wynajmował pokoje w kolejnych miejscach, do których przeprowadza się razem ze swoim pianinem.

Jazz nad Odrą, fot. T. Drankowski

W marcu 1968 roku we Wrocławiu odbył się V Festiwal Jazz nad Odrą.

Mieczysław Kosz podczas jam session, Jazz nad Odrą’68, fot. T. Późniak

Podczas V Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu Mieczysław Kosz wystąpił z Januszem Kozłowskim (kontrabas), i Sergiuszem Perkowskim (perkusja)

Wiedeń 68. Jacek Ostaszewski, Mieczysław Kosz, Sergiusz Perkowski

23-24 marca 1968 roku w Wiedniu podczas VII Österreichisches Amateur Jazz Festival wystąpiło Trio Mieczysława Kosza (z Jackiem Ostaszewskim (kontrabas), i Sergiuszem Perkowskim (perkusja). Trio Kosza zdobyło pierwszą, jedyną nagrodę w kategorii międzynarodowej.

RFN, Mönchengladbach

4 maja 1968. jest III Międzynarodowy Festiwal Pianistów Amatorów w niemieckim Mönchengladbach, tam Mieczysław Kosz zdobywa drugą nagrodę.

Plakat z koncertu Mieczysława Kosza na Węgrzech, 1968.

8 – 11 maja 1968 roku, w węgierskim Székesfehérvár [Sejkeszfehirwar] Kosz bierze udział w Alba Regia Jazz Fesztivál.

Afisz koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie

18 i 19 maja, po powrocie do kraju, Kosz bierze udział w koncercie w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Gwiazdą był William Champion Jack Dupree, czarnoskóry wokalista, pianista, a w młodości bokser. Kosz wystąpił w pierwszej części koncertu z kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Mieczysław Kosz (1968) fot. Małgorzata Dembowska

W czerwcu brał udział w krakowskiej Musicoramie w Parku Decjusza.

Plakat Montreux Jazz Festival`68 / Roger Bornand

12 – 16 czerwca ze swoim trio w składzie: Mieczysław Kosz (fortepian), Roman Dyląg (kontrabas), Sergiusz Perkowski (perkusja) wystąpiło podczas II Montreux Jazz Festival

Jazz Jamboree`68, przy fortepianie Mieczysław Kosz, foto Marek Karewicz

19 października podczas Jazz Jamboree’68 wystąpił w sali kameralnej Filharmonii Narodowej wraz z Januszem
 Kozłowskim (kontrabas) i Sergiuszem Perkowskim (perkusja)

Plakat festiwalu Jazz Jamboree 1968.
Proj. Bronisław Zelek

Podczas Jazz Jamboree’68, Kosz w ramach koncertu
Nowe Twarze w polskim jazzie grał między innymi preludium c – moll Fryderyka Chopina i własną balladę Złudzenie.

Mapa Polski Koncerty 1968.

Późną jesienią Kosz bierze udział w bytomskiej Musicoramie

Grając kilka miesięcy w Kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego koncertował w wielu miastach:
Opole
Wrocław

Przez cały rok nagrywał w Warszawie dla Polskiego Radia.

NRF NRD Austria Węgry Szwajcaria1968

Koncertując za granicą, w 1968 roku Kosz odwiedza:
Austrię
Szwajcarię
Republikę Federalną Niemie
i Węgry.

Ewa Łukasik, sympatia Mieczysława Kosza

W 1968 roku Mieczysław Kosz poznaje swoją dozgonną sympatię, Ewę Łukasik.