9. 1970. Warszawa Jazz Jamboree 70

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Niewidomy od dziesiątego roku życia wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

Okładka czasopisma JAZZ z 1970 roku

W roku 1970 w ankiecie „Jazz na szczycie”, publikowanej w miesięczniku JAZZ, Mieczysław Kosz, w kategorii pianistów zajął drugie miejsce,
za Adamem Makowiczem.

Klub studencki Od Nowa w Poznaniu.

W styczniu, z Jackiem Ostaszewskim (kontrabas), Kosz ponownie wystąpił w piwnicy poznańskiego klubu studenckiego „Od Nowa”
, z okazji drugiej rocznicy jego powstania.

W tym roku Kosz wyjeżdża w liczne trasy koncertowe po Polsce
:

● Gra w warszawskich kawiarniach:
Pod Gwiazdami
Bilonik
Riviera
Urocza, tu zastępując pianistę Dariusza Szumowskiego.

● W drugiej połowie lutego odbywa serię koncertów w śląskich miastach: Katowice i Sosnowiec.

● Od 3 do 5 kwietnia Mieczysław Kosz podczas „Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych”

akompaniuje Mariannie Wróblewskiej.

19 kwietnia w Filharmonii Narodowej wystąpił Kosz
w podwójnej roli – jako solista i jako akompaniator Marianny Wróblewskiej.

Mieczysław Kosz podczas Jazz Jamboree 70, fot. Marek Karewicz

31 października wystąpił w Filharmonii Narodowej, podczas Jazz Jamboree 70.

● Na początku listopada w warszawskim klubie „Medyk” odbyły się Zaduszki Jazzowe.
Mieczysław Kosz wystąpił solo ze swym minirecitalem.

Oprócz Kosza wystąpili także:
Jacek Brodowski
Michał Urbaniak
Novi Singers.

Plakat festiwalu Jazz Jamboree 1970
Proj. Jan Młodożeniec

Pałacyk Szustra, Warszawa

● W grudniu 1970 Kosz wystąpił w Pałacyku Szustra, na warszawskim Mokotowie, w ramach koncert z serii „Jazz Club Session”, cotygodniowo organizowanego przez redakcję miesięcznika „Jazz”.
Obok Kosza wystąpili także:
– zespół Paradoks,
– kwartet Andrzeja Mazurkiewicza z Andrzejem Dąbrowskim
– grupa Zen.

W 1970 roku Mieczysław Kosz ponownie wystąpił na Węgrzech, podczas Festiwalu i koncertów w Budapeszcie. Koncertował także w mieście Miszkolc.