Muzeum Jazzu w ZAMKU KRÓLEWSKIM

noc_muzeow_jazz

 

NOC MUZEÓW 2014

MUZEUM JAZZU jako gość ZAMKU KRÓLEWSKIEGO,
przedstawi swoje zbiory w kilku tematycznych odsłonach:

– Jazz w międzywojennej Warszawie
– Odrodzenie Jazzu po zakończeniu II wojny
– Szlaban dla Jazzu
– Lata wielkiego rozwoju Jazzu w Polsce
– Pierwsze jazzowe festiwale
– Osobowości polskiego jazzu

  po  wystawach  oprowadzał  będzie  redaktor  Marek  Gaszyński   przy akompaniamencie muzycznym zespołów jazzowych:

Confusion Project
Patrycja Makowska & Wojtek Żmuda,
Joanna Morea & Mark Shepherd with Friends
Bachorski Trio

Wawrzyniec Prasek

Jam Session poprowadzą:
Jarosław Małys i Jerzy Bartz.

Zapraszamy w sobotę 17 maja w godz..19:00-01:00.

Fragment_naszej_wystawy_podczas_Nocy_Muzeow_2013

Fragment naszej wystawy podczas Nocy Muzeów 2013

Jaroslaw_Malys_-_fot._A._Mikulski

Jarosław Małys (fot. A. Mikulski)

Jerzy_Bartz_-_fot._A._Mikulski

Jerzy Bartz (fot. A. Mikulski)


Confusion

Confusion Project to Trio z Trójmiasta, które powstało na początku 2013 roku. Ambicją zespołu jest ukazanie muzyki Jazz-Fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie.

Confusion_projekt

Na ogólny wyraz muzyki Confusion Project składają się niebanalne, rozbudowane kompozycje czerpiące z szerokiej palety stylistyk (od muzyki poważnej przez dixieland i swing po muzykę latynoską, rockową czy drum’n’bass), oraz wspólne dążenie muzyków do tego, aby zachować w swojej grze balans między błyskotliwością i humorystycznością, a subtelnością i intymnością. Członkowie tria – Michał Ciesielski (p), Piotr Gierszewski (b), Adam Golicki (dr) to laureaci wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Koncert w Noc Muzeów, to koncert w ramach trasy koncertowej, promującej debiutancki krążek tria, zatytułowany „How to Steal a Piano”.


M&Jpromo01largeJoanna Morea i Mark Shepherd koncertują razem od prawie dwóch lat uprawiając muzykę wywodząca się z ery swingowej. Wspólnie zagrali na wielu scenach muzycznych występując m.in. na ubiegłorocznej Złotej Tarce (2013). Jako „The Mark Shepherd Swing Quartet with Joanna Morea” nagrali i wydali płytę pt. „Swing is everything” (2012). Obecnie pracują nad nową produkcją muzyczną, której wydanie planowane jest na połowę tego roku. Joanna Morea and Mark Shepherd with Friends to formacja powstała z pary śpiewająco grających frontmanów oraz ich muzycznych przyjaciół.

Joanna Morea – wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Koncertowała w Belgii (m.in Middleheim Jazz Festival in Antwerp, Belgium w Marie Schneider Orchestra, jeden z najbardziej liczących się festiwali w Belgii), Holandii, Niemczech, Anglii a obecnie, po wieloletniej przerwie, nie tylko macierzyńskiej, na powrót w Polsce.
Aktualnie współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi m.in z Trio Wojtka Kamińskiego, Five O’Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo, Markiem Shepherdem. Nagrała i wydała płytę „Śpiewanki Joanki”, na którą składają się kompozycje przygotowane dla jej bliźniaków – Nel i Tymonka. Jest również autorką muzyki do płyty „Będę Mamą” – z muzyką relaksacyjną dla kobiet w ciąży. Sukcesem było pojawienie się Joanny na festiwalach: Hot Jazz Spring Festiwal (Częstochowa 2012); Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku (2011); Festiwal Jazzu Tradycyjnego ‘Augustowskie Spotkanie z Armstrongiem’; Międzynarodowy Festiwal Jazzu tradycyjnego, ZŁOTA TARKA(2013). W 2012 wraz z „Mark Shepherd Swing Quartet with Joanna Morea” nagrała płytę pt. „Swing is Everything”.

Joanna Morea poza pasją do muzyki posiada jeszcze jedną słabość. To podróże. Kiedy tylko może zrzuca z siebie sceniczny image i wyrusza zachwycać się pięknem ziemi. Odwiedziła ponad 60 krajów. Owocem tychże podróży są dwie książki „ Bezdroża, lodowce i rum. Wędrówki po Ameryce Łacińskiej” 2012r. Oraz najnowsza pozycja „ Tajlandia. Pojechałam po miłość” 2014r.

Mark Shepherd
Wokalista, trębacz, kompozytor i tekściarz – w trakcie swojego barwnego życia występował zarówno w klubach Europy zachodniej: Londyn, Paryż, Zurich, Rzym, Neapol, Amsterdam, Fuerteventura, Edinburgh, Manchester, Oldensaal. Jak i w ojczyźnie jazzu –  USA: Nowy Jork, Boston, Cape Cod.
Ostatecznie osiadł nad Wisłą. Z polskim składem koncertował głownie w kraju, najczęściej w warszawskich klubach i halach: Piwnicy pod Harendą, Sali Kongresowej, Swing Clubie Praga, Stodole, Tygmoncie, Cafe Blu w Radissonie – oraz w innych miejscach: katowickim klubie Old Timers, krakowskim Klubie u Muniaka , na Jazz Camping Kalatówki, na festiwalu w szczytnie. Wystepował również w wielu mniejszych, bardziej kameralnych miejscach w Warszawie (Cafe Skene, Klub Rampa, Cafe W Operach Absurdu, Cafe Alternatywa, Klub Matrix, Club Mała i Czarna, Mandala, Jazzownia Liberalna).
Wielkiej Brytanii grywał z: Digby Fairweather, Mellow Harmony, Martyn Bennett, James Evans, Johnny Boston, Mike Kemp, Monty Sunshine, Alan Barnes, Phil Mason, Pat Halcock, Tom 'Spats’ Langham, Tommy Burton, The ‘Gents of Jazz’, Jeremy Huggett’s Band of Gold, Salon Rouge, The New Constellation Jazzmen.
w Polsce: Janusz Muniak, Wojtek Karolak, Mieczysław Mazur, Andrzej ‘Snajper’ Jastrzębski, Stanisław Soyka, Bogdan Hołownia, Karol White, Paweł Kaczmarczyk, Dymitr Markiewicz, Wojciech Kamiński.


BachorskiMarcin Bachorski

Michał Urbaniak powiedział o nim: To jest genialny muzyk! Pod dużym wrażeniem muzyki Marcina Bachorskiego był też czołowy polski saksofonista jazzowy Janusz Muniak. Urodzony w Warszawie i tu zamieszkały gitarzysta – kompozytor żyjący własną wizją jazzu. Bachorski gra na gitarze w sposób klasycznie ładny i zrozumiały z nieodłącznym bluesowym swingiem. Jego styl nawiązuje w brzmieniu i frazowaniu do takich gwiazd gitary jazzowej jak George Benson, Wes Montgomery, czy Joe Pass.

W ubiegłym roku trio Marcina Bachorskiego otworzyło Koncertową Jesień z Radiem OKO w Ostrołęce oraz Jazzową Jesień w Od Nowa w Toruniu. Występowali też w Filharmonii Opolskiej, Płocku, Łodzi, Ostrołęce i Warszawie.

Już niedługo ukarze się pierwsza autorska płyta Marcina BachorskiegoClassic Cat: The Journey begins...
Na Noc Muzeów przyjedzie prosto z Płocka, gdzie 16 maja weźmie udział w 6 Płockich Konfrontacjach Gitarowych jako juror i instruktor prowadzący warsztaty.


w_prasekWawrzyniec Prasek we wrześniu planuje wydanie swojego nowego autorskiego Albumu pt. ”Sensual Moments”. Muzyka spokojna, relaksacyjna, romantyczna skomponowana w całości przez Praska. Artysta kieruje ją głównie do dojrzałego odbiorcy nie koniecznie konesera. W nagraniach wzięła udział czołówka polskich muzyków jazzowych i klasycznych takich jak Mateusz Smoczyński czy Bogdan Kierejsza. Gościem specjalnym zaproszonym do udziału w nagraniach jest wybitny saksofonista: Michał Kulenty.