MUZEUM NA TARCE 46 wystawa Muzeum Jazzu













Muzeum Jazzu zostało zaproszone przez organizatorów Złotej Tarki do wzięcia udziału w festiwalu W ramach imprez towarzyszących przygotowaliśmy dwie ekspozycje.

Podobnie jak rok wcześniej , wystawialiśmy się w holu Hali Sportowej (obok amfiteatru) i w Galerii NA WPROST pana Edwarda Baranowskiego, przy ul. Niepodległości 8 – dokładnie ”na wprost” parku w którym jest amfiteatr.

W Hali Sportowej wystawiliśmy fotografie Andrzeja Rumianowskiego – kilkadziesiąt portretów polskich muzyków jazowych z ”listy Śmietany”, wzbogaconych o grafiki Julii Rumianowskiej oraz o plakaty jazzowe z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych… Kilka z tych zdjęć, wraz z anegdotami o muzykach znajdziecie Państwo na:
naszej stronie internetowej.

Z kolei w Galerii NA WPROST, w której prezentowane były fotografie Zbigniewa Burdy – ”Twarze Jazzu”, my dołączyliśmy z wystawą poświęconą trzem muzykom, którzy ostatnio od nas odeszli: Tomaszowi Szukalskiemu, Ryszardowi Zawistowskiemu i Jarkowi Śmietanie. Pokazaliśmy m.in.: instrumenty tych muzyków, zdjęcia, płyty. Oczywiście był to skromny ich wybór, bo jakby tylko zebrać wszystkie płyty Jarka Śmietany, to można by było zrobić ze dwie wystawy.

Eksponaty dotyczące „Szakala” pochodziły głownie ze zbioru jego rzeczy, podarowanego nam przez Tinę Szukalską – córkę artysty. Pamiątki po Ryszardzie Zawistowskim wypożyczyliśmy na tę wystawę od jego Rodziny i Romana Kurowskiego, a gitarę Jarka Śmietany udostępni nam zaprzyjaźniony z nami fan bluesa i jazzu – Adam Jagodziński.

Oprócz naszych ekspozycji, w Iławie było też dużo dobrego grania. Jeszcze przed otwarciem festiwalu, na fajfie zagrał SWING WORKSHOP Wojtka Kamińskiego (samego dyrektora artystycznego festiwalu!), potem była parada, konkurs, koncerty, jam, bal… Wśród wykonawców pojawili się m.in.: SAMI SWOI (45-lecie istnienia), RAGTIME JAZZ BAND (kolejna reaktywacja z międzynarodowym wsparciem), JAN BOBA BAND (25-lecie) & JANUSZ SZROM, TAKE IT EASY Przemka Dyakowskiego, SEKSTET JANA „PTASZYNA” WRÓBLEWSKIEGO & PAWEŁ TARTANUS. Spośród zagranicznych gości warto było zwrócić uwagę na GUNHILD CARLING BIG BAND ze Szwecji. Jest to zespół prowadzony przez członkinię niesamowitej rodziny Carlingów (pamiętacie występ Carling’s Family w „Leśnej” w 2009 r.?). Gunhild występowała na Tarce już jako kilkuletnie dziecko – jeszcze w warszawskiej „Stodole Przy odrobinie szczęścia może udać się Państwu wygooglać filmik jak wtedy prowadziła puzonowy dialog z Dymitrem Markiewiczem. Rewelacja.

Pełny (chociaż bez informacji o naszej wystawie w galerii) program festiwalu i imprez towarzyszących znajdziecie Państwo na stronie: www.zlotatarka.pl